Kerrankin sain rahalle vastinetta ja hyöty oli käsin tai oikeastaan jaloin kosketeltavissa, loppui se jalkojen ja muidenkin paikkojen palelu kerralla. Eli ohjaamot on tosi kylmiä ja mekin on koetettu laittaa vaikka minkälaista kangasta ja verhoa ohjaamon ja asuinosan väliin, mutta huonolla menestyksellä, aina on joku reuna tai sauma vuotanut kylmää ja jalathan sen ekaksi tunnistaa ja sittenpä on palellut vaikka truman on säätänyt kuinka isolle! Tilattiin sellainen 200*235cm kokoinen lämpöväliseinä, joka tulee neppareilla seinään ja kattoon kiinni ja jossa on kaksi vetoketjua keskellä peittoa eli saa "oven" auki tarvittaessa. Seinä on molemmin puolin sellaista vahvaa hopeakangasta ja välissä hyvä eriste, kangas ei mene kovaksi edes tällaisessa 25 asteen pakkasessa ja ennen kaikkea se ei läpäise tuulta tai ilman virtausta niin kylmä pysyy seinän toisella puolen! Karavaanari hinta tälle koko paketille oli vain 89€, sama olisi mennyt jo pelkkiin hopea kankaisiin ja tässä on sentään kaksi pitkää vetoketjua ja kymmeniä eri kiinnitys mahdollisuuden tarjoavia neppareita ja kaikki valmiiksi tehtynä! Viimeisimmästä Caravan lehdestä löytyy ainakin sen firman mainos ja yhteys tiedot, voin suositella!
Lämpöväliseinä
tosi hyvä käytössä
99407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
edelliseen autooni tein liukuovet sekin toimi hyvin,mutta nykyisessä autossani on keulapeite joka on tosi hyvä antaa lisätilaa asumiseen ja on lämmin makso kyllä 3 kertaa enemmän, että kyllä sait halvalla.
Itselläni on alas asti yltävä keulapeite (termopeite) ja termoväliseinä. Lisäksi ovessa minulla on ylös käärittävä termopeite.
Vaikka keulapeite pitääkin ohjaamon lämpösenä niin silti termoväliseinä pitää selvän eron asuntilan ja ohjaamon välillä ja katkaisee vedon tuntua.
Tällä ovi termopeitteellä ei niin suurta hyötyä ole, mutta käytän sitä öiseen aikaan ja kyllä sekin väliin syntyy kädellä tunistettavaa lämpöeroa. Säästäähän nämä huomattavasti kaasua ja näin olen voinut pienentää ohjaamon lämmitystä huomattavasti.
Alkoviautoihin saa merkki- ja mallikohtaisia lämpöverhoja ohjaamon ja asuinosan väliin. Eri valmistajat käyttävät hivenen erilaisia lämpökankaita valmistukseensa.
Täältäkin on valikoima erilaisia autopeitteitä. http://www.vapaa-aika.com/aspsivut/372G.asp
http://www.vapaa-aika.com/images/Spesiaalit/3037365.jpg
Thermofolio ikkunapeite ja väliseinä materiaali, "Isoflex", leveys n. 1,55 m
Tässä on yksi hyvä lämpöseinämateriaali itse tekijöille. Vähän jäykempi kuin tavalliset thermokankaat, mutta eristysteholtaan parempi.
Puoli-indekroituihin autoihin on tehtävä erilaiset lämpöpeite ratkaisut, koska ohjaamon penkit ovat osaltaan myös asumiskäytössä.
Itse en tilaa mitään lehtiä enkä kuulu mihinkään seuraan, joten voisko joku kertoa tuon firman yhteystiedot josta noita peittoja voisi tilata?
Vai onko jotain muuta vaihtoehtoa jolla saisin asuintilat lämpimämmäksi, ohjaamossa on ikkunapeite ja silti tulee jäätävän kylmää ilmaa!
Auto on fiat 2005 ja asunto osa Mclouis.
Ainakin auttoi paljon kun laitoin tavallisen täkin siihen aukkoon, mutta se on hankala saada siihen kunnolla kiinni ja hiukan ruman näköinenkin on! Meinasin alkaa tekemään mutta hirmu homma ja hopeakangas oli 13€ /neliö eli olisi mennyt kankaisiin ja tarvikkeisiin jo yli 100€! Kokemuksia!
Uusimmassa Caravan lehdessä näkyi olevan mainos, jossa Oululainen Hoversport näkyi mainostavan noita lämpöväliseiniä, ainakin niiden pohjapanssarit näihin Fiatteihin ovat olleet hyviä ja ostin heiltä myös motskari ajopuvun pari vuotta sitten messuilta, on ollut kyllä hintansa veroinen! Puhelinnumero on 0400-685599
Kysyppäs sieltä!
Termopeittojen valmistajia.
http://www.mhuhtalo.fi/
On aikaisemmin valmistanut väliverhojakin. Nykytilanteesta en tiedä.
http://www.ali-raatikainen.fi/html/
http://www.va-varuste.fi/koti.html
Valmistaa myös asiakkaiden toivomusten mukaan muita tuotteita, kuten termopeitteitä.
Lainaus VA-Varusteen omilta nettisivuilta.
"Lisäksi valmistamme mm. erilaisia asennus- ja autotelttoja ja tilaustöinä asiakkaan tarpeiden mukaisia ommeltavia teknisiä tuotteita. "
http://www.vapaa-aika.com/asp_sivut/409G.asp
Täällä on etupäässä tuulilasi ja nokkapeittoja.
Mikäli tarvikkeet saa satasella, ja vähän omaa työtä, saat edullisemmin termopeiton tehtyä kuin mitä valmiina saisit.
Kiitokset yhteystiedoista , tilasin sekä lämpöväliseinän, tuulilasipeitteen ja pohjalevyn tuolta Hoversportista. Toimitus oli tosi nopea, olivat matkahuollossa jo saman päivän aikana ja tänään asensin pohjalevyn paikoilleen, pohjalevyn hinta oki 119€ pultteineen eli alle puolet siitä mitä Delta autossa alkuperäinen, moottorin lämpötila nousi normaaliin muutamassa kilometrissä ja lämpöväliseinä sopi paikoilleen ja oli helppo asentaa ja asuin puolen lämpö pysyi hyvin, eikä ohjaamosta tullut sitä inhottavaa vedon tunnetta ollenkaan ja hinta oli kolmas osan siitä mitä noilla muilla eli siis 89€, sillä en olisi saanut edes kankaita kaupasta! Tuulilasin peite oli aivan ehdottoman hyvin istuva ja peitti pitkästi myös konepeltiä ja ovia ja ennen kaikkea oli tukevaa tekoa ja kiinnitys oli helppo ja riittävän napakka, hinta ikkunapeitolle oli 99€, ollut kuulemma jo neljä vuotta sama myyjän mukaan kun koetin tingata! Suosittelen
Säkylästä ainakin löytyy useammanlaisia lämpöpeitteitä matkailuautoihin. Heillä taitaa tosin olla pääasiassa keulaan ulkopuolelle laitettavia peitteitä.
Itselläni on sellainen käytössä ja toimii mainiosti. Siinä on vielä tarranauhoilla avattava tuulilasin kohta, jonka saa kätevästi päiväsajaksi auki.
Luin Sinun kirjoituksen lämpöväliseinästä ja olen asiasta erittäin kiinnostunut.
Olisiko mahdollista saada sen firman nimi ja osoite. Minulle kun ei tule Karavaanari lehteä vaikka olen joskus kyllä myynyt paljonkin asuntovaunuja.
Olisin kovin kiitollinen jos pystyisit auttamaan asiassa. Tämä väliseinä tulisi aivan eritarkoitukseen.
Kiitos jo etukäteen
Rauno Levelä
[email protected]