nettauton hunnat

Oon seuraillu noita nettiauton autoja, ja minun mielestä monien hinnat on suorastaan törkeitä. Ostaako sieltä kukaan autoa, vai laittaako porukka sinne vaan autojaan näytille?
102271
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuskin kukaan ostaa sieltä kun niin kallista...Osta merkkiliikeestä jossa on mahdollisimman korkeat lasiseinät,saat varmaan halvalla ja hyvän rahoituksen jos oot rahato.

Äänestä

Amisviiksi-Sierroja, Tuulipuku-Corollia vai kenties ruuvattuja tuontiautoja pääkaupunkiseudulla?

Äänestä

Sinne vois laittaa uuden palstan jossa yhdistetään muutama jo olemassa oleva.

PAALAAMO:
Eli ranskalaiset, italialaiset, katsastamattomat, halppikset, kolaroidut varmaan muitakin.

Yhdistävää näillä olisi että maksimihinta olisi olisi 1000 euroa jos katsastettu alle 3kk sitten.

Äänestä

Halvimmasta päästä myy autoaan oikeasti, ja liikkeet tietysti. mut ne on vähän kalliimpia, kun ne myydään rahoituksella köyhille.
Loput on laittaneet vaununsa huvikseen näytille.

Äänestä

Siellä on ja muilta palstoilta linkitetty ja sitten lukea saat ettei myynnissä.
Sama homma toimii huuto,net ja muidenkin automerkki foorumeiden kanssakin jos on myydäänpalsta, sieltä katselet niin linkitys taasen nettiautoon ja ristiin eli saisivat järkeistää tätä hommaa.
Liikkeetkin ovat näitä asiakkaan lukuun myymässä eli sama kun ostat suoraan myyjältä mutta liike selittää ettei tinkivaraa mutta eipähän anna mitään takuuta.
Ostan autoni yksityiseltä jolla se on ollut vähintään 1,vuoden ja nettiautossa korkeintaan 2.viikkoa myynnissä.
Nettiautossa noin 75% täyttä pas%&& eli katsastamattomia paalausautoja.

Äänestä
  • aikajana/prosentti järjestelmän olet kehittänyt auton ostoa varten. Nettiautolla ei tietääkseni ole mitään erillistä romuautotehdasta, joka tekisi siellä myynnissä olevat autot automaattisesti romuiksi. Hintapyynti ja myyntihinta ovat kaksi eri asiaa. Myyjä esittää oman näkemyksensä autonsa hinnasta, ostaja omansa, jos hinntat ovat tarpeeksi lähellä kaupat syntyy. Jos ostajalla sattuu olemaan rahaa. Autoaan/autojaan saa kaupata niin monella foorumilla kuin haluaa. Olet joko arka, tai et ymmärrä autoista mitään, koska jätät auton arvionnin edellisten omistajien ja mahdollisten ostajakanditaattien arvioitten varaan.

    Äänestä

  • prosentti kirjoitti:

    aikajana/prosentti järjestelmän olet kehittänyt auton ostoa varten. Nettiautolla ei tietääkseni ole mitään erillistä romuautotehdasta, joka tekisi siellä myynnissä olevat autot automaattisesti romuiksi. Hintapyynti ja myyntihinta ovat kaksi eri asiaa. Myyjä esittää oman näkemyksensä autonsa hinnasta, ostaja omansa, jos hinntat ovat tarpeeksi lähellä kaupat syntyy. Jos ostajalla sattuu olemaan rahaa. Autoaan/autojaan saa kaupata niin monella foorumilla kuin haluaa. Olet joko arka, tai et ymmärrä autoista mitään, koska jätät auton arvionnin edellisten omistajien ja mahdollisten ostajakanditaattien arvioitten varaan.

    monella forumilla yhtaikaa. Katsoppa Huutonetin säännöt,jos myyt autoa huutonetissä sen myyminen on muualla kiellettyä. Olen jo useita kertoja ilmoittanut huutonettiin kun olen huomannut tuplamyyntiä,ja he poistavat ilmoituksen :)

    Äänestä

  • myydä kirjoitti:

    monella forumilla yhtaikaa. Katsoppa Huutonetin säännöt,jos myyt autoa huutonetissä sen myyminen on muualla kiellettyä. Olen jo useita kertoja ilmoittanut huutonettiin kun olen huomannut tuplamyyntiä,ja he poistavat ilmoituksen :)

    on erikseen, sori. Mutta nettiauto, kepö muut on ihan ok.

    Äänestä

  • myydä kirjoitti:

    monella forumilla yhtaikaa. Katsoppa Huutonetin säännöt,jos myyt autoa huutonetissä sen myyminen on muualla kiellettyä. Olen jo useita kertoja ilmoittanut huutonettiin kun olen huomannut tuplamyyntiä,ja he poistavat ilmoituksen :)

    No mitä vasikka?

    Äänestä

Itse kun olen laittanut sinne myyntiin 2 eri autoa eri aikoina, niin ei sieltä kauppaa tule. Pelkkiä saatanan sähköpostikyselyjä suurinpiirtein malliin: onko ollu perheelläsi kauan jne. Tekisi mieli kysyä vastaan: onko muijasi saanut pitkään aikaan?

Eli jos tehdään autokauppaa, voi soitella ja kysyä suoraan autosta, tulla katsomaan ja arvioimaan. Eikä mitään anonyymikyselyjä kierrellen.

Ja sitten sinäkin ehkä vertaat vähän ajettua autoa helvetisti ajettuun ja sanot, että onpa kallista.
Hei autoissa on eroa, jos toisella on ajettu 6 vuoden kilometrit enemmän.

Nettiauto tekee sokeaksi, kun katotaan vain hintasaraketta, kannattaa katsoa myös km-saraketta, kilometrit on tärkein asia hinnan jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietityttää kirjoitti:

Oon seuraillu noita nettiauton autoja, ja minun mielestä monien hinnat on suorastaan törkeitä. Ostaako sieltä kukaan autoa, vai laittaako porukka sinne vaan autojaan näytille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu