Vaihdoin juuri vähä alle satkun ajetun Focus vm. -02 :sen ja sain siitä vajaa tonnin vähemmän kuin maksoin vähä yli vuosi sitten Stocmannilla.
Jopa wolkswagen centteristä Audiin olisi hyvitetty saman verran...mutta päädyin parempaan ratkaisuun, eli uudempaa Focukseen.
Kerran tuona aikana kävin vuosihuollossa joka maksoi vähä yli sata euroa... eikä mitään muita kuluja bensan lisäksi.
Ja todella tyytyväinen uuteen Vct sporttiin, vähäpäästöisellä koneella josta löytyy tehoa... Että on Focus hyvä auto :-))
Jopa wolkswagen centteristä Audiin olisi hyvitetty saman verran...mutta päädyin parempaan ratkaisuun, eli uudempaa Focukseen.
Kerran tuona aikana kävin vuosihuollossa joka maksoi vähä yli sata euroa... eikä mitään muita kuluja bensan lisäksi.
Ja todella tyytyväinen uuteen Vct sporttiin, vähäpäästöisellä koneella josta löytyy tehoa... Että on Focus hyvä auto :-))
Vastaukset 14
Vanhimmat
reilut sata euroa / kk siis käyttökulut eikä siin ole vielä edes sitä välirahaa mikä meni vaihtokaupassa
no .. lasketaas:
uusi escort 25 000
- 100tkm aj. vaihturi (4-5 vuotias) 7 000
_________________________________________________
maksettavaa jää 18 000
vuoden autoilukulut siis 18 000 /12 = 1 500 100 = 1600 euroa / kk
on voortti hyvä ja halpa auto
ja neljän vuoden päästä saat siitä vanhasta kinneristä 15 500 ja viiden vuoden kuluttua 7 000 euroa takaisin
pääomakuluja sekä uuden auton tulevaisuuden vuosikustannuksia voi sitten laskeskella ajankulukseen mutta ethän sinä vielä tiedä mitä kaikkia korjauskuluja tulee vuosien kuluessa
fordin tietäen niitä tulee helvetikseen
Mitkä kulut jos olisi vaihtanut vaikka C180 mersuun, uuteen sellaiseen ;)
Meni sun laskelmat vähä pieleen vissiin.... eikä niin vähääkään ;-)
Fokusmiehestä voi uudesta saatu 4% ale olla hyvä kauppa. Et ehtinyt vetareita vaihtaa. Säkää..
Hyvin näyttää focuksen arvo pysyvän. Vaihdoin myös, tosin vanhemman vuosimallin Focuksen uudempi koriseen, ja vielä Audi Centerissä.
Ja yllätyin todellakin kuinka pienellä välirahalla pääsin uuteen.
Ja tyytyväinen olin vanhaankin Focukseen, ei mitään ihmeellisempiä vikoja ollut kolmen vuoden aikana kun ko. autolla ajellin, normaalit huollot vain. Luovuin siitä vain siksi koska halusinme uudemman mallin.
t.30 vuotta autoillut 25tkm vuodessa.
Siis lisurin hinta nousi tonnilla? Aika kova hinta.
Taitaa olla meinaan ainut tapa saada auto käyttöön pelkillä bensakuluilla...
Vai maksoiko isukki vakuutukset?
mitä ihmettä tarkoitat?
Olen kattelut Focuksia ja aikomus vaihtaa nykyiseni völkkärini autoon.
Jos "vanhasta" lisurista saa tonnin hyvitystä, eikös se tarkoita että uusi maksaa tonnin enemmän? :)
Lue juttu uusiksi !
Hyvän valinnan kyllä teit, täytyy oikein onitella! Focus on kestävä ja varmatoiminen auto, toisin kuin noi VAG:n autot esimerkiksi... audit wölkkärit.
Ja todella hyvä moottori Ti-Vct:ssä, vähä ruokainen, vähäpäästöinen ja tehoa hyvin melkein 130 heppaa 1.6:ssa... ja konehan on nykyään ketjullakin.
Siis todella hyvät, NAM !!!!
vm 02 fokusta vuoden elikkä ostit v.2006 ja nyt vaihdoit pois, itse asiassa riippuu siitä miten sen ostit vuosi sitten (suoralla kaupalla-hyvät alennukset) ja jos se oli silloin halpa verrattuna vastaavaan, usein voi näin käydä.
näyttää olevan aikamoinen, kun kurkkasin nettiautosta.
vm -02 farkku 1.8TD halvin 9600,- ja kallein 17500,-!
Onhan tuo kalliimpi paremmin varusteltu ja vähän ajettu mutta...
Käytetyissähän niiden uuteen autoon otettujen varusteiden arvo tuppaa häipymään.
Joo - sitä vaan, että johan tässä yksityisenkin pitäisi kääräistä jopa voittoa, jos ostaa halvemman, ajaa vuoden ja myy kalliilla jollekin, joka erehtyy maksamaan.
jossain nettiautossa onkin, jossa on velkavankeudessa olevia jotka haluavat äkkiä käteistä...tai sitten voiton-himoisia pikkuhiluista.