Voiko noihin kilometreihin uskoa?

http://www.nettiauto.com/1068630
http://www.nettiauto.com/810147
http://www.nettiauto.com/1107086
http://www.nettiauto.com/1055603
http://www.nettiauto.com/1038361

Kovasti mainostetaan vähäisiä kilometrejä, mutta ovatko sittenkin, ruuvattuja niinkuin kaikki tuontiautot yleensä
425436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Jos sinäkin jotain autoista ymmärtäisit näkisit että esim tuo bemari, on kuin uusi, yhdellä omistajalla ollut, ja saksasta tuoduissa, toisin kuin Suomesta ostetuista näkee rekisteriotteesta myös edellisen omistajan nimen ja syntymäajan, joten ei tule taksia saaneeksi, niin kuin voi Suomessa käydä.

Äänestä
  • oikein niin tajuaa jotta ruuvailtu on.
    Sieltä saa aivan mitä haluaa.
    Sinä tässä tollo olet.

    Äänestä

  • joten kuvat voi unohtaa.

    Äänestä

  • Tuon ikäisissä ´Suomi-Bemareissa on mittarissa 300tkm.

    Äänestä

Nämä on taas malliesimerkkejä yksilöistä, joita jotkut yksityiset ja firmat roudaa tänne myytäväksi.

Bemun nahkajakkara pitäisi olla käytännössä virheetön 89tkm istumisen jälkeen, mutta eipä tuo yksi kuskin penkki oikein virheettömältä näytä edes kuvassa.

Pitää myös muistaa, että Saksassakin on niin juutalaisia, jotka lyö istuinsuojat autoon heti uutena. Tällöin penkki säilyy hyvänä vaikka kilometreja tulisikin.

Äänestä

Uskoo ken tahtoo..
Mut nämähän kuuluu luokkaan "ollut sokealla papilla saaressa.."

Äänestä

osta auto, elä kilometrejä...

Äänestä

Saksassa on usein myös tapana ilmoittaa kilometrit moottorin käyttökilometrien mukaan.
Se kokonaisajokilometrimäärä on sitten pienellä sulkeissa ilmoitettu ilmoituksessa.
Enpä tunne ilmoitusten autoja,joten vaikea sanoa
noista autoista mitään.

Äänestä
  • aivan sama mitkä on lukemat mittarissa. auto ostetaan ei kilsoja! suomen auton osto kulttuuri on niin syvältä. pari kolhua 10 vuotta vanhassa autossa on jo katasrofi. käyttöä varten se auto ostetaan ja harvemmin esittely käyttöön.

    Äänestä

  • mitään väliä! kirjoitti:

    aivan sama mitkä on lukemat mittarissa. auto ostetaan ei kilsoja! suomen auton osto kulttuuri on niin syvältä. pari kolhua 10 vuotta vanhassa autossa on jo katasrofi. käyttöä varten se auto ostetaan ja harvemmin esittely käyttöön.

    näyttää! Suomalainen auton ostaja Katselee liikaa kilometrin perään. Satku-kaksi ei tunnu vielä missään ainakaan laatuautoissa..

    Äänestä

  • mitään väliä! kirjoitti:

    aivan sama mitkä on lukemat mittarissa. auto ostetaan ei kilsoja! suomen auton osto kulttuuri on niin syvältä. pari kolhua 10 vuotta vanhassa autossa on jo katasrofi. käyttöä varten se auto ostetaan ja harvemmin esittely käyttöön.

    Se maksaa yhtä paljon kuin oikeasti noin vähän ajettu.

    Ei tee mieli ostaa 300tkm auto 30tkm ajetun hinnalla, vai tyhmäkö olet?

    Äänestä

Kaikki ruuvattuja, ei ole mahdollista. Tätä laulua on laulettu niin kauan kun käytettyjä autoja on saksasta suomeen tuotu. Pahinta meteliä pitävät sellaiset tyypit jotka eivät todellisesta tilanteesta mitään tiedä. Ovat saattaneet toki käydä kääntymässä mantereella ja halvimpia raatoja etsiessään joutuneet tietenkin tummaihoisten vähemmistöjen häkkeihin. Alan mies saattaa löytää sieltäkin jotain ostettavaa mutta tavallista ihmistä varten nuo autokaupat eivät ole.

Äänestä

kateelliset suomisuola-autojen omistajat täällä yrittää jauhaa paskaa. Suomesta et noilla kilometreillä löydä kuin ruuvattuja, Saksassa voit valita. Sakemannit pitää autostaan huolta.

Äänestä

Keskimmäisen linkin "Leider kein scheckheft!!" viittaa siihen että kilometrit eivät täsmää todellisuuden kanssa. Miksi ihmeessä huoltokirja muuten olisi hukkunut?

