"Viesti, johon olet vastaamassa, on poistettu. Voit aloittaa uuden keskustelun tai vastata toiseen viestiin."
Vastaanpa tähän, kun ehdin jo kirjoittaa f.n.k:lle vastauksen poistettuun ketjuun. Ylläpito voi ottaa rennosti. Olen vapaaehtoisesti sensuroinut viestistäni sanat PORNO ja PEDOFIILI. Junttilandiassa kaikki hyvin.
"Alaikäisten elämänhallinta ei ylety aikuisten tasolle,siksi aikuisten,yhteisön ja yhteiskunnan on heitä suojeltava."
Niinkuin aikuiset hallitsisivat elämäänsä sen paremmin? Kuinka moni kuolee alkoholiin tai tupakkaan vuodessa, jää suojatiellä rattijuopon auton alle, saa sukupuolitaudin, kärsii tai jopa kuolee liikalihavuuden aiheuttamiin komplikaatioihin jne jne? Miten 200:n lauma idiootteja ja näiden aivopestyt äänestäjät kykenevät muka "suojelemaan" ihmisiä näiltä itseltään? Nämä idiootit kun eivät osaa edes lapsiaan kasvattaa niin, etteikö XXXXXkuvauksiin osallistuminen imartelisi ja ylimääräinen taskuraha houkuttelisi.
Tämä aika vain sallii yksilöille mahdollisuuden toteuttaa itseään ja mielihalujaan estottomimmin kuin ennen ja ruokkimalla ihmisten seksuaalisuutta ja turhamaisuutta joku kusipää rikastuu jossain päin maailmaa- oli se sitten lapsiXXXXXa kauppaava XXXXfiili tai vaatteita naisille kauppava muotiguru. Perse on perse on perse, ja naisen perse tätä maailmaa pyörittää. Feminismi on voittanut- naisen seksuaalisuus on vapautettu ja XXXXXlla tienaavat teinitytöt vain korjaavat aikuisten tielleen viisaudessaan ripottelemia hedelmiä.
Vastaanpa tähän, kun ehdin jo kirjoittaa f.n.k:lle vastauksen poistettuun ketjuun. Ylläpito voi ottaa rennosti. Olen vapaaehtoisesti sensuroinut viestistäni sanat PORNO ja PEDOFIILI. Junttilandiassa kaikki hyvin.
"Alaikäisten elämänhallinta ei ylety aikuisten tasolle,siksi aikuisten,yhteisön ja yhteiskunnan on heitä suojeltava."
Niinkuin aikuiset hallitsisivat elämäänsä sen paremmin? Kuinka moni kuolee alkoholiin tai tupakkaan vuodessa, jää suojatiellä rattijuopon auton alle, saa sukupuolitaudin, kärsii tai jopa kuolee liikalihavuuden aiheuttamiin komplikaatioihin jne jne? Miten 200:n lauma idiootteja ja näiden aivopestyt äänestäjät kykenevät muka "suojelemaan" ihmisiä näiltä itseltään? Nämä idiootit kun eivät osaa edes lapsiaan kasvattaa niin, etteikö XXXXXkuvauksiin osallistuminen imartelisi ja ylimääräinen taskuraha houkuttelisi.
Tämä aika vain sallii yksilöille mahdollisuuden toteuttaa itseään ja mielihalujaan estottomimmin kuin ennen ja ruokkimalla ihmisten seksuaalisuutta ja turhamaisuutta joku kusipää rikastuu jossain päin maailmaa- oli se sitten lapsiXXXXXa kauppaava XXXXfiili tai vaatteita naisille kauppava muotiguru. Perse on perse on perse, ja naisen perse tätä maailmaa pyörittää. Feminismi on voittanut- naisen seksuaalisuus on vapautettu ja XXXXXlla tienaavat teinitytöt vain korjaavat aikuisten tielleen viisaudessaan ripottelemia hedelmiä.
Vastaukset 94
Vanhimmat
Eikö rekatut kestä todellisuutta?
Ne tulee katumapäälle? Kyseistä ketjua ei tosin rekisteröitynyt aloittanut, eli Ajatuspoliisi ollut asialla. Sananvapaus reilassa ja Miehen logiikka suitsittu takaisin uomiinsa.
.. hajua tosta poistetusta pornoiluketjusta, mutta kommentti sivusta kirjoitukseesi MMies:
Feminismillä on harvinaisen vähän yhteyttä esim. sellaisiin pornobisneksen mukanaan tuomiin lieveilmiöihin, kuten ihmisten fyys. & tal. riisto. Feministit kannattavat sukupuolten välistä tasa- arvoa, mutta sensijaan ne pornobisneksestä suurimmat fyrkat taskuunsa käärivät pornopetterit ei tod.
Toiv. et MMies ainakaan mihinkään kivikautiseen "kontrolloinnin logiikkaan" ajattelussasi nojaa.(?) Maailma ei olis ainakaan yhtään sen parempi ja kauniimpi paikka, jos miehet suuressa viisaudessaan ainoina säätelis seksuaalisuuden normit, - kaikille. Päin vastoin: veikkaan, että pornotuottajilla olis silloin nykyistä enemmän hubaa ( =fyrkkaa).
Olis kyllä kiva tietää ykskin todellinen feministi, joka puolustaa ( ja sitä kautta myös tukee & ylläpitää ) vahvasti pornoteollisuuden nykyisiä toimintamalleja.;D
Poistettu ketju koski tätä uutista:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200702085718127_uu.shtml
Provoilua, tottakai ja sitä normaalia VEDÄNTURPAAN/MUNATPOIS-paskaa, mihin vakkareiden osalta on totuttu.
"Toiv. et MMies ainakaan mihinkään kivikautiseen "kontrolloinnin logiikkaan" ajattelussasi nojaa.(?) Maailma ei olis ainakaan yhtään sen parempi ja kauniimpi paikka, jos miehet suuressa viisaudessaan ainoina säätelis seksuaalisuuden normit, - kaikille. Päin vastoin: veikkaan, että pornotuottajilla olis silloin nykyistä enemmän hubaa ( =fyrkkaa)."
Miten sen ottaa? Nykyaikana naisia ei tarvitse pakottaa pornokuvauksiin (ei edes alaikäisiä), joten pornobisneksellä pyörii paremmin kuin koskaan- kiitos naisten mahdollisuuden säädellä seksuaalisuuttaan. Perustelevathan pornostaratkin osallistumistaan bisnekseen seksuaalisuudellaan ja silä faktalla, että naispornotähdet tienaavat paremmin kuin miehet.
Lähinnä tuo feminismi liittyy asiaan siten, että aikuiset (naiset siis) muokkavat nuorille tytöille normit, joiden mukaan naiseutta toteutetaan. Näytellään pornoleffoissa, revitetään persettä julkisesti, naidaan tuntemattomia estoitta ja rehvastellaaan sillä vielä. Tasa-arvoa on käyttäytyä yhtä idioottimaisesti kuin miehet: siinä nykypäivän feminismi tässä maassa. Plus tietenkin etuoikeuksien kinuaminen, mutta niin. Kontroillointi ei oikein pelaa. Jospa ihmiset tarvitsevat Jesun takaisin pomoksi- tai vaihtoehtoisesti Muhammadin- homma ei toimi näillä maallisilla eväillä näköjään.
Et sinä saa ymmärrystä himollesi lapsiin senkin likainen vanha mies.
Sinähän olet vakkari, sinähän kirjoittelet tänne harva se päivä MMies.
"Miten sen ottaa? Nykyaikana naisia ei tarvitse pakottaa pornokuvauksiin (ei edes alaikäisiä), joten pornobisneksellä pyörii paremmin kuin koskaan- kiitos naisten mahdollisuuden säädellä seksuaalisuuttaan. Perustelevathan pornostaratkin osallistumistaan bisnekseen seksuaalisuudellaan ja silä faktalla, että naispornotähdet tienaavat paremmin kuin miehet."
Perustelusi MMies kuvaa kyllä hyvin _sinun_ ajatuksiasi, mutta yhäkään en näe, että missä on yhteys kuvaamasi käytöksen ja feminismi- aatteen välillä. Kertoisitko sen minulle? :)
Kaipaamaani perustelua en löytänyt myöskään tästä:
"Lähinnä tuo feminismi liittyy asiaan siten, että aikuiset (naiset siis) muokkavat nuorille tytöille normit, joiden mukaan naiseutta toteutetaan. Näytellään pornoleffoissa, revitetään persettä julkisesti, naidaan tuntemattomia estoitta ja rehvastellaaan sillä vielä. Tasa-arvoa on käyttäytyä yhtä idioottimaisesti kuin miehet: siinä nykypäivän feminismi tässä maassa."
Totta, että aikuiset naiset muokkaavat nuorille tytöille normit, joiden mukaan naiseutta toteutetaan, mutta MMies hyvä: ei KAIKKI naiset ole feministejä.:) Päätelmässäsi on siis ainakin kahden tai kolmen erittäin hyvin syöneen sovinistin mentävä aukko.;D Kaikki naiset eivät makaa tuntemattomien kanssa, revittele *piip* ja käyttäydy idioottimaisesti. Objektiiviset ( = ei omiin tuntemuksiisi perustuvat) perustelut uupuvat sulta MMies.:)
Kiitos kuitenkin, että valistit mua alk. per. aiheesta ja yleisesti oon tykännyt sun jutuistasi. Särmässä peset monet.
"Perustelusi MMies kuvaa kyllä hyvin _sinun_ ajatuksiasi,"
Se tässä on tarkoituskin.
"yhteys kuvaamasi käytöksen ja feminismi- aatteen välillä. Kertoisitko sen minulle? :)"
Voin aina yrittää. Siis. Feminismin (yksinkertaistettuna käsitteenä) mukaisesti naisten ja miesten yhteiskunnallinen tasa-arvo koskee myös naisen seksuaalisuutta, naisen oiketta päättää itse siitä. Eikö? Mikäli mies kontrolloisi naisen seksuaalisuutta, niin jokainen nainen olisi neitsyt hääyöhän saakka, kuten aiemmin. Puhutaan siis yleisellä tasolla: langenneita naisia (ja miehiä) on aina ollut, mutta ihanne-tasolla siis. Burkhaan peitetyt naiset ovat tulosta miesten hallitsemasta naisen seksuaalisuudesta- länsimainen pornoteollisuus taas tasa-arvoisesta seksuaalisuudesta.
" Kaikki naiset eivät makaa tuntemattomien kanssa, revittele *piip* ja käyttäydy idioottimaisesti."
No eivät tietenkään. Mutta ne, jotka sitä tekevät, pitävät suurinta meteliä itsestään, oli sitten kyse nettipalstoista, baareista tai television kskusteluohjelmista. Ketään ei kiinnosta tuikitavallinen "kiltti tyttö" vaan mediaseksikäs (paino sanalla seksikäs) nainen, joka tietää mitä haluaa ja ottaa sen. Ja median välityksellä aikuisten roolimallien kautta ne ihanteet nuorille siirtyvät.
" Objektiiviset ( = ei omiin tuntemuksiisi perustuvat) perustelut uupuvat sulta MMies.:)"
Kui? En puhu naisista, pedofiileista tai pornosta subjektiivisesti vaan yleisenä ilmiönä.
Ilmeisesti en osaa samaistaa itseäni vakkariksi.
"Voin aina yrittää. Siis. Feminismin (yksinkertaistettuna käsitteenä) mukaisesti naisten ja miesten yhteiskunnallinen tasa-arvo koskee myös naisen seksuaalisuutta, naisen oiketta päättää itse siitä. Eikö? Mikäli mies kontrolloisi naisen seksuaalisuutta, niin jokainen nainen olisi neitsyt hääyöhän saakka, kuten aiemmin. Puhutaan siis yleisellä tasolla: langenneita naisia (ja miehiä) on aina ollut, mutta ihanne-tasolla siis. Burkhaan peitetyt naiset ovat tulosta miesten hallitsemasta naisen seksuaalisuudesta- länsimainen pornoteollisuus taas tasa-arvoisesta seksuaalisuudesta."
En saanut perusteluita feminismin yhteydestä pornoteollisuuteen siis vieläkään.:( Väitätkö ihan todella MMies, että länsimainen pornoteollisuus on tulosta tasa- arvoisesta seksuaalisuudesta? Mun mielestäni kylläkin jo esim. sanonta "maailman vanhin ammatti" ilotytöstä kumoaa väittämäsi. Ilotyttöjä, alistettuja naisia ts./ ja pornoviihdettä ammatillisessa & bisnesmielessä on ollut aikojen alusta alkaen. Ei porno ja toisten palvelukseen alistettu seksuaalisuus ole mikään modernin yhteiskunnan synnyttämä ilmiö, kuten sinä ilmeisimminkin väität.
Jo aikoina, jolloin naiset keittivät kiltisti soppaa köökin puolella ja jolloin tasa- arvoa käsitteenäkään ei tunnettu, oli huoria. Aika vahva väite MMies, että pornoteollisuus olisi tasa- arvoisen yhteiskunnan tulosta! Mä sanon, että ensinnäkään a.) yhteiskuntamme ei vieläkään ole tasa- arvoinen ja lisäksi sanon, että b.) naisen seksuaalinen itsemääräämisoikeus ei voi olla/ ei ole yksin feminismi- aatteen aikaan saannosta.
Ajattelepa nyt.. asenteisiin vaikuttaminen, mainosmiehet & naiseuden & seksuaalisuuden ylikorostaminen kaupallisessa mielessä jne., jne. Kaikki tuo osaltaan muokkaa ihmisten asenteita ja sitä kautta myös seksuaalikäyttäytymistä. Eikä btw ne isukitkaan ihan syyttömiä ole siinä, minkälaisen ruumiillisuuden & itsekohtaisen seksuaalisuuden toteuttamistavan nuoret tytöt oppivat.
Sinä puhut MMies kyllä yleisistä asioista, mutta puhut (tästä asiasta:) perustellen väitteesi subjektiivisesti. Siinä pointtini.
"Väitätkö ihan todella MMies, että länsimainen pornoteollisuus on tulosta tasa- arvoisesta seksuaalisuudesta?"
No en tietenkään. Länsimaiset naisethan ovat täysin alistettuja elämässään ja seksuaalisuudessaan ja heidät kidnapataan aseella uhaten pakettiautoihin vuoteistaan yön pimeydessä ja roudataan kolkkoihin kuvauspaikkoihin harrastamaan sodomiaa ja itsesaastutusta kameroiden edessä. Länsimainen nainen ei tee elettäkään seksuaalisen tarpeensa toteuttamiseksi, mikäli mies ei anna tähän lupaa papin aamenen jälkeen.
". Ei porno ja toisten palvelukseen alistettu seksuaalisuus ole mikään modernin yhteiskunnan synnyttämä ilmiö, kuten sinä ilmeisimminkin väität."
Alistettu? Millä lailla nykyaikainen länsimainen nainen _alistetaan_ miehen seksuaalisuudele? Eikö nykyaikaisella naisella ola muka oikeutta/mahdollisuuta päättää siitä _itse_? Jos nainen tekee tukuttain vielä rahaa sillä ja kerää tuhansien ihmisten fanijoukon ympärilleen, niin miten alistettu nainen on- muuten kuin kapitalismin ikeelle, siis.
"Aika vahva väite MMies, että pornoteollisuus olisi tasa- arvoisen yhteiskunnan tulosta!"
No ei oikeastaan, jos mietit. Seksuaalinen vapautuminen alkoi kunnolla vasta 60-luvun lopulla ja pornoteollisuus samoihin aikoihin. Teknologian kehittyminen ruokkii bisnestä jatkuvasti uusin sovelluksin (nettiporno, webcamit jne)- ei kivikaudella mitään pornokuvia luolien seinille raapustettu.
"Mä sanon, että ensinnäkään a.) yhteiskuntamme ei vieläkään ole tasa- arvoinen ja lisäksi sanon, että b.) naisen seksuaalinen itsemääräämisoikeus ei voi olla/ ei ole yksin feminismi- aatteen aikaan saannosta."
Minä taas sanon, että:
a) Pahasti näyttää olevan.
b) No ei niin. Ja eihän naisella ole seksuaalista itsemääräämisoikeutta sinun mukaasi?
"Ajattelepa nyt.. asenteisiin vaikuttaminen, mainosmiehet & naiseuden & seksuaalisuuden ylikorostaminen kaupallisessa mielessä jne., jne. Kaikki tuo osaltaan muokkaa ihmisten asenteita ja sitä kautta myös seksuaalikäyttäytymistä."
Ajattelin jo:
`Tämä aika vain sallii yksilöille mahdollisuuden toteuttaa itseään ja mielihalujaan estottomimmin kuin ennen ja ruokkimalla ihmisten seksuaalisuutta ja turhamaisuutta joku kusipää rikastuu jossain päin maailmaa- oli se sitten lapsiXXXXXa kauppaava XXXXfiili tai vaatteita naisille kauppaava muotiguru.`
Huomaa sana mahdollisuus. Ihmisellä on nykyään laajempi vapaus valita sekä myös oikeus toteuttaa itseään. Yksilönvapautta. Joskus keskiajalla naisen ainoa keino selviytyä hengissä ja ruokkia avioton lapsensa oli usein juuri prostituutio. Mikään ei nykyajan Suomessa pakota naisia prostituoimaan itseään tai kuvauttamaan itseään dildojen ja ketjujen kanssa- ei miehen alistava seksuaalisuus, ei taloudelinen tarve. Miksi naiset harrastavat sitä sitten?
"Sinä puhut MMies kyllä yleisistä asioista, mutta puhut (tästä asiasta:) perustellen väitteesi subjektiivisesti. Siinä pointtini."
No, kaikki on viimekädessä subjektiivista tulkintaa. Tilastotietoja tai muita objektiivisia mittareita kun on hankala repiä tähän keskusteluun mukaan, jos objektiiviseksi faktaksi ei sinulle kelpaa kelpaa pornoteollisuuden kasvu tai naisen seksuaalisuuden yleinen vapautuminen.
En MMies jaksa enää.;D
Kyse ei kuitenkaan ole luovuttamisesta, vaan siitä, että sä näytät irroittavan aika summamutikassa mun kirjoituksista kohtia niiden alkuperäisistä yhteyksistään.
