rahaa on käytössä noin 10 000 euroa ja perheelle (4 henkilöä) pitäisi saada Saksasta tuotua kohtuullinen kulkupeli (siis melko tilava perheauto).
Verotkin pitäisi saada maksettua em. summalla.
Mitä autoa (merkki/malli) tuolla rahalla kannattaa katsella?
Hyviä vaihtoehtoja ja mielipiteitä kaivataan!
Verotkin pitäisi saada maksettua em. summalla.
Mitä autoa (merkki/malli) tuolla rahalla kannattaa katsella?
Hyviä vaihtoehtoja ja mielipiteitä kaivataan!
Vastaukset 17
Vanhimmat
farmari volvo Ruotsista esim v70 pitäsi irrota tuolla summalla ja kohta irtoaa Suomestakin kun ensin tullimuurit saadaan poistettua.
Miettikääpä nyt hetki jo itsekkin! Volvo V70 maksaa suomessa käytettynäkin alkaen 22000 euroa. Tosta tulee stetson menetelmällä noin 8000-9000 euroa veroja. Sitten vielä se itse auto. V70-mallia et saa edes saksasta alle 10000 euron.
Peruskoulumatikka antaa summittaisen yhteenlaskun tulokseksi varovaisillakin arvioilla yli 18000 euroa. Pikkusen realismia...
Mi
myytävänä 850 glt-96 ajettu 140.000..hyvässä kunnossa,huoltokirja,ilmastointi..jne..10.000€
onko Volvosi farkkumalli?
ei ole ..tavallinen on..
onko 850glt-96 suomen kilpinen
farmari volvo Ruotsista esim v70 pitäsi irrota tuolla summalla ja kohta irtoaa Suomestakin kun ensin tullimuurit saadaan poistettua
hinnat ovat loppujenlopuksi aika samalla tasolla ja kaikki tuonti-eu-hömpötykset voidaan jo unohtaa.
esim saksasta. Nissan primera 2.0 slx klima -95, kaikilla herkuilla abs, servo, aluvanteet ym..(perheauto), mittarissa 75000km. hinta 5 950e! kaikkine tuontiveroineen ja tullimaksuineen, paperin nysväys hommelit..niin sain loppusaldoksi 9900e! ja 10000e=60 000mk niin eikö sillä jo 8vuotta vanhan primeran saa?..tsiisus näitä
keskusteluja:oD
http://www.mobile.de/cgi-bin/search.pl?CountOff=139&DataNr=34&DisplayDetail=21813952&DoSearch=1&FormCategory=0&FormColor=...beliebig&FormDate=0&FormDurchmesser=0&FormEZ=-&FormKilometer=-80000&FormLand=.&FormMake=30&FormModel=primera&FormPLZ=&FormPower=-&FormPrice=50000000-74999999&FormSort=0&Page=0&SearchCat=bereich=pkw&sprache=1&bereich=pkw&sprache=1&x=46&y=8
Ei riisikuppia saksasta kanata tuoda myydään siellä autojakin.
saattaa olla ettei Nissania (esim. Primera) kannatakaan tuoda (en ole kyseistä merkkiä katsellut tai verrannut).
Kaikkien merkkien ja mallien osalta tuonti ei ole aivan yhtä kannattavaa, mutta useimpien autojen kohdalla on kannattavaa.
Esim Audit, Volvot tai vastaavat autot jäävät kyllä selvästi Suomen autoja halvemmiksi, veroineen yms. kuluineenkin.
Vai oletko kenties eri mieltä?
P.S. ei näitä keskusteluja ole pakko seurata ja osallistua näihin, jos noin kauhistuttaa! ;D
Saksassa on niiden omat tekeleet kaikkein halvimmat. Ooppelit ei maksa juuri mitään, mutta noistahan ei kaikki tykkää.
Itse tuon sieltä subaru imprezan.
.
Vm. 97-> eli tämän faceliftattu vanhempi malli. Edullinen suomessa (=pienet verot kun tuo maahan käytetyn), sikahalpa Saksassa. Tilaa on ja on ollut kärjessä TM:n testeissä.
Esim. tässä ilmastoitu '98 farkku alle 5000 euroa, pitäs olla kolaroimaton ja huoltokirjakin.. silti kyllä hieman epäilyttää nämä "netto-export"-ilmoitukset.
http://www.mobile.de/cgi-bin/search.pl?DisplayDetail=11111111113032891
Veroja tuskin tulee 5000 euroa, eli kokonaishinta jäisi alle kymppitonnin.
Toi export taitaa tarkoittaa EU:n ulkopuolelle menevää kalustoa jota ei eurooppalainen kuluttajasuoja koske. Lisäksi niissä varmaan on jotain alvia vielä maksettavana. Kun tuot auton suomeen, niin luulisin että pitää katsoa samaa hintaa kuin saksalaisenkin?
Mi
Tietysti pitää katsoa sitä saksalaiselle tarkoitettua hintaa joka sisältää sen sisäläisen 16% veron.
Tarkoitin tässä sitä, että epäilyttävät hieman nuo autot joita tarjotaan tuohon verottomaan EU:n ulkopuolelle vientiin eli pistää mietityttämään jotta niissä on jotain vikaa, kolaroitu kertaalleen tai mittari ruuvattu härskisti kun eivät yritäkään saksalaisille myydä. Tietysti eihän tavallinen Saksalainen kehtaa enää millään yli 100 tkm ajetulla -98 Mondeolla ajella :-)
Export-hinta tarkoittaa hinta ilman saksalaista alvia. EU-maahan tuodessa tuo pitää kuitenkin maksaa.
www.autosaksasta.info:ssa lueskelin joskus...
...tulee vähän mutupohjalta, mutta muistaakseni tarkoittaa sitä, että auto on koko historiansa ajan ollut käytössä esim. firmalla, joilla on alvin vähennysoikeus, joten sitä ei ole koskaan maksettu. Jos tämmöisen auton ostajana on suomalainen firma, säilyy alvin vähennysoikeus edelleen. Yksityinen käyttäjä sen joutuu sen sijaan maksamaan.