mitenkäs työpaikoillanne on sellanen homma hoidettu, kun esim.mies on ollut neljä yövuoroa peräkkäin hommis, itsellä aamuvuoro ja lapsi kipeä niin onko teillä lupa jäädä sairasta lasta hoitamaan kotio, kun omasta milestäni ei voida odottaa että mies jäis kahden tunnin unilla lapsen kanssa ?
kun lapsi
11
5473
Vastaukset
- sairaanhoitaja.
Palkattomasti.
- menee...
ET PALKKAA EI MAKSETA JOS MOLEMMILLA EI OLE VUOROTYÖ (minimi vaatimus)!(vaikka niinkuin meillä lapset 3 ja 1 joutuisi olemaan 3 tuntia yksin. teen 12 tunnin yötä)Selvitykset ja esimiehen kuittaukset se vaatii(päivälläkin poissaolo),mut yleinen käytäntö on ettei yleensä katsota hyvällä edes päivällä poissaoloja lasten takia (joutaisi lopettaa kuulemma sellaiset edut)
- vanhemmista
saa hoitaa sairasta lasta kotona, palkallisesti. jos lapsi sairastaa vielä 4pvä niin silloin pitää toisen vanhemman mennä töihin ja toinen jää kotiin hoitamaan lastan palkallisesti. Tämäkin on joskus muinoin neuvoteltu. Jos työnantaja ei maksa niin yhteyttä omaan liittoon taikka jos on tehty paikallinen sopimus, niin sitten voi voi.
- T: Ekonomi
Siinä vastaus
- .................
..samassa työpaikassa. Ei meillä ainakaan koskaan lääkäri ole todistusta kirjoittaessaan kysynyt, et onko puoliso kotona. Töissä työnantaja tyytyväinen todistuksen saadessaan.Eikä siellä tiedossa, et missä työvuorossa toinen on
- ja kotona olo
Ensinnäkin, riippuu aika paljon tes sanamuodosta. Yleensä tätä oikeutta ei ole, mikäli toinen on kotona. Vaikka kuinka tuntuisi itsestäsi epäreilulta.
Otetaan esimerkki; yh, jonka lapsi on kipeä. Hän sitten hoitaa lasta yötäpäivää. Sairas lapsi ei välttämättä anna yöllä nukkua. Jaa, että kukas sen lapsen sitten hoitaa kun on yh:lta jäänyt yöunet vähiin.
Lapsen kanssa mikään ei ole reilua, mutta se on valinta. On ne niin ihaniakin. - tytttö
Alle 10v sairaan lapsen takia saa jäädä pois töistä ja silloin myös kuuluu maksaa palkkaa et vie se lääkärin todistuksen töihin.
- lapsi sairastuu
Oikaisu;
Alle 10v äkillisesti sairastuneen lapsen takia saa jäädä pois töistä (lain mukaan max 4 pv), palkallisuus riippuu työehtosopimuksesta. Molemmat vanhemmat eivät voi olla pois samanaikaisesti.
Kun oikein tiukkaan työnantaja työehtosopimusta tulkitsee, oikeutta olla pois ei ole, mikäli toinen vanhemmista kotona. Oli sitten ollut yövuorossa tai ei.
- Meniskö jo lastensuojelun p...
Ainahan puhutaan lasten turvallisuudesta.
Väsyneellä aikuisella ei ehkä refleksit ole sitä luokkaa, että lasta kannattaisi jättää hoidettavaksi - ei etenkään sairasta, joka vaatii tarkkailua, juottamista, lohduttamista jne. Tulee jo mieleen, että puhuuko sitten joku heitteille jätöstä, jos lapsi jää väsyneen univajeisen kanssa kotiin ja jotain sattuu, esim. lapsi karkaa pihalle. Onnettomuuksien tapahduttua ainakin syytellään, ettei olisi saanut jättää.
Entäs sitten niin päin, että yötyötä tekevällä on oikeus jättää lapsi päivähoitoon, että voisi nukkua, sillä ihmisen tulee nukkua, päivätyöntekijöiden yöllä ja päinvastoin.
Tätä ajatellessani tuntuu ihmeelliseltä, jos väsyneen vastuulle täytyy jättää lapsi, kun saa viedä lapsen päivähoitoon oikein luvalla unen takaamiseksi.
Meillä kävi niin. että lapsi oli rokossa, 4v. Isä oli menossa yövuoroon ja joutui tietenkin nukkumaan päivällä.
Ajateltiin, ettei hätää ole, kun kuumetta ei lapsella ollut ja sisaruksia oli tulossa koulusta iltapäivällä.
No, soitin työpaikaltani kotiin kysyäkseni isältä mitä kuuluu; enkö ehkä voi olla seuraavana päivänä työssä. Mieheni vastasi puhelimeen ja sanoi hämillään -Täällä on epäilyttävän hiljaista.
Lapsi oli lähtenyt kauniina kesäpäivänä ulos hiekkalaatikolle. Ei muuta kuin kehoitin pojan tultua isän hakemana kotiin, että ovi takalukkoon.
Kyllä mielestäni pitäisi asia laillistaa niin, että tyäpäivän jälkeen ja ennen on voitava turvata riittävä uni.- sannuliinuli
Esim. jos mulla on iltavuoro klo13-21 ja mun mies pääsee töistä klo 15, niin mul on tunti aikaa siirtyä töihin, eli mun on oltava töissäklo 16.
Meillä pitää aina merkata virkavapausanomuslappuun omat ja miehen työvuorot sekä miehen työnantaja.
Jos mulla on yövuoro niin töihin on tultava, lapsen kanssa on päivällä jaksettava olla ja sit taas illalla yöksi töihin.
- jäädään kotiin
Meillä tuli vuoden alussa 'oma ilmoitus' käytäntö, eli saamme olla 3 päivää hoitamassa sairasta lasta omalla ilmoituksella. Sen jälkeen lääkärintodistus. Puolison työvuoroista ei kysytä.
Tämä on järkevä systeemi, kunhan sitä ei käytetä väärin. Yleensä vain löytyy aina se muutama henkilö joka pilaa tälläiset mahdollisuudet koko poppoolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3246309Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta674154Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413505Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole813416Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava973359Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1923278Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022698Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll662688Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2152395Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782113