Ja sitten kun halusin sulta varmistaa, että oletko todella sitä mieltä, kuten aiemmin kirjoitit, että "pornoteollisuus on tulosta tasa- arvoisesta yhteiskunnasta", vastasit näin:
"No en tietenkään. Länsimaiset naisethan ovat täysin alistettuja elämässään ja seksuaalisuudessaan ja heidät kidnapataan aseella uhaten pakettiautoihin vuoteistaan yön pimeydessä ja roudataan kolkkoihin kuvauspaikkoihin harrastamaan sodomiaa ja itsesaastutusta kameroiden edessä. Länsimainen nainen ei tee elettäkään seksuaalisen tarpeensa toteuttamiseksi, mikäli mies ei anna tähän lupaa papin aamenen jälkeen."
Kielsit sitten aiemman väitteesi.:( Plääh. Lisäksi vielä vedät koko asetelman läskiksi. Toiv. sentään et aliarvioi älyäni, nyyh!;D
Sanon tähän enää, että mielestäni pornoteollisuus ei yksinkertaisesti voi olla tasa- arvoisen yhteiskunnan tulosta, ts. tasa- arvo sen kehittymisessä niin vahva vaikutin kuin sinä väität MMies. Tasa- arvon voi tällä hetkellä _konkreettisesti_ katsoa olevan lähinnä yksittäisen intressiryhmän/ ryhmien ideaali yhteiskunnallisten, sosiaalisten ja taloudellisten toimintamahdollisuuksien jakautumisesta yhteiskunnassa. Pornoteollisuuden sen sijaan kylläkin voi _konkreettisesti_ tällä hetkellä katsoa olevan hyvinkin yksiselitteisesti nykymuotoisen länsimaisen yhteiskunnan rakenteisiin sidoksissa olevaa liiketoimintaa, ja vielä hyvinkin silille näkyvää sellaista. Oliko kana ennen munaa, vai muna ennen kanaa. Heh.
Nykyisellä pornoteollisuudella on silläkin ollut "esimuotoja": ennen vain naiset eivät tienanneet kelteisillään viihdyttämisestä välttämättä sitäkään vähää, mitä itäblokin tytöt "Gyntherin" filmissä "näyttelemisestä" nyt. On itsestään selvää, että koska liiketoiminnan periaattein toimiva seksuaalinen viihdyttämisbisnes jokatapauksessa on vanhempaa, kuin "tasa- arvo" edes käsitetasolla, ei pornoteollisuus voi olla tulosta tasa- arvoisesta seksuaalisuudesta.
PS. Sillä toisten palvelukseen alistetulla seksuaalisuudella tarkoitin juuri pornoa: mun piti sanoa "porno ts. toisten palvelukseen alistettu seksuaalisuus". Tuli kirjoootusvihres, sori.:) Joo, nykyaikaisella naisella on hyvinkin mahdollisuus päättää seksuaalisuudestaan itse. Osin juuri tasa- arvoisen yhteiskuntakehityksen vuoksi.
" näytät irroittavan aika summamutikassa mun kirjoituksista kohtia niiden alkuperäisistä yhteyksistään."
Irrottelen niitä oman logiikkani mukaisesti. Siis poimin ne pointit sieltä joukosta.
"Kielsit sitten aiemman väitteesi.:("
Sarkasmia.
"Sanon tähän enää, että mielestäni pornoteollisuus ei yksinkertaisesti voi olla tasa- arvoisen yhteiskunnan tulosta, ts. tasa- arvo sen kehittymisessä niin vahva vaikutin kuin sinä väität MMies. Tasa- arvon voi tällä hetkellä _konkreettisesti_ katsoa olevan lähinnä yksittäisen intressiryhmän/ ryhmien ideaali yhteiskunnallisten, sosiaalisten ja taloudellisten toimintamahdollisuuksien jakautumisesta yhteiskunnassa. Pornoteollisuuden sen sijaan kylläkin voi _konkreettisesti_ tällä hetkellä katsoa olevan hyvinkin yksiselitteisesti nykymuotoisen länsimaisen yhteiskunnan rakenteisiin sidoksissa olevaa liiketoimintaa
---
Joo, nykyaikaisella naisella on hyvinkin mahdollisuus päättää seksuaalisuudestaan itse. Osin juuri tasa- arvoisen yhteiskuntakehityksen vuoksi."
Niin, miten on?
" On itsestään selvää, että koska liiketoiminnan periaattein toimiva seksuaalinen viihdyttämisbisnes jokatapauksessa on vanhempaa, kuin "tasa- arvo" edes käsitetasolla, ei pornoteollisuus voi olla tulosta tasa- arvoisesta seksuaalisuudesta."
Nykyaikainen pornoteollisuus tosin voi ja onkin. Muuten aika...subjektiivinen näkemys;)
"Huomaa sana mahdollisuus. Ihmisellä on nykyään laajempi vapaus valita sekä myös oikeus toteuttaa itseään. Yksilönvapautta. Joskus keskiajalla naisen ainoa keino selviytyä hengissä ja ruokkia avioton lapsensa oli usein juuri prostituutio. Mikään ei nykyajan Suomessa pakota naisia prostituoimaan itseään tai kuvauttamaan itseään dildojen ja ketjujen kanssa- ei miehen alistava seksuaalisuus, ei taloudelinen tarve. Miksi naiset harrastavat sitä sitten?"
Minä olen nimittäin ihmetellyt ihan samaa. Jos naiset haluaisivat oikeasti vapautua tästä, he voisivat sen tehdä. Toki maailmassa on varmasti vieläkin tähän alistettuja ja pakotettuja naisia, mutta vielä enemmän on olemassa naisia, jotka tekevät näin, vaikka heille on annettu se valinnan vapaus. Feministit taas väittävät, että kaikki naiset on ajettu tähän, mikä on täyttä potastaa. Suurin osa näistä naisista voisi tehdä jotain ihan muuta leipänsä eteen, mutta siitä huolimatta he valitsevat kauneudellaan rahastamisen. Tähän ei ole vielä kukaan nainen pystynyt antamaan järkevää selitystä.
Maailmassa on varmasti paljon enemmän naisia, jotka eivät ikinä voisi kuvitella tekevänsä rahaa vartalollaan, mutta se ei poista sitä tosiasiaa, että heitä kuitenkin on olemassa ja paljon. Jotkut vieläpä sellaisia, kuten juuri edesmennyt Anna Nicole Smith joka nai rahaa. Aina ei siis kyse ole näin suorasta toiminnasta, mutta kyllä raha saa monen naisen perseet liikkeelle. Toinen hyvä esimerkki on Jenni Dahlman.
Sä tartut aina niihin pointteihin mun kirjoituksissa MMies, mitkä on helpointa perustella tai mitkä ei ole musta subjektiivisesti *vits;)* keskeisiä. Muut sä hylkäät.:( Tosin täytyy myöntää, että jos itse olisin nyt juuri vähemmän väsy, ei tollasia kirjoitusvirheitä etc. tulisi. Että sikäli.:) Voivat nyt jotkut kommenttini olla vähän vaikeasti tulkittavissa.
Anyway.
"Niin, miten on?"
Monia lakiuudistuksia on nykyisen mutoisessa yht. kunnassa tehty pyrittäessä tasa- arvoisempaan yhteiskuntamalliin. Siinä mielessä tasa- arvoasioissa on edistytty ja pohjoismainen yhteiskuntamalli onkin varmasti kaikkein tasa- arvoisin yhteiskuntamalli koko maailmassa (ainakin formaalilla yhteiskunnallisella tasolla).
Monessa kohdin tasa- arvoasiat kuitenkin polkevat myös paikallaan, eli "tasa- arvo" voidaan toisaalta nähdä yhtälailla ( vain puheissa: ei teoissa ja käytännön arjessa) toistuvana tiettyjen intressiryhmien ihannoimana & haikailemana ideaalina.
"Nykyaikainen pornoteollisuus tosin voi ja onkin. Muuten aika...subjektiivinen näkemys;)"
Enemmän kuin naisten seksuaalikäyttäytymisen vapautumiseen ja feminismiin tai seksuaaliseen tasa- arvoon mä uskoisin kyllä ihmisten taloudellisesti alisteisen aseman hyväksikäyttöön, voitontavoitteluun ja ahneuteen pornobisneksen nykymeiningin ylläpitäjinä. Subjektiivisiahan me kaikki, mutta pienenä kuriositeettina MMies viittaisin aiempaan väitteeseesi "feminismin voitosta" ja siitä, mihin se mielestäsi olikaan syypää:
Tasa- arvoasioita ajavat kyllä aktuaalisesti muutkin intressiryhmät jatkuvasti, kuin vain feministit.:)
"Telaketjut" tms. fanaatikot tietysti ovat ihan oma lukunsa.:/
Samaten toki aina on naisia, jotka näkevät ainoana arvokkaana omistamanaan asiana vartalonsa ja ruumiillisuutensa. Se on aika surullista. Tuo "kauneudella rahastaminenkin" liittyy usein henkilökohtaisen arvottomuuden kokemukseen.
Jenni Dahlmanista mä ainakaan en tiedä, liikkuiko hänen perseensä rahasta vai mistä syystä Räikkösen suuntaan.
:)
keskittyä pohtimaan sitä, miksi jotkut naiset ovat valmiita rahastamaan kauneudellaan, jos niin moni naisista on henkeen ja vereen sitä vastaan. Eiväthän nämä vastustajat toisille naisille mitään voi, mutta minä en ymmärrä sitä, miksi tämä asia pitää niin usein laittaa miesten syyksi. Etenkin kun maailmalla on mitä moninaisimpia tapoja rahastaa omalla kauneudellaan ja aina niihin töihin löytyy halukkaita. Tietty miehetkin voisivat lopettaa näistä maksamisen, mutta eikö se ole naisten tehtävä tehdä se päätös, mihin he eivät voi mistään hinnasta alistua. Ei näitä keikkoja voida mitenkään laittaa kokonaan pakottamisen tai köyhyyden hyväksi käyttämisen piikkiin. Suurin osa tekee sitä ihan omasta halustaan ja sitä varmaan MMieskin ajaa takaa. Naiset omaavat itse suurimman vaikutusvallan naisten esineellistämisen loppumiseen. Suurimmalle osalle on annettu mahdollisuus sanoa ei.
"Sä tartut aina niihin pointteihin mun kirjoituksissa MMies, mitkä on helpointa perustella tai mitkä ei ole musta subjektiivisesti *vits;)* keskeisiä. Muut sä hylkäät.:("
Niin. En jaksa jokaikistä lausetta kammata läpi ja kommentoida jokaista väittämääsi, koska ne eivät ole oleellisia Suurten Linjojen kannalta, mutta jos nyt tämän kerran.
"Feminismillä on harvinaisen vähän yhteyttä esim. sellaisiin pornobisneksen mukanaan tuomiin lieveilmiöihin, kuten ihmisten fyys. & tal. riisto."
Lieveilmiöistä nyt ei ollut kyse. Jos ei nyt sellaiseksi lue alkuperäisen keskustelun laukaissuta uutista.
"Toiv. et MMies ainakaan mihinkään kivikautiseen "kontrolloinnin logiikkaan" ajattelussasi nojaa"
En nojaa mihinkään. Ja kontrollista mainitsin jo.
"Olis kyllä kiva tietää ykskin todellinen feministi, joka puolustaa ( ja sitä kautta myös tukee & ylläpitää ) vahvasti pornoteollisuuden nykyisiä toimintamalleja.;D"
Olisi kiva tietää, mikä on "todellinen feministi"? Joku pornotähti voi omasta mielestään sellainen ollakin, kun toisaalta joku viherpiiperö anarkofemakko on sellainen ehdottomasti.
" Mun mielestäni kylläkin jo esim. sanonta "maailman vanhin ammatti" ilotytöstä kumoaa väittämäsi. Ilotyttöjä, alistettuja naisia ts./ ja pornoviihdettä ammatillisessa & bisnesmielessä on ollut aikojen alusta alkaen.
Jo aikoina, jolloin naiset keittivät kiltisti soppaa köökin puolella ja jolloin tasa- arvoa käsitteenäkään ei tunnettu, oli huoria."
Sekoitat pornon ja prostituution keskenään. Minä olen koko ajan puhunut nykyaikaisesta pornoteollisuudesta (sisältäen elokuvat, nettisivustot, puhelinpalvelut jne) kun sinä taas käsität ilmeisesti pornon laajemmin seksuaalisuuden kauppaamisena, mitä porno ei ole.
Toisekseen, kuten olen jo aiemmin maininjut: keneläkään Suomelaisella naisella EI ole pakko nykyaikana myydä persettään. Silti naiset tekevät sitä helpon tahan takia, kun eivät jaksa käydä töissä, juosta sossun luukulla, ottaa opintolainaa suoritaaksen hienon akateemisen tutkintonsa. Jostain syystä suomalaiset seksiammattilaiset _tahdotaan_ nähdä uhreina tässä yhteiskunassa, vaikka heillä on täysi valinnanvapaus. Ihmettelen, miksi?
" Eikä btw ne isukitkaan ihan syyttömiä ole siinä, minkälaisen ruumiillisuuden & itsekohtaisen seksuaalisuuden toteuttamistavan nuoret tytöt oppivat."
En ole naisia mitenkään syyllistänytkään nuorten naisten käytöksestä muuten kuin esimerkin antamisen kautta. Tosin en usko, että yksikään järjissään oleva mies (isä) on kannustamassa tai kehoittamassa naisia (tyttäriään) prostituutioon tai pornoteollisuuden pariin.
"Enemmän kuin naisten seksuaalikäyttäytymisen vapautumiseen ja feminismiin tai seksuaaliseen tasa- arvoon mä uskoisin kyllä ihmisten taloudellisesti alisteisen aseman hyväksikäyttöön, voitontavoitteluun ja ahneuteen pornobisneksen nykymeiningin ylläpitäjinä."
Suomessa on sosiaalihuolto, joka takaa jokaiselle ihmiselle välttämättömän elintason. Jos se elintaso ei kelpaa jolekin naiselle, ei tämä nainen ole "uhri" tahtoessaan omistusasunnon tai kultaketjuja jne- tosin siinä mielessä, että hän on kapitalistisen aivopesun uhri.
"Tasa- arvoasioita ajavat kyllä aktuaalisesti muutkin intressiryhmät jatkuvasti, kuin vain feministit.:)"
Touché, näin Cartmania lainatakseni...Provoilun tarkoitus on herättää keskustelua- tosin siinä piilee se, että ihmiset jumivat siihen provoiluun eivätkä käsitä, mistä todellisuudessa on kysymys.
Monesta pointistasi olen precis aika lailla samaa mieltä.;) En minä ainakaan olekaan missään väittänyt, etteikö naisilla olisi seksuaalista itsemääräämisoikeutta nyky- yhteiskunnassa.
Mua pikkusen häiritsi MMiehen viestissä tuolla ylempänä alunperin oikeastaan ainoastaan tuo hänen puheensa "feminismin voitosta" nykyisen pornoteollisuuden yhteydessä. Mun mielestä kun "feminismillä" (laaja käsite tuo tietysi..) on aika vähän konkreettia yhteyttä pornoteollisuuden räikeisiin, riistäviin ja suoranaisesti rikollisiin toimintamalleihin, kuten ihmisten sosiaalisen, henkisen tai taloudellisesti alisteisen aseman hyväksikäyttöön.
Tuota asiaa toivoin MMiehen selventävän, mutta sitten juttu meni ehkä vähän jankkaamiseksi. Sori omasta puolestani MMiehelle siitä. Siitä alkuperäisestä ketjusta ( josta MMies itseasiassa f.n.k:lle kirjoitti tuon aloitusviestin) mulla ei ole mitään aavistusta, että mistä siinä oli juteltu.:)
Totta on, että on tärkeä ja kiinnostava pointti miettiä tuokin, miksi jotkut naiset haluavat rahastaa kauneudellaan. Siitä huolimatta: niitä taloudellisesti alisteisessa asemassa olevia naisiakin on yhä, jotka _joutuvat_ (kirjaimellisesti) perseellään työskentelemään, vaikka suurella osalla maailman naisista olisi/ON se täysi määräysvalta siihen, rahastavatko kropallaan ja kauneudellaan.
Musta ihmisten taloudellinen, sosiaalinen & fyysinen riisto ei loppupeleissä ole sukupuolikysymys oikeastaan ollenkaan. Niin miehillä, kuin naisillakin on yhtäläinen (mm etiikkaa koskeva) vastuu alistavatko/ alistavatko omansa tai toisen ruumiin bisneksen rattaisiin. Monen probleeman sukupuolisoiminen vie vain katseen pois todellisista ongelmista. Jos tota miettii, niin esim. ne telaketjut(kaan) eivät ole naisasiassa aikaansaaneet pelkästään hyvää.
Syy, miksi naiset tahdotaan Suomessakin nähdä miesten toiminnan uhreina ja viattomuuden perikuvina johtuu yhteiskunnan halusta kontrolloida naisen seksuaalisuutta. Miehet eivät kontrolloi sitä: naiset itse hoitavat sen kontrollin. Jonkinlainen sisäsyntyinen itsesäännöstely ilmeisesti?
" Suurin osa tekee sitä ihan omasta halustaan ja sitä varmaan MMieskin ajaa takaa. Naiset omaavat itse suurimman vaikutusvallan naisten esineellistämisen loppumiseen."
Juri näin. Naisilla on valta kontrolloida naisen seksuaalisuutta. Jos naiset lakkaavat käyttäytymästä kuin päättömät munahaukat ja alkavat oikeasti vaatimaan miehiltä jotain, niin yhteiskunnan seksuaalinen käytös muuttuisi radikaalisti. Siis mikäli se olisi suunta, jota kohti naiset tahtoisivat yhteiskuntaa ja omaa asemaansa viedä.
Mutta huomataan nyt: "naiset" on yleiskäsite sisältäen nykyisen yhteiskunnan arvot ja käytösmallit moraaliarvoineen, eli kollektiivinen tajunta ikäänkuin, joka hallitsee yksilöiden käytöstä. Zeitgeist. Yksittäiset yksilöt voivat kyllä vaikuttaa laajemminkin yhteiskunnassa ihan omakohtaisten valintojensa kautta, joskin niitä on vaikea havaita tiettyjen ääritapausten vaikutuksen johdosta.
" Mun mielestä kun "feminismillä" (laaja käsite tuo tietysi..) on aika vähän konkreettia yhteyttä pornoteollisuuden räikeisiin, riistäviin ja suoranaisesti rikollisiin toimintamalleihin, kuten ihmisten sosiaalisen, henkisen tai taloudellisesti alisteisen aseman hyväksikäyttöön."
Subjektiivinen käsitys....Mitä sinä tiedät yksittäisten pornoteollisuudessa työskentelevien naisten älyllisestä kapasiteetista, yhteiskunnallisesta asemasta tai varallisuudesta? Ja puhun edelleen pornosta Suomalaisessa yhteiskunnassa- en prostituutiosta jossain aasialaisessa turistirysässä. Alkuperäinen viestiketju ei koskenut sitä. Onko nainen aina heikompi astia? Itse en suostu uskomaan niin.
"Tuota asiaa toivoin MMiehen selventävän"
Selvensin kyllä, jos jaksoit lukea:)
"Sekoitat pornon ja prostituution keskenään. Minä olen koko ajan puhunut nykyaikaisesta pornoteollisuudesta (sisältäen elokuvat, nettisivustot, puhelinpalvelut jne) kun sinä taas käsität ilmeisesti pornon laajemmin seksuaalisuuden kauppaamisena, mitä porno ei ole."
Minä olen koko ajan ymmärtänyt vallan hyvin, että
sinä MMies puhut nykyaikaisesta pornoteollisuudesta. En sekoita pornoa ja prostituutiota keskenään ( vaikka puhuin jälkimmäisestäkin), vaan lähinnä uskon, että nykymuotoisella pornoteollisuudella on "esimuotonsa", jotka pohjaavat kauas siihen aikaan, jolloin ei käsitettä seksuaalinen tasa- arvo edes tunnettu. Kyllä jo vuosisadan alussa oli seksiin perustuvaa liiketoimintaa, millä en tarkoita suoranaisesti prostituutiota. Näin ollen katson aika rankaksi tuon väitteesi, että pornoteollisuus olisi seksuaalisen tasa- arvon tulosta,(saatika feminismin).
Ja sitten...
"Touché, näin Cartmania lainatakseni...Provoilun tarkoitus on herättää keskustelua- tosin siinä piilee se, että ihmiset jumivat siihen provoiluun eivätkä käsitä, mistä todellisuudessa on kysymys."
Jaa. Nyt se onkin vain provoilua.:) Mulle tuli tässä nyt oikein hyvä kuva, ketkä kaikki sinun MMies mielestä ovat niitä, jotka eivät ymmärrä: ne, jotka ovat kanssasi eri mieltä. Totta tietysti, että en tiedä, mistä siinä aiemmassa ketjussa olitte puhuneet. Suonet sen minulle anteeksi.:)
"Siis mikäli se olisi suunta, jota kohti naiset tahtoisivat yhteiskuntaa ja omaa asemaansa viedä."
tämä minustakin vaikuttaa. Tämä on todella sitä mitä naiset itse haluavat. Jotkut haistavat helpon rahan ja tarttuvat siihen. Joillekin naisille oman vartalon esitteleminen rahasta on sivuseikka. Sitä ei vaan ymmärretä niiden naisten taholta, jotka eivät itse kykene moiseen.
Harva mies oikeasti vaatii, että naiset käyttäisivät niin paljoa rahaa ulkonäköönsä, kuin mitä heiltä siihen keskimäärin menee. Vain he itse ja pari muotitietoisempaa miestä osaavat arvostaa sitä rahamäärää ja aikaa, joka siihen laittautumiseen menee. Ja miksi sitäkin pitää väittää omaksi iloksi laittaumiseksi. Miehiä vartenhan sitä tehdään, koska naisen logiikan mukaan sillä muut naiset lyödään. Eli periaatteessa naiset itse ruokkivat näillä rahakkailla, muka kilpailun kannalta pakkollisilla rahareijillä tätä noidankehää. Ja sitten vaan sanotaan, että miehet vaatii. Missä ne miehet on, jotka vaativat anoreksian partaalla olevia naisia? Useimmat miehistä sanovat sellaisen naisen kuvan nähtyään "söisit ihmeessä jotain, että saat vähän lihaa luiden päälle" tai "naisessa on oltava jotain mistä ottaa kiinni". Sitten he uskovat, kun yksi mies tulee provoilemaan, että joku on läski, vaikka hän on ihan normaaleissa mitoissa.
"Minä olen koko ajan ymmärtänyt vallan hyvin, että..."
Mutta silti puhut sosiaalisen, henkisen tai taloudellisesti alisteisen aseman hyväksikäytöstä, vaikka tilanne Suomessa ei ole tämä? Nykyaikaisen pornoteollisuuden esimuodot ei kiinnosta muinua paskaakaan, vaan nykypäivä, jolloin 14-vuotias voi tienata kalja- ja tupakkarahansa rauhassa levittelemällä teinipimperoaan netissä.
"Jaa. Nyt se onkin vain provoilua.:)"
Miten sen otat? Jos jatkuvasti takerrut siihen feminismiin, vaikka olen selittänyt, mitä sillä tarkoitin, niin...?
Mutta siis niin vielä kerran: keskustelu lähti provoilusta (joskin pointti oli asiallinen) ja tämä ketju on vain minun vastaukseni yhden keskustelijan viestiin poistetussa ketjussa. Loput ketjusta on tiivistettävissä: Tapansutsaatanajostuutlähellekäänmuatailapsiani, munatpois, linnassapojathakkaaperkelesut, vittuetansaitseelääpedofiili ja sitä rataa. Eli vitun sivistävää keskustelua siis.
Jos nyt työnnät sivuun sen provokaitumisesi jostain feministi-heitosta, niin miksi et mieti tätä:
"Toisekseen, kuten olen jo aiemmin maininnut: keneläkään Suomelaisella naisella EI ole pakko nykyaikana myydä persettään. Silti naiset tekevät sitä helpon tahan takia, kun eivät jaksa käydä töissä, juosta sossun luukulla, ottaa opintolainaa suoritaaksen hienon akateemisen tutkintonsa. Jostain syystä suomalaiset seksiammattilaiset _tahdotaan_ nähdä uhreina tässä yhteiskunassa, vaikka heillä on täysi valinnanvapaus. Ihmettelen, miksi?"
Sä tartut aina niihin pointteihin mun kirjoituksissa Wastaaja, mitkä on helpointa perustella tai mitkä ei ole musta subjektiivisesti *vits;)* keskeisiä etkä noteeraa lainkaan pointtiani.
Tota.. Kiitos kun selvensit, nimittäin mä menin nyt aiheettomasti ehkä luulottelemaan tuossa f.n.k:n puheita, ettäkö hän minua mahdollisesti olisi tarkoittanut puhuessaan jostakin kajahtaneesta kirjoittajasta. Totesin nimittäin kirjoittaneeni niin älytöntä paskaa tähän ketjuun, että ajattelin, ettei olisi yhtään epätodennäköistä, jottako f.n.k tarkoittaisi tän ketjun juttujeni pohjalta minua puheillaan.:)
Anteeksi, f.n.k! Vilpittömästi.
On tääkin harrastus tää tuuba&shitti24... Perse ainakin puutuu oikein mallikkaasti ja tiedot Susan Kurosesta tulee päivitettyä, jos ei muuta. "Jeah". Taidan painua nukkumaan. Kiitos keskustelusta MMies ja sinä toinen nikitön kirjoittaja.:)
PS. Etkö huomaa MMies f.n.k:n hienovaraista flirttiä? Varmasti tyylikäs nainen siinä. Symppiksiä juttuja useimmiten.;)
"Totesin nimittäin kirjoittaneeni niin älytöntä paskaa tähän ketjuun, että ajattelin, ettei olisi yhtään epätodennäköistä, jottako f.n.k tarkoittaisi"
Nomutta...? ;D
Eähsiis, ihan asiallisia pointteja sulla oli, jos tämä keskustelu vain olisi koskenut feminismiä tms tai naisen alisteista asemaa yhteiskunnassa kautta historian ylipäätään. Mutta kun. Suomi on tasa-arvoinen maa, niin mitkään tekosyyt eivät mene läpi- paitsi suurelle yleisölle ja poliitikoille tietenkin.
"PS."
No comments.
"Tämä on todella sitä mitä naiset itse haluavat. Jotkut haistavat helpon rahan ja tarttuvat siihen."
Itse en näe sitä rahaa siinä perimmäisenä syynä- tai edes kovin merkittävänä vaikuttavana syynä- vaan lähinnä kyse on jostain joukkopsykoosista, eli modernisti ilmaistuna muoti-ilmiöstä. Nykyaikainen nainen on seksuaalinen olento, joten jo 12-vuotiaat pitää pukea paljastaviin asuihin ja peittää meikein. Toki sen ikäiset pojat osaavat arvostaa sellaista käytöstä??
Muutenkin yleisesti esitetty väite, että nainen olisi alistettu osapuoli yhteiskunnassa ei minusta pidä paikkansa- päinvastoin väittäisin, että naisilla on kaikki valta tässä yhteiskunnassa. Mitä se on, jos miehet keskenään päättävät ja huseeraavat ympäriinsä? Pelkkä suuri armeijan sulkeiskenttä vailla suurempaa merkitystä. Ja sen merkityksen juuri naiset taas luovat miesten elämään, joten naisilla on valta ohjailla yhteiskunnan suuntaa. Niinjoo, jos vain miehet eivät alistaisi naisia niin kovasti.
"Itse en näe sitä rahaa siinä perimmäisenä syynä- tai edes kovin merkittävänä vaikuttavana syynä- vaan lähinnä kyse on jostain joukkopsykoosista, eli modernisti ilmaistuna muoti-ilmiöstä. Nykyaikainen nainen on seksuaalinen olento, joten jo 12-vuotiaat pitää pukea paljastaviin asuihin ja peittää meikein. Toki sen ikäiset pojat osaavat arvostaa sellaista käytöstä??"
Onhan siinä varmasti kyse siitäkin, että nautitaan miesten antamasta huomiosta. Kun miettii messutyttöjäkin, niin vaikea kuvitella että sitä oman tahdon vastaisesti tehdään. Rahallinen korvaus on varmaan ihan kohtuullinen, mutta kyllä siitä pitää muutenkin nauttia, koska kaikista naisista ei ole messuille keikistelemään.
Oikeastaan hyvänä esimerkkinä tuosta "nainen on seksuaalinen olento" on tällä palstalla pyörivä Emmanuele. Puhutaan tuntemattomille siitä, kuinka seksuaalisia ollaan ja profiilin lause "Naisia etenkin kannustan elämään omaa elämää, olemaan määrätietoisia ja nauttimaan seksistä." kertoo paljon. Jokainen päättää tietysti itse, miten avoin haluaa olla, mutta minusta tässä on ihan tarpeetonta oman seksuaalisuuden korostamista. Juuri sitä mentaliteettiä, että kyllä naisetkin haluavat nauttia siinä missä miehetkin, ihan kuin miehet eivät sitä muuten ymmärtäisi.
on "sivuvaikutuksena" mahdollistanut joidenkin naisten pornoteollisuuteen hakeutumisen on asia, joka liittyy enemmän sovinismiin kuin feminismiin. Miesten sovinistisia taipumuksiahan pornoteollisuus palvelee, ei feministisiä tavoitteita. Miehet ovat siis tässäkin asiassa ottamassa irti sen minkä pystyvät ja siten hyötyvät naisten vapautumisesta vääntäen sen mahdollisimman itseään hyödyttävään ja naista alentavaan muotoon.
Miehet yrittävät aina hallita naisten seksuaalisuutta - joko burkhalla tai pornolla - koska ovat naisista ja seksistä niin riippuvaisia. Se, että nainen on itse kenties vapaaehtoisesti ja huumaamatta lähtenyt pornobisnekseen mukaan kertoo vain naisten vapaudesta tehdä niin, mutta se ei kerro mitään naisen omista sisäisistä syistä, miksi hän lähtee pornoalalle. Ihminen voi olla alistettu ei ainoastaan ulkoisten vaan myös sisäisten seikkojen perusteella. Moni pornotähti on lapsuudessa tullut hyväksikäytetyksi tai muuten laiminlyödyksi. Se siitä vapaudesta sitten.
"Miesten sovinistisia taipumuksiahan pornoteollisuus palvelee, ei feministisiä tavoitteita. Miehet ovat siis tässäkin asiassa ottamassa irti sen minkä pystyvät ja siten hyötyvät naisten vapautumisesta vääntäen sen mahdollisimman itseään hyödyttävään ja naista alentavaan muotoon."
? Eli pornoteollisuudessa työskentelevät naiset (näyttelijät, tuottajat, ohjaajat jne) ovat sovinisteja ja vihaavat naissukupuolta? Eihän se pornoteollisuus ole täysin miesten käsissä.
"Se, että nainen on itse kenties vapaