Naiset tykkää luolamiehistä

Nyt en suinkaan yleistä tätä kaikkiin naisiin. Testosteroni ja äärimaskuliininen käyttäytyminen ovat kova yhdistelmä. Testosteronin ansiosta ihmiskunta on selvinnyt elossa ajoista, jolloin vahvimman sana oli laki ja leijonat juoksivat perässä. Testosteronin avulla tapetaan, raiskataan ja voitetaan. Tätä evoluutioon perustuvaa taustaa vasten ei ole yllätys, että joihinkin siromman sukupuolen edustajiin vetoaa parhaiten luolamiehen tasolla oleva macho, joka vie kukkotappelut aina loppuun asti, jos toinen mies ei ole liian kova vastus.

Machomiehen ego on pelkkää lasia. Riittää, että toinen mies sanoo yhdenkin väärän sanan tai muuten vaan pelkällä olemassaolollaan ärsyttää, niin tappelu on valmis. Tilanteen ei tarvitse edetä fyysiseen tappeluun saakka, sillä machomiehelle riittää, että toinen alistuu ainakin sanaharkassa heikommaksi ja myöntää olevansa kukkotappelun hävinnyt osapuoli. Joskus, kun sanaharkka on jo ohi ja tilanne rauhoittunut, machomiehen lasinen ego ja testosteroni eivät kestä tasapelin tai häviämisen tunnetta, vaan pakottavat aukomaan päätä uudelleen, jolloin ollaan taas lähtöruudussa.

Seuraava pätkä on elokuvasta Goodfellas (suom. Mafiaveljet). Joo, se on pelkkä leffa ja mitenkö tämä liittyy aiheeseen? Katsoin seuraavan kohtauksen pitkästä aikaa ja tajusin, kuinka huvittavan paljon kohtaus muistuttaa tyypillisiä miesten välisiä kukkotappeluita oikeassakin elämässä. Elokuvassa tilanne päätyy ääripäähän, mutta kohtaus on silti monelta osin täydellinen esimerkki tilanteista, joita näkee jatkuvasti Suomenkin baareissa ja nakkikioskien jonoissa.

http://www.youtube.com/watch?v=2oP1NMB_I0s&mode=related&search=

Näkökulmia aiheesta kiitos.
241584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Olet kynäniska joka viime viikonloppuna soitit poskea kännissä isommallesi ja sait oikeutetusti pataasi. Jurrisen kynäniskan logiikalla päättelit että karbaasille kannattaa alkaa selostamaan miten paljon "fiksumpi" olet. Luetko yliopistolla kiinalaista filologiaa vaiko antiikin yhteiskuntien kulttuuriantropologiaa? Kumpikaan ei kiinnosta sinun (ja homeelle sekä kuselle haisevien proffiesi lisäksi) lisäksesi yhtään ketään, sen sijaan känninen kynäniska käy kyllä kenen tahansa hermoille.

Äänestä
  • En ole "kynäniska". Olen luonnostaan keskivertomiestä isokokoisempi. Luonne on silti paljon lähempänä naisten ajatusmaailmaa, kuin miesten. En koskaan haasta riitaa ja sellaiseen jouduttuani kävelen pois tilanteesta. Nössö mikä nössö.

    Äänestä

Samaan aikaan voi olla myös paljon enemmän kuin hikinen luolamies. Voi olla alfa-uros, niin kuin minä. Tohtorintutkinto plakkarissa, testosteroni jyllää ja machot ottavat minulta säännöllisesti nekkuunsa. Mitä muuta NAINEN voisi minun lisäkseni mahdollisesti toivoa?

Minulle ei kelpaa kompleksiset, huonosta itsetunnosta kärsivät suomalaiset lutkat. Näin kovatasoinen pakkaus kuin minä ansaitsee arvoisensa naisen, kuningattaren. Toistaiseksi sellaista ei ole löytynyt.

Tahdon vain sanoa että miehisyys ei sulje pois fiksuutta.

ps. Tähän en sitten kaipaa ämmien horinoita mistään narsismista. Kuten sanoin, minulle ei kelpaa huonoitsetuntoisten lutkien kitinät.

Äänestä
  • Missä kohdassa yritit todistaa olevasi fiksu?

    Amiksen on turha yrittää esittää, ei noilla avuilla mitään väitöskirjaa tehdä...

    Äänestä

  • kirjoituksestasi... kirjoitti:

    Missä kohdassa yritit todistaa olevasi fiksu?

    Amiksen on turha yrittää esittää, ei noilla avuilla mitään väitöskirjaa tehdä...

    Haista sinä huora vittu. Vai että amiksen, paljastitkin jo itsesi. Olet niitä perseestä repäistyjä tyttösiä jotka vaativat kumppaniltaan akateemisuutta. Syljen tuollaisten päälle. Koulutus on teille kaikki kaikessa. Itseoppineet ovat oppineita, koulutetut ovat opetettuja.

    Äänestä

Vetää puoleensa naisia enemmän lopulta. Ne kanat menee niiden luolamiesten mukaan, mutta sitten kun naisen älykkyyden taso ylittää tietyn pisteen niin osat vaihtuvat.
Kuulun itse tohon kumman sarjan "alfauros" kastiin.
Minulla on luolamies kavereita etc... Mutta lopulta olen aina se joka joukkoa johtaa. Ei niin, että määräisin vaan niin, että kaikki minua seuraa, jostain syystä. Johtuu osaltaan siitä, että olen verbaalisesti lahjakas ja viihdyttävä. No sellainen vetoaa naisiin. No luolamiesten klaani tajuaa, että tuon kimpussa on naisian, no ne alkaa hengailla tietenkin minun kanssa, jotta pääsee niiden naisten seuraan. No nokkimisjärjestys on tietenkin selvä, loppuun asti. Joskus on ollut sen verran tyhmiä luolamies ystäviä, jotka on koettaneet sillä fysiikalla, nousta johtajan rooliin. Mutta siinä vaiheessa, kun aloitan henkisen väkivallan, moisia yrittäjiä kohtaan, niin se kukkoilu loppuu.
No asetelma pitää rakentaa, niin että naiset kääntyvät minun puolelle, luolamiestä vastaan. Se on helppoa, väkivalta ja agressiivisyys kyllä kiehtoo naisia, mutta samalla myös pelottaa. Joten tilanneälyn ja pelisilmän pitää olla kohdallaan, että mistä naruista kaikkia ihmisiä tulee nyppiä, jotta puolelleen heidät saa. Ketään ei tietenkään tule loukata lopulta. Kaikkien tulee voida säilyttää kasvonsa. Joten niille luolamiehille tulee jättää "pakoreitti" jonka kautta he voivat vetäytyä "valtapelistä" kasvojaan menettämättä. Yleensä se menee vitsailun ja homman leikiksi lyömisen kautta.

Äänestä
  • Valitettavasti on pakko todeta, että tekstissäsi vilisevät yksinkertaiset kielioppivirheet eivät luo vaikutelmaa monipuolisesti verbaalisesti lahjakkaasta ihmisestä!

    Äänestä

  • mr. Kielipoliisi kirjoitti:

    Valitettavasti on pakko todeta, että tekstissäsi vilisevät yksinkertaiset kielioppivirheet eivät luo vaikutelmaa monipuolisesti verbaalisesti lahjakkaasta ihmisestä!

    Ei se oikein pure jos naisille kieliopillisesti oikein kirjakieltä sössöttää.
    Siinä täytyy olla kielenkäytössä munaa kuitenkin, ettei nössöilyksi mene.

    Monipuolisuudesta olisi varmaan etua, mutta riittää usein kun muutaman tyylilajin hallitsee, hieman naistyypin mukaan, mukaillen. Sosiaalisuus ja tunneäly on hyvä kombinaatio naismarkkinoilla.

    Äänestä

Samantyyppinen ilmiöhän on nähtävissä urheilussakin, jos joku kehtaa haastaa ja vielä voittaa tälläisen kaverin niin hyvänen aika sitä mekastusta ja selittelyä.

Äänestä

Kyllä tossa osut oikeaan. Naiset sanoo ettei halua tappelupukaria. Eivät ehkä, mut silti miehes täytyy olla tietty määrä sellasta lapsellista uhoamista, jotta naiset kiinnostuu. Itsellä kokemusta siinä mielessä, että jään aina näiden kukkopoikien varjoon. Toisaalta hyvä, että nainen paljastaa todellisen luonteensa heti alussa, niin tietää siirtyä eteenpäin.

Äänestä
  • Naiset on mielestään niin hyvätapaisia etteivät esim. kiilaile jonoissa tms ja paheksuvat kun joku muu tekee sitä, mutta ovat kumminkin salaa tyytyväisiä kun oma mies rikkoo sääntöjä ja tekee likaisen työn heidän puolesta...

    Äänestä

  • puska6 kirjoitti:

    Naiset on mielestään niin hyvätapaisia etteivät esim. kiilaile jonoissa tms ja paheksuvat kun joku muu tekee sitä, mutta ovat kumminkin salaa tyytyväisiä kun oma mies rikkoo sääntöjä ja tekee likaisen työn heidän puolesta...

    Miehille sallitaan aggressiivisuus, naisille ei vieläkään niin helposti. Moni nainen hakee purkukanavan aggressioilleen miehestä, joka käyttäytyy heidän puolestaan väärin tai levottomasti.

    Äänestä

Nyt en kylla oikein ymmarra, etta mita tekemista talla oli naisten logiikan kanssa, mutta mikali kyse nyt oli paa-asiassa siita, etta voi voi kun naiset ihastuu testosteroniin, niin varmaan ihan samassa suhteessa miehet ihastuu estrogeeniin. Tassa nyt ei ole mitaan uutta eika ihmeteltavaa, vai onko?   

Äänestä
  • "mikali kyse nyt oli paa-asiassa siita, etta voi voi kun naiset ihastuu testosteroniin, niin varmaan ihan samassa suhteessa miehet ihastuu estrogeeniin."

    Tähän jos saisi vielä tiukkaa faktaa taustalle.

    Äänestä

  • jamppa tuominen kirjoitti:

    "mikali kyse nyt oli paa-asiassa siita, etta voi voi kun naiset ihastuu testosteroniin, niin varmaan ihan samassa suhteessa miehet ihastuu estrogeeniin."

    Tähän jos saisi vielä tiukkaa faktaa taustalle.

    vai etta oikein tiukkaa faktaa pitaisi laittaa :D

    Mainitaan sitten vaikka tuo miesten unelmien pyorittama miljoonabisnes -eli porno- ja siella suuressa suosiossa esiintyvat naiselliset muodot, joita on usein keinotekoisesti lahdetty viela korostamaan.

    Äänestä

  • Se, että nainen ihastuu aggressiiviseen ja kukkoilevaan mieheen on huono juttu. Se, että mies ihastuu rauhalliseen ja lempeään naiseen on hyvä juttu.

    Äänestä

  • juurikin näin kirjoitti:

    Se, että nainen ihastuu aggressiiviseen ja kukkoilevaan mieheen on huono juttu. Se, että mies ihastuu rauhalliseen ja lempeään naiseen on hyvä juttu.

    Tavallisesti nainen ihastuu pikemminkin itsevarmuuteen, voimakkuuteen, rohkeuteen yms. Kukkoilut ynna muut ovat pikemminkin merkki siita etta jotain naista puuttuu. Jos joku nainen aggressio arripurriin ihastuu, on se tavallaan verrattavissa siihen, etta joku mies ihastuu niihin meloninkokoisiin silikoneihin. Kieroutumat nyt ovat aina pahasta.

    Äänestä

  • JasminTea kirjoitti:

    Tavallisesti nainen ihastuu pikemminkin itsevarmuuteen, voimakkuuteen, rohkeuteen yms. Kukkoilut ynna muut ovat pikemminkin merkki siita etta jotain naista puuttuu. Jos joku nainen aggressio arripurriin ihastuu, on se tavallaan verrattavissa siihen, etta joku mies ihastuu niihin meloninkokoisiin silikoneihin. Kieroutumat nyt ovat aina pahasta.

    Ovatko naiset keskimäärin kieroutuneempia kuin miehet?

    Äänestä

  • onko niin että kirjoitti:

    Ovatko naiset keskimäärin kieroutuneempia kuin miehet?

    Voit ottaa taman hypoteesiksi, mutta vasta laajan otannan, standardien mukaisesti muokatun testausmenelman ja kriittisesti (ja subjektiivisesti) arvioitujen tuloksien valossa kehtaisin paatelmia alkaa esittamaan.

    Äänestä

  • JasminTea kirjoitti:

    Voit ottaa taman hypoteesiksi, mutta vasta laajan otannan, standardien mukaisesti muokatun testausmenelman ja kriittisesti (ja subjektiivisesti) arvioitujen tuloksien valossa kehtaisin paatelmia alkaa esittamaan.

    SIIS objektiivisesti... :D

    Äänestä

  • JasminTea kirjoitti:

    SIIS objektiivisesti... :D

    Gotcha :D Ei kun oikeasti, aloitankin testauksen sinusta ;)

    Äänestä

  • kiinni jäit kirjoitti:

    Gotcha :D Ei kun oikeasti, aloitankin testauksen sinusta ;)

    Tais olla se kuuluisa Freudilainen ;)

    Äänestä

  • jamppa tuominen kirjoitti:

    "mikali kyse nyt oli paa-asiassa siita, etta voi voi kun naiset ihastuu testosteroniin, niin varmaan ihan samassa suhteessa miehet ihastuu estrogeeniin."

    Tähän jos saisi vielä tiukkaa faktaa taustalle.

    Apina on apina vaikka purppuraan puettaisiin.

    Äänestä

Sopivasti miehen täytyy olla aggressiivinen. Enemmistö miehistähän ei osaa nauraa itselleen ja ottavat kaikki asiat nokkiinsa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Nössö mies kirjoitti:

Nyt en suinkaan yleistä tätä kaikkiin naisiin. Testosteroni ja äärimaskuliininen käyttäytyminen ovat kova yhdistelmä. Testosteronin ansiosta ihmiskunta on selvinnyt elossa ajoista, jolloin vahvimman sana oli laki ja leijonat juoksivat perässä. Testosteronin avulla tapetaan, raiskataan ja voitetaan. Tätä evoluutioon perustuvaa taustaa vasten ei ole yllätys, että joihinkin siromman sukupuolen edustajiin vetoaa parhaiten luolamiehen tasolla oleva macho, joka vie kukkotappelut aina loppuun asti, jos toinen mies ei ole liian kova vastus.

Machomiehen ego on pelkkää lasia. Riittää, että toinen mies sanoo yhdenkin väärän sanan tai muuten vaan pelkällä olemassaolollaan ärsyttää, niin tappelu on valmis. Tilanteen ei tarvitse edetä fyysiseen tappeluun saakka, sillä machomiehelle riittää, että toinen alistuu ainakin sanaharkassa heikommaksi ja myöntää olevansa kukkotappelun hävinnyt osapuoli. Joskus, kun sanaharkka on jo ohi ja tilanne rauhoittunut, machomiehen lasinen ego ja testosteroni eivät kestä tasapelin tai häviämisen tunnetta, vaan pakottavat aukomaan päätä uudelleen, jolloin ollaan taas lähtöruudussa.

Seuraava pätkä on elokuvasta Goodfellas (suom. Mafiaveljet). Joo, se on pelkkä leffa ja mitenkö tämä liittyy aiheeseen? Katsoin seuraavan kohtauksen pitkästä aikaa ja tajusin, kuinka huvittavan paljon kohtaus muistuttaa tyypillisiä miesten välisiä kukkotappeluita oikeassakin elämässä. Elokuvassa tilanne päätyy ääripäähän, mutta kohtaus on silti monelta osin täydellinen esimerkki tilanteista, joita näkee jatkuvasti Suomenkin baareissa ja nakkikioskien jonoissa.

http://www.youtube.com/watch?v=2oP1NMB_I0s&mode=related&search=

Näkökulmia aiheesta kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu