kun lapsi

on joskus kipeänä

mitenkäs työpaikoillanne on sellanen homma hoidettu, kun esim.mies on ollut neljä yövuoroa peräkkäin hommis, itsellä aamuvuoro ja lapsi kipeä niin onko teillä lupa jäädä sairasta lasta hoitamaan kotio, kun omasta milestäni ei voida odottaa että mies jäis kahden tunnin unilla lapsen kanssa ?

11

5448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairaanhoitaja.

      Palkattomasti.

    • menee...

      ET PALKKAA EI MAKSETA JOS MOLEMMILLA EI OLE VUOROTYÖ (minimi vaatimus)!(vaikka niinkuin meillä lapset 3 ja 1 joutuisi olemaan 3 tuntia yksin. teen 12 tunnin yötä)Selvitykset ja esimiehen kuittaukset se vaatii(päivälläkin poissaolo),mut yleinen käytäntö on ettei yleensä katsota hyvällä edes päivällä poissaoloja lasten takia (joutaisi lopettaa kuulemma sellaiset edut)

    • vanhemmista

      saa hoitaa sairasta lasta kotona, palkallisesti. jos lapsi sairastaa vielä 4pvä niin silloin pitää toisen vanhemman mennä töihin ja toinen jää kotiin hoitamaan lastan palkallisesti. Tämäkin on joskus muinoin neuvoteltu. Jos työnantaja ei maksa niin yhteyttä omaan liittoon taikka jos on tehty paikallinen sopimus, niin sitten voi voi.

    • T: Ekonomi

      Siinä vastaus

    • .................

      ..samassa työpaikassa. Ei meillä ainakaan koskaan lääkäri ole todistusta kirjoittaessaan kysynyt, et onko puoliso kotona. Töissä työnantaja tyytyväinen todistuksen saadessaan.Eikä siellä tiedossa, et missä työvuorossa toinen on

    • ja kotona olo

      Ensinnäkin, riippuu aika paljon tes sanamuodosta. Yleensä tätä oikeutta ei ole, mikäli toinen on kotona. Vaikka kuinka tuntuisi itsestäsi epäreilulta.

      Otetaan esimerkki; yh, jonka lapsi on kipeä. Hän sitten hoitaa lasta yötäpäivää. Sairas lapsi ei välttämättä anna yöllä nukkua. Jaa, että kukas sen lapsen sitten hoitaa kun on yh:lta jäänyt yöunet vähiin.

      Lapsen kanssa mikään ei ole reilua, mutta se on valinta. On ne niin ihaniakin.

    • tytttö

      Alle 10v sairaan lapsen takia saa jäädä pois töistä ja silloin myös kuuluu maksaa palkkaa et vie se lääkärin todistuksen töihin.

      • lapsi sairastuu

        Oikaisu;

        Alle 10v äkillisesti sairastuneen lapsen takia saa jäädä pois töistä (lain mukaan max 4 pv), palkallisuus riippuu työehtosopimuksesta. Molemmat vanhemmat eivät voi olla pois samanaikaisesti.

        Kun oikein tiukkaan työnantaja työehtosopimusta tulkitsee, oikeutta olla pois ei ole, mikäli toinen vanhemmista kotona. Oli sitten ollut yövuorossa tai ei.


    • Meniskö jo lastensuojelun p...

      Ainahan puhutaan lasten turvallisuudesta.

      Väsyneellä aikuisella ei ehkä refleksit ole sitä luokkaa, että lasta kannattaisi jättää hoidettavaksi - ei etenkään sairasta, joka vaatii tarkkailua, juottamista, lohduttamista jne. Tulee jo mieleen, että puhuuko sitten joku heitteille jätöstä, jos lapsi jää väsyneen univajeisen kanssa kotiin ja jotain sattuu, esim. lapsi karkaa pihalle. Onnettomuuksien tapahduttua ainakin syytellään, ettei olisi saanut jättää.

      Entäs sitten niin päin, että yötyötä tekevällä on oikeus jättää lapsi päivähoitoon, että voisi nukkua, sillä ihmisen tulee nukkua, päivätyöntekijöiden yöllä ja päinvastoin.

      Tätä ajatellessani tuntuu ihmeelliseltä, jos väsyneen vastuulle täytyy jättää lapsi, kun saa viedä lapsen päivähoitoon oikein luvalla unen takaamiseksi.

      Meillä kävi niin. että lapsi oli rokossa, 4v. Isä oli menossa yövuoroon ja joutui tietenkin nukkumaan päivällä.

      Ajateltiin, ettei hätää ole, kun kuumetta ei lapsella ollut ja sisaruksia oli tulossa koulusta iltapäivällä.

      No, soitin työpaikaltani kotiin kysyäkseni isältä mitä kuuluu; enkö ehkä voi olla seuraavana päivänä työssä. Mieheni vastasi puhelimeen ja sanoi hämillään -Täällä on epäilyttävän hiljaista.

      Lapsi oli lähtenyt kauniina kesäpäivänä ulos hiekkalaatikolle. Ei muuta kuin kehoitin pojan tultua isän hakemana kotiin, että ovi takalukkoon.

      Kyllä mielestäni pitäisi asia laillistaa niin, että tyäpäivän jälkeen ja ennen on voitava turvata riittävä uni.

      • sannuliinuli

        Esim. jos mulla on iltavuoro klo13-21 ja mun mies pääsee töistä klo 15, niin mul on tunti aikaa siirtyä töihin, eli mun on oltava töissäklo 16.
        Meillä pitää aina merkata virkavapausanomuslappuun omat ja miehen työvuorot sekä miehen työnantaja.
        Jos mulla on yövuoro niin töihin on tultava, lapsen kanssa on päivällä jaksettava olla ja sit taas illalla yöksi töihin.


    • jäädään kotiin

      Meillä tuli vuoden alussa 'oma ilmoitus' käytäntö, eli saamme olla 3 päivää hoitamassa sairasta lasta omalla ilmoituksella. Sen jälkeen lääkärintodistus. Puolison työvuoroista ei kysytä.

      Tämä on järkevä systeemi, kunhan sitä ei käytetä väärin. Yleensä vain löytyy aina se muutama henkilö joka pilaa tälläiset mahdollisuudet koko poppoolta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      31
      5992
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3623
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3562
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      26
      3417
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      124
      3026
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      32
      2727
    7. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      45
      2525
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      22
      2419
    9. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      121
      2392
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2215
    Aihe