Naamassani (kuiva iho, mutta silti on näppyjä tarpeeksi!) on ihme reikiä! Huomaan ne kun laitan meikkivoidetta, sillä ne saan "täytettyä" jolloin naamasta tulee tasainen.
Mikä tämä on? Onko se jotain entisten finnien jättämiä jälkiä? En tiedä kuinka kauas ne näkyvät, kun en ole meikannut,onhan se noloa jos naamassa on reikiä.
Mikä tämä on? Onko se jotain entisten finnien jättämiä jälkiä? En tiedä kuinka kauas ne näkyvät, kun en ole meikannut,onhan se noloa jos naamassa on reikiä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ne on suurentuneita ihohuokosia. Jos ne on yhtäkkiä suurentuneet (yleensä ihmisillä on/ei ole suurehkot ihohuokoset), syy voi olla murrosikä (jos olet 14v. ja huomasit ne nyt) tai runsas tupakointi tai vanheneva iho (jos olet yli 40v.). Joka tapauksessa todnäk rasvaisesta ihosta on kyse, joka on samalla pintakuiva. Kevyttä kuorintaa kerran viikossa, hyvä kosteusvoide ja kasvovettä joka supistaa huokosia. Meikkivoiteella ei todellakaan kannata täyttää niitä reikiä vaan sen ka´nnattaa valita sieltä kevyimmästä päästä, sillä se näkyy jos ihohuokoset on suuret ja paksu meikki.
Olen 33-vuotias, ihoni on erittäin kuiva. Ei rasvainen, päinvastoin, kuin ohutta paperia.
En tupakoi.
Ne on sellaisia ikään kuin pieniä reikiä, jotka olen meikillä saanut piilotetuksi, mutta ilmeisesti ei kannata?
En ole mikään asiantuntija, mutta ei tarvi olla Einstein tietääkseen jotain omasta ja joskus joidenkin toistenkin ihosta. Suosittelen että kysyt kosmetologilta. Suurentuneilta ihohuokosilta ne kuulostavat, mutta tiedähäntä. Toivottavasti saat selvyyden.
Suurentuneilta ihohuokosilta ne kuulostavat. Itse olin alle kouluikäinen kun kaverit kysyivät, että mitä reikiä sulla on naamassa. Samat reiät ovat pysyneet siinä 36-vuotiaaksi asti, minulla oli nuorempana rasvainen iho, mutta nykyisin paljon kuivempi. En edes yritä peittää niitä paksulla lateksilla, joko en millään tai sitten mahdollisimman kevyesti ja lopputulos on parempi.