Tänään sitte tuli kokeiltua 13 settiä ja tulin siihen tulokseen, että kaikki muut kielet pidän, paitsi punotun g-kielen(jumakauta, että saa vääntää sormet poikki Voodoo Childissä!!!) Ootte varmaan itsekin sitä mieltä, että punotussa g kielessä on hitusen parempi soundi, kuin tavallisessa? Pakko se on nostaa hattua Stevie Ray Vaughanille, että jaksoi vääntää kieliä telomatta itseään ja muutenkin koko kitaristille :/
Tsekatkaas tää!
hhttp://www.youtube.com/watch?v=w7CBi7U20Po
Tsekatkaas tää!
hhttp://www.youtube.com/watch?v=w7CBi7U20Po
Vastaukset 4
Vanhimmat
siis että SRV käytti ns. flat -virettä, eli soitti ½ -sävelaskelta normaalia alempaa. Kielet siis hieman normaalia virettä löysemmällä
Niin oonko mä ainoa jonka mielestä SRV on yliarvostettu? Aikoinaan kuuntelin Texas Floodia eikä mitään jääny käteen. Soitto on sujuvaa hosumista, ja lauluääni karu. Ei rytmi- eikä dynamiikan tajua mielestäni.
Ehkä nyt hieman kärjistin. mutta ei mun mielestä bluesinsoiton päämäärä ole täyttää joka väliä hysteerisellä moikinalla.
On väärin moittia Stevie Ray Vaughania!!! Arvostan häntä ihan yhtä paljon, kuin muitakin kitaristeja, kuten Eric Clapton, Robert Cray, Derek Trucks, Doyle Bramhall 2, Jimi Hendrix jne. Ehkäpä sinä et vaan pidä hänen musasta ja vitut minä siitä välitän. Kannattaisi kuunnella ehkäpä varmaankin hänen muitakin levyjä. Olihan se Texas Flood hänen ensimmäisellä levyllään. Katsoppa tämä pätkä niin kuulet tietyssä kohdassa ketä sitä oikein jumalana pidettiin!! ja hosumiset ja hysteeriset moikinat sulla on housuissas!"#¤#&!¤
http://www.yotube.com/watch?v=2yNwIKhneEA
Kai tää on niitä makuasioita. Suuresti kunnioittamani Dave Lindholmkin intoili aikanaan Vaughanista, niin kai siinä jotain ideaa täytyy olla. Meneehän se hätätilassa. Niin ja Bowie otti levylleen.
Sovitaan että se ei ole huono, mutta mä vaan en jaxa sitä.