Äänestä

Jos autossa on alle 30tkm viisitoista vuotta käytettynä.
Miten todellista se on.

Tottakai se on mahdollista, ja varsinkin kun tuolta Saksasta on ruotsalaiset ja venäläiset hakeneet autoja kymmenen vuotta, niin tottakai he mielellään jättävät kaikki vähänajetut suomalaisille kun täällä ne kilometrit eniten hintaan vaikuttaa.

Ja jos autolla on tuonikäisenä ajettu noin vähän, on todennäköistä että siinä on jotain vikaa sitten tuosta vähäisestä kilometrimäärästä johtuen.

Mutta; noin vähiin kilometreihin uskoo ken tahtoo...

Äänestä

sillä uskoa noi kilsat vaativatkin.

Äänestä
  • olisi "ykkönen" edestä pudonnut pois ilmoitusta tehdessä, vahinkoja sattuu.....

    Äänestä

Mittarilukema ei ole ajomäärä

Äänestä

Terve vaan kaikille saksan autojen ystäville.

Itse epäilin aikani tuota samaa ennekuin uskalsin hankkia ensimmäisen autoni saksasta.

Ensimmäisen auton hankin saksasta suomalaisen autoliikken kautta, koska pelkäsin joppareita ja takuita autosta. Jopparilta sama auto olisi tullut noin 1500 - 1800 Eur halvemmaksi kuin autoliikkestä hankittuna.

Nyt on menossa 3 auto , joka on myös hankittu autoliikken kautta ihan samalla takuu perusteella ( vrt kuluttajasuojalakiin) Autossa oli myyjän mukaan ilmoitetut kilometrit noin 200,000 Km VM 99/00 .
Autossa oli mukana täydellinen huoltokirja Saksaan Volvo liikeen leimoilla varustettu. lisättynä suomessa tehdyt huollot.

Kun nyt muutama ystäväni asuu saksassa niin pyysin heitä sitten selvittämään auton saksan rekisterin mukaan autokorjaamoiolta , joka oli leimansa pistänyt hultokirjaan paikkaansapitävyyttä niin jokaisen huoltopaikan tietokannasta löytyi kyseinen auto ja samat huoltomerkinnät., että ei ollut häkkiauto tämä turkkilaisilta mulkivisteiltä... näitä todellakin on yllättävän paljon ja näiltä yleensä jopparit hankkii autoja.

Saksassa on muuten iso rikos jos jää kiinni automittarin kilometrien ruuvaamisesta.

Yleensähän mittariin ruuvataan saksassa lisää kilometrejä verojen takia ja suomessa tai lopullisessa käyttömaassa ne ruuvataan vähemmäksi.



Olen myös jututtanut muutamaa autoliikkeen edustajaa ja kyllä heillä tulevaisuuden visiot tulee olemaan hyvinpitkälle sitä, että autoliikeet rupeavat tuomaan autoja itse saksasta.

Saksassa kun on yleensä pereheessa 2-3 autoa , niin laskekaapa siitä mitä näillä ajetaaa , kun pääsääntöisesti suomessa on yksi auto ja väh 2 käyttäjää ja perheellisessä enemmänkin.

Ei muuta kuin rohkeasti kyselemään autoliikkeiltä , jotka tuovat saksasta itse autoja. Jos itse olet menossa hakemaan saksasta niin sinun täytyy osata kieliä ja omata hyvää ammattitaitoa auton tekniikkaan perehtyen.

Tämmöistä vaan!

Äänestä
  • "Saksassa on muuten iso rikos jos jää kiinni automittarin kilometrien ruuvaamisesta."

    No, ei nyt ehkä sentään. Autovarkaus on paljon kovempi juttu oikeuden silmissä. Ja kun autovarkaudesta tuomio on lähinnä pääsilitys, niin arvatkaa paljon mittarinruuvauksesta kolahtaa kakkua...

    Äänestä

  • iso rikos kirjoitti:

    "Saksassa on muuten iso rikos jos jää kiinni automittarin kilometrien ruuvaamisesta."

    No, ei nyt ehkä sentään. Autovarkaus on paljon kovempi juttu oikeuden silmissä. Ja kun autovarkaudesta tuomio on lähinnä pääsilitys, niin arvatkaa paljon mittarinruuvauksesta kolahtaa kakkua...

    Sivuilla kerrotaan mittarien ruuvamisen olevan sallittua ja hyvin yleistä.

    Äänestä

  • sfghsh kirjoitti:

    Sivuilla kerrotaan mittarien ruuvamisen olevan sallittua ja hyvin yleistä.

    Siis ajovalot.net sivulla? Kas kun ei Seiskan sivuilta,... no siis olisihan Seiskan sivuilla sentään muutakin kuin jonkun henkilön itse tekemät sivut. ajovalo.net on siis ihan jonkun yksityisen tekemä harrastussivusto, eli sillä ei ole mitään tekemistä faktan kanssa.

    Äänestä

  • ihmettä kirjoitti:

    Siis ajovalot.net sivulla? Kas kun ei Seiskan sivuilta,... no siis olisihan Seiskan sivuilla sentään muutakin kuin jonkun henkilön itse tekemät sivut. ajovalo.net on siis ihan jonkun yksityisen tekemä harrastussivusto, eli sillä ei ole mitään tekemistä faktan kanssa.

    Jos sivuilla kerrotaan mittarien ruuvamisen olevan täysin laillista niin mistä kiikastaa.
    Eikö se kerro siitä, että sitä saa vapaasti tehdä ja varmasti tehdäänkin.

    Ei sinun tarvitse siitä yöunia menettää, jos mymistä autoistasi puhutaan.

    Äänestä

stailata autoa koskaan? Saa hyvän jos maalipinta ehjä ajettu asfaltilla. Ja jos auto sisältä ehjä niin siistinhän siitä saa. Ajokilometreihin en ota kantaa, koska auton kunto on tärkein. Ja sen saa testeissä selville, esim. ohivuodot.

Äänestä
  • sinisilmäinen. Eihän Saksassa muualla ajetakaan kuin asfaltilla. Ja kovaa ajetaankin, autobahnilla se mitä kärrystä lähtee. Siellä on oikein pajoja, jotka laittavat mittariin sen lukeman, minkä haluat. Kun koneeseen lyödään nykyaikaiset kemikaalit niin kyllähän se tiukka on mittausten ajan. Totuus paljastuu sitten myöhemmin.

    Äänestä

ns. edesmennyt YLEISMIES , kaikkien autontuojien painajaisten perspaise

Äänestä

Toisaalle jo kirjoitin näin:

Täällä kun naureskellaan usein jutuille näistä vanhojen pappojen vähän ajetuista autoista,niin on näissä jutuissa aika paljonkin perää.
Saksassa ajokortti on ensinnäkin rajattomasti voimassa ja sitä ei tarvitse uusia lääkärin toimesta kuljettajan täytettyä 70 vuotta.

Saksan liikenteessä näkeekin tästä syystä usein 80-90 v.pappoja.Usein vasta kun papalla on toinen jalka jo haudassa,niin perikunta puuttuu asiaan ja piilottaa papan avaimet ja auto jätetään seisomaan talliin kunnes pappa on saatu mullan alle.
Todennäköisesti näillä autoilla ei ole ajettu kuin muutama tuhat kilometriä sunnuntaiajoa vuosittain-muun liikenteen kauhuksi riippuen kuljettajan henkisestä vireystilasta.
Jos joku myisi minulle vm.87 Mersua tällaiselta omistajalta,jolla on ajettu 50.000 km,niin en kyllä yhtään epäilisi kilometrejä.

Äänestä

Kysy vaikka minulta.

Äänestä

(Toivon mukaan)
Mittarissa 89 000,mittari vaihdettu,yhteensä noin 155 000 km.

>Tachostand aktuell 89000 (wurde getauscht wegen Pixelfehlern), Gesamt-Km-Leistung ca. 155.000KM<

BMW.

Äänestä

Huoltokirjasta näkee helposti.
Saksalaiset ovat tosi tarkkoja.
Jos huoltokirja nuhraantuu niin hankkivat uuden kirjan että kaikki olisi täydellistä.
Jos huoltokirja on vuosia uudempi kuin auto niin kannattaa ostaa on ollut tosi huolellisella omistajalla.

Äänestä

soittamalla huoltamoon...jos auto ei löydy koneesta kaikki ei ole kunnossa. Voin sanoa että jos huoltokirja näyttää olevan kunnossa niin 99,9% varmuudella se myös on kunnossa, ja autolla ajettu se mitä mittari näyttää (muutaman kilometrin heitolla). Tämä on yksinkertainen tosiasia. Jos joku on eri mieltä niin perustele... älä vaan sano että "ei varmasti pidä paikkaansa". Sen verran monta kertaa olen selvittänyt autojen historian. Muutamien merkkien huoltohistoriat näkyy myös merkkiliikkeissä Suomessa (ainakin Audi ja VW) sekä Volvojen takuuhuoltohistoria (mitä on vaihdettu milloinkin ja millä mittarilukemalla takuun piikkiin Volvossa). Entisistä omistajista löytyy myös melkein aina vesitiiviitä todisteita.
On selvää että huonoja tulee myös tuotua, mutta suurin osa on erittäin siistejä, eikä vastaavanlaisia löydy "Suomi-autoina".

Äänestä
  • soittamalla suomalaisiin korjaamoihin?
    Älä ainakaan väitä soittaneesi esim. Saksaan samasta asiasta.

    Kyllä suomiauton kilsat saa jota kuinkin selville AKEsta ja huoltamoista, mutta tuontiauton kohdalla asia on ihan muuta.

    Äänestä

  • Tilastotieteilijä kirjoitti:

    soittamalla suomalaisiin korjaamoihin?
    Älä ainakaan väitä soittaneesi esim. Saksaan samasta asiasta.

    Kyllä suomiauton kilsat saa jota kuinkin selville AKEsta ja huoltamoista, mutta tuontiauton kohdalla asia on ihan muuta.

    olen soittanut Saksaan jos auto on huollettu siellä. Osaan saksaa sen verran että pärjään, mutta kyllä ne siellä päässä osaa usein englantiakin. Luulisi että jokaisella suomalaisella olisi ainakin joku tuttu joka osaa myös englantia. Palvelu siellä on useimmiten erinomainen! Puhelinnumero löytyy leimasta ja jos ei satu löytymään niin ei kun googlailemaan niin eiköhän numero löydy ja jos ei löydy kannattaa unohtaa koko auto. Eli asia ei ole todellakaan ihan muuta, mutta periaatteessa huollot voi kyllä tarkistaa suomalaisista korjaamoista (ja se on kyllä tullut tehtyäkin) mutta palvelu ei ole aina ihan yhtä hyvä:)

    Äänestä

  • Tilastotieteilijä kirjoitti:

    soittamalla suomalaisiin korjaamoihin?
    Älä ainakaan väitä soittaneesi esim. Saksaan samasta asiasta.

    Kyllä suomiauton kilsat saa jota kuinkin selville AKEsta ja huoltamoista, mutta tuontiauton kohdalla asia on ihan muuta.

    Ei AKE:sta saa mitään kilometrejä, jos autoa ei ole katsastettu entisissä valtion konttorreissa. Jos käytät autosi muualla katsastuksessa, niin ei ne kilometrit AKE:een mene...

    Äänestä

  • saa akesta kirjoitti:

    Ei AKE:sta saa mitään kilometrejä, jos autoa ei ole katsastettu entisissä valtion konttorreissa. Jos käytät autosi muualla katsastuksessa, niin ei ne kilometrit AKE:een mene...

    kyllä menee

    Äänestä

Olennaista on auton kunto. Se taas voi olla hyvin erilainen yhtä paljon ajetuillakin autoilla, koska kaikki kilometrit eivät kuluta auton tekniikkaa samalla tavalla. Rasittavimpia moottorille ja voimansiirrolle ovat lyhyet matkat kylmäkäynnistyksineen.

Toisaalta vaihdetut osat parantavat autoa.

Äänestä
  • täysin samaa mieltä. Olen esimerkiksi nähnyt alle sataa tuhatta ajetun -04 Almeran missä kytkin oli vaihdettu kolme kertaa:) (Enkä valehtele.)

    Äänestä

  • Eli kilometreillä niinkään ole väliä, mutta kun tuontiautoja myydään sen perusteella mitä mittari näyttää ja kovana väitetään niiden pitävä paikkansa.
    Esim. tuo jo mainittu -93 Bemari, jolla on ajettu 29000 kilometriä.

    Äänestä

jos haluat tietää paljonko on autolla ajettu tai hae auto itse saksasta suoraan alkuperäiseltä omistajalta. Vain tyhmä tai tosi tyhmä uskoo ajomäärään mitä niissä tuontiautoissa on.Pelkkää kusetusta!!

Äänestä

kilometrejä ilmoittaa,lue tarkemmin siellä lukee MITTARILUKEMA!!!

Äänestä
  • jos siinä ilmoitetaan mittarilukema niin, miksi hinta on kuin uudella?

    BMW 320 -93 11900????

    Äänestä

Tuntuu siltä, että jobbarit repivät perseensä heti, kun joku kyseenalaistaa myytävänä olevien tuontiautojen mittarilukémat.

Jos tekee pahaa, niin lopettakaa se kusettaminen ja laittakaa hinnat tasolle, jotka eibät ärsytä ihmisiä.

Se, että ilmoittaako auton "ajomäärän" vai "mittarilukeman" kanssa, antaa vielä harhauttavamman kuvan autosta ja sen myyjästä.
Eikä se, että ottaa mittarista oikein lähikuvan osoittaakseen kuinka alas se oikein on ruuvattu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kovasti kiinnostunut kirjoitti:

http://www.nettiauto.com/1068630
http://www.nettiauto.com/810147
http://www.nettiauto.com/1107086
http://www.nettiauto.com/1055603
http://www.nettiauto.com/1038361

Kovasti mainostetaan vähäisiä kilometrejä, mutta ovatko sittenkin, ruuvattuja niinkuin kaikki tuontiautot yleensä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu