Loukkaantuminen työmatkalla

Pomo huomautti eilen ohimennen että jos liukastun ulkona työmatkalla jatkossa en enää saa kertoa että kyseessä on työmatka. Mielestäni tässä mennään jo laittomuuksien puolelle vai mitä mieltä olette? Olin nimittäin liukastumisen takia sairaslomalla 3 kk sitten ja pomo sanoi että tuommoisista asioista tulee liikaa paperitöitä hänelle. Lisäksi pomolla ei ollut pakollista vakuutusta voimassa vaan otti vakuutuksen vasta samana päivänä kun tapaturma tapahtui.
3802
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niin ja sitten olisit pudonnu kelanpäiville 1kk jälkeen ny pomos joutuu onneks maksaan saikkus.Ootteko sielä firmassa varma että muut maksut ja asiat on kunnossa jos nyt vasta vakuutukset on otettu?Sitä varten ne vakuutukset kuuluu olla jos sattuu jotain töissä/työmatkalla

Äänestä
  • Palkkakuitin mukaan kyllä näyttää siltä että ainakin palkka maksettaisiin oikein, mutta taidan tarkistaa asian vielä verotoimistosta ettei siinäkin yritetä huijata. Ties vaikka pomo pimittäisi itse palkasta pidätettävän veron.

    Äänestä

  • Varoitus pomolta kirjoitti:

    Palkkakuitin mukaan kyllä näyttää siltä että ainakin palkka maksettaisiin oikein, mutta taidan tarkistaa asian vielä verotoimistosta ettei siinäkin yritetä huijata. Ties vaikka pomo pimittäisi itse palkasta pidätettävän veron.

    Verottajalta on vaikea pimittää ennakonpidätyksiä ja sotuja, koska viimeistään veroilmoituksista ne näkyvät oikein verrattuna palkkatositteeseen. Yritys jää tuosta erittäin helposti nalkkiin. Toinen juttu on sitten juuri nämä vakuutusasiat, työnantaja kun voi ottaa esim. vain pakolliset vakuutukset, jotka korvaavat vain tapaturmat eivätkä esim. sairaanhoitokuluja.
    Itse ajoin kerran työmatkallani kolarin, onneksi ei tarvinnut olla kuin päivän poissa sen takia, mutta työnantajan vakuutus korvasi esim. sairaanhoidon ja onnettomuudesta aiheutuneet matkakulut.
    Tarkkana kannattaa silti olla palkanmaksussakin, jos vaikka ylitöitä tai muita ylimääräisiä pitäisi saada maksuun..näissä tapahtuu koko ajan pimittämistä työnantajien puolelta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Varoitus pomolta kirjoitti:

Pomo huomautti eilen ohimennen että jos liukastun ulkona työmatkalla jatkossa en enää saa kertoa että kyseessä on työmatka. Mielestäni tässä mennään jo laittomuuksien puolelle vai mitä mieltä olette? Olin nimittäin liukastumisen takia sairaslomalla 3 kk sitten ja pomo sanoi että tuommoisista asioista tulee liikaa paperitöitä hänelle. Lisäksi pomolla ei ollut pakollista vakuutusta voimassa vaan otti vakuutuksen vasta samana päivänä kun tapaturma tapahtui.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu