suomalaiset huutaa kilpaa kiljuen vähänkäytettyjä saksastatuotuja autoja mutta mitä tekee maahantuojat...antavat trokareiden kääriä kermat päältä ja itsesäälissä kiereskellen manaavat kun ei autokauppa suju...kuka on tuo autokauppojen LIDL joka ensimmäisenä tulee tänne saksasta ja pistää käyntiin sellaisen markkinamyllytyksen että suomalaiset automyyjät huutavat äitiä avuksi kuin mertaranta jääkiekon mm-finaalissa suomen ollessa 6-0 häviöllä saksaa vastaan? eurot polttaa taskuissa mutta mistä suomalaisille käytettyjä autoja ... uusien hintoja kun ei ainakaan millään saada alas kun niissä on niin "pienet" katteet.......
TYHMÄT MAAHANTUOJAT
ostopotentiaalia
152046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Älä Lidliin vertaa. Siellä ei osta kuin ne kaikkein kusinuukimmat. Tavarahan on melkoisen heikkolaatuista, osittain toki halpaa.
Itse kävin kaksi kertaa samalla reissulla, ensimmäisen ja viimeisen.
Eikä oo tainnut kauppa käydä, ensin ei pitänyt mainostaa mutta kyllä niitä mainoksia on ollut aika tavalla. Muutkin varmaan huomanneet tuon tavaran tason.
Joku täällä kirjoitti, että älä osta käytettyjä Saksasta, niistä on puolet huonoja. Osta SUomesta, niistä on puolet hyviä!
..Mondeo 2.0 autom. farmari - 93 Virheetön kirkkaan punainen kaikilla varusteilla ja ajettu 135tkm!
Nissan Primera 2.0 SLX Farmari - 94 Myöskin kaikilla herkuilla ja yksi omistaja, ajettu 145tkm. 3000e/kpl pihaan tuotuna ja katsastettuna.
Tuntuu olevan tämän hetken kuuminta kamaa, 10.000e molemmin puolin oleva vähän ajettu farkku hyvillä varusteilla.
toit siis mondeon ja primeran 92/94.. aika edulliseltahan tuo kuulostaa... sanoit maksanees 3000e/kpl pihaan tuotuna? oliks siihen lisätty tullin ja verottajan lopulliset maksut?
...joka sana, täysin tuulesta temmattua. Haluasimme tietää mistä olet löytänyt nämä vai oliko näissä moottoririkot tai moottoria ollenkaan?
Kyllä nuo hinnat tuntuu ihan paikkansa pitävältä.
Opetelkaa käyttämään internettiä ja hakukoneita, 3000€ hintaan löytyy primeroita hyvinkin.
Ei siinä jutussa puhuttu mitään verojen maksamisesta, vain katsastuksesta.......niin ja vois opetella lukemaan jos siitä jutusta ymmärsi että verot on maksettu.
Kertoisitko muuten kuka sinulle autot myi ja missäpäin Suomea?
Olisin itsekkin kiinnostunut tuon hintaluokan autoista Saksasta Suomeen tuotuna.
juu ihan kamalia ne suomessa valmistetut maidot ja muut tuotteet. Mielummin ostan sitä saksalaista makkaraa jossa on käytetty jopa lihaa sen valmistamiseen.
Onpas vielä arvossaan.... Itse maksoin vuonna 1998
39 tkm ajetusta vm.93 Ford Mondeo 1,8 GLX:stä
nykyrahassa 6500 euroa....Autot näemmä kallistuneet Saksassa.
Tämäkin on varmaan provokaatio, mutta pistetään pari sanaa.
Olet siis tutustunut kaikkiin tuotteisiin käymällä kaksi kertaa lidlissä? Näkee selvästi ettet tiedä mistä puhut. En sen enempää viitsi kehua niitä tuotteita mutta hintalaatu on kyllä kohdallaan.
Erittäin hyvä tuttuni käy pari kertaa kuussa saksassa näissä merkeissä. Eilisen päivää soitteli sieltä ja tarjoili autoja. Nuo valkkasin päältä, kolmantena piti tulla tuohon samaan hintaan farmari accord 2.2i -93, mutta kun kaveri tutki paparit se "muuttui" 91- malliksi. Joten se jätettiin pois kuormasta. Samassa hintaluokassa olisi ollut -88 Legend mutta sellaiselle on niin vähän ostajia että sekin jätettiin saksanmaalle. Vaikka ihan mielenkiintoinen peli olisi ollut.
Kaakkois-suomessa touhutaan, ja todellakin nuo hinnat sisältää leiman, rahdin, paperityöt, itse laitan nimen alle veropapruihin, kaveri hoitaa kaiken muun. Nuo autot maksoi saksassa 2000€ kappale. Tonni menee kaverille tuosta touhusta. En ole edes katsonut mobilesta mihin hintaan niitä siellä on. Mutta molemmissa oli kuulema 2900e laput ikkunassa. Mutta tämä kaveri on touhunnut siellä kohta 10v,luonut suhteita yms, joten hinnat on toiset kuin tavalliselle pokalle. Niin se on täälläkin kauppiaiden kesken.
Saa nähdä mitä tänään on tarjolla, eilen oli vasta eka päivä siellä..
..katos ;-)
Tuohan on sama kun 30 vuotias menisi avioon 100 vuotiaan kanssa. 100 vuotias ei varmasti ole virheetönkään. Miten tuollaisen koslan kanssa voi elää??? Siis vain auton ikä huomioon ottaen. Pitäisi lailla vapauttaa palveluksesta noin vanhat autot.
Sipseistä yksi laatu maistui hyvälle, bratwurstit olivat maukkaita, kestomakkarat ok, rahkat ja jäätelöt erittäin hyviä, keksit ja suklaat myös laadukkaita. Ykkösolutkin maistui, muut aika kamalia ;) Nainen tykkäsi että vihannekset olivat halpoja ja hyvän näköisiä.
Hinnat ovat edullisia! Laadusta en tiedä, mutta hyvältä maistuivat =)
..mutta näillä tekee parasta tiliä. Nopea myytävä, hyvä kate, ei tarvi rahoitusta. 20.000e autolla ei voita yhtään enempää, mutta myyntiaika moninkertaistuu. Nämä on jakotavaraa.
Sitä myydään mitä ostetaan...
Mä ainakin elän naisen kanssa, en "koslan" ;-)
Jos ei ole peukalo keskellä ja seiso kuin k*** otsassa, niin vanhemmalla pärjää.
Ei tarvi itkeä kakaroiden suttaamia penkkejä ja juppien kolhimia ovia. Uuden auton arvo putoaa vuodessa sen mitä vanhenpi auto maksaa.
Revi siitä ja vinguta masterias korjaamolla merkkihuoltojen kanssa.
..eikä tuollaiset reilun satkun ajetut autot vaadi sen kummempaa hoitoa kuin uudetkaan. Pelaavat vielä vuosikausia. Itsekään en ikinä ostaisi uutta autoa.
Kun päivittäin näkee ja tulee joskus jopa ajettua 300tkm ajettua autoa niin ei voi kun ihmetellä miten vahvoja ne nykyään on. Ihan japsitkin, puhumattakaan isoista autoista.