mirtazapin 15mg

onko kellään kokemusta tästä lääkkeestä,vahvempana sehän on masennuslääke mutta tuolla 15mg tai puolikkaana 7,5mg toimii kuulemma unilääkkeenä?! Mitä sivuvaikutuksia teille on tullut,sopiiko lääke epileptikoille??
127739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ainakin. Levottomat jalat, paitsi että sitä levottomuutta oli koko ruumiissa nahan alla. Nukutti kyllä hyvin. Vaikutti myös näkökykyyn. Hyvä lääke, mutta rajut sivuvaikutukset.

Äänestä

uneenpääsyn apuna. Minulla ei ole mitään negatiivista sanottavaa po. lääkkeestä.

Puhuttu päiväväsymys oli ainoastaan ensimmäisen lääkkeen ottamisen jälkeen.

Äänestä

Mulle ei tullut mitään muita sivuvaikutuksia kuin kauhea väsymys. Puol tuntia ottamisen jälkeen ja oisin voinut nukahtaa vaikka seisoville jaloilleni. Käytin sitä pitkään masennuslääkkeenä ja tuntui tehoavan :) Lääkäri varotti "levottomista jaloista" ja lihomisesta lisääntyneen ruokahalun myötä, mutta ei noista ollut jälkeäkään. Yksilöllistä tietenkin, kuten kaikki muukin...

Äänestä
  • Niin ja psykiatri vielä sanoi, että ei sen 15 mg pitäis väsyttää yhtään enempää kuin isomman annoksenkaan. Eli vaikka otat puolikkaan, niin väsyttää saman verran kuin esim. 2 kokonaista. Huomasin saman, että puolikas väsyttää ihan samalla tavalla.

    Äänestä

Heips!

Mulla hoidettu kroonista unettomuutta 7,5 mg. Toimii erittäin hyvin, paremmin kuin mikään muu!
Edelleen menee iltaisin, mutta en enää koe kärsiväni unettomuudesta, mikä taas on vapauttanut valtavasti energiaa, kun ei tarvitse stressata saako nukuttua. Itse olisin nyt 4 kk jälkeen ollut jo valmis koittamaan nukkumista ilman, mutta koska unettomuuteni oli pitkälle kroonistunutta, lääkärini ei antanut vielä lupaa. Kertokaa muut, kauanko olette tätä lääkettä uneen käyttäneet?

Sen olen huomannut, että REM-uni on lisääntynyt ja unet elävöityneet. Paino on tahtonut vähän lähteä nousuun niin, että asiaan on oikein pitänyt paneutua, ettei nyt ihan karkaisi käsistä...

Äänestä
  • Juu minäkin huomasin tuon REM-uni vaiheen lisääntymisen. Nyt näkee paljon enemmän unia ja ne on tosi toden tuntuisia ja eläviä. Kysyin lääkäriltäni aiheesta ja kertoi tämän olevan vain hyvä asia ja parantumisen merkki.

    Hyvin auttaa muutenkin minulla unen saamiseen, ei kuitenkaan vie tajua "kankaalle" niin pahasti kuin esim. unilääke. Lihomista olen huomannut, joten jumppaan on lähdettävä :)

    Äänestä

  • aivankyllä kirjoitti:

    Juu minäkin huomasin tuon REM-uni vaiheen lisääntymisen. Nyt näkee paljon enemmän unia ja ne on tosi toden tuntuisia ja eläviä. Kysyin lääkäriltäni aiheesta ja kertoi tämän olevan vain hyvä asia ja parantumisen merkki.

    Hyvin auttaa muutenkin minulla unen saamiseen, ei kuitenkaan vie tajua "kankaalle" niin pahasti kuin esim. unilääke. Lihomista olen huomannut, joten jumppaan on lähdettävä :)

    Sain tänään reseptin tuohon mirtazapin-lääkkeeseen. toivottavasti auttaa nukahtamisessa,väsyttää iltaisin aivan helv.paljon mutta ei meinaa nukahtaa.
    Ja eipä tuo haittaa vaikka muutama kilo tulisi lisää,nimittäin on ollut projektina saada n.3-4kiloa lisää kesään mennessä =)

    Äänestä

Sillä mulle juuri tuo kyseinen lääke aiheutti sätkyjä, eräänlaisia pakkoliikkeitä, huomattavasti pienemmällä annostuksella. Eli neuvottele ihmeessä lääkärisi kanssa ennen kuin alat syömään ko. lääkettä.

Äänestä

Minulla on mitazapin 30 mg joka ilta enkä ole huomannt mitään sivuvaikutksia. En tiedä mten epiltikon lanssa, kannattaa lulea pakkauksessa olevat nohjeet ja tarviittaessa kysyä lääkäriltö asiaa.

Äänestä

Kauanko olette ko. lääkettä käyttäneet unihäiriöihinne? Millainen hoitosuunnitelma? Itse olen käyttänyt 4 kk, eikä psykiatri antanut vielä lupaa lopettaa, koska unettomuuteni oli kroonistunut.

Äänestä
  • Itselläni annostus 15mg, olen syönyt kohta viikon. Tämä lääke on minulle määrätty masennukseen, ja nukahtamislääke on erikseen zolpidem, tarvittaessa..

    Nukuttavaa vaikutusta ei mirtazapinilla minulle enää oikein iltaisin ole..johtuu kenties annostuksen pienuudesta? paitsi päivällä tuntuu usein, että nukahtaa pystyyn, mutta päiväunet ei onnistu silti.

    Lääkkeen oton jälkeen ensimmäisenä päivänä olo oli tosi huono, pyörrytti ja edes kynä ei pysynyt kädessä, mutta 2-3 päivänä ainoastaan vähän huimausta ja väsymystä.

    lääkäri mainitsi myös lihomisesta, mutta hartaasti toivon, ettei se minun kohdalla toteutuisi:D kaikkea makeaa tekee kyllä paljon mieli..

    muuten olen ihan positiivisesti yllättynyt tällaisesta lääkkeestä, masennusoireet ovat ainakin jo nyt hieman helpottaneet..

    Äänestä

Aloitin lääkityksen eilen...depressioon.Tämä päivä on ollut raskas,olen tosi väsynyt ja aamulla oli paha olo.Pakko kai jatkaa ja katsoa jos se auttaa.Joku kysyi jos lääke sopii epileptikoille,Pakkaus selosteessa ei kielletä mutta kehotetaan varovaisuuteen jos on epilepsiaa ja käyttää mirtazipania.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


unilääkkeeksi kirjoitti:

onko kellään kokemusta tästä lääkkeestä,vahvempana sehän on masennuslääke mutta tuolla 15mg tai puolikkaana 7,5mg toimii kuulemma unilääkkeenä?! Mitä sivuvaikutuksia teille on tullut,sopiiko lääke epileptikoille??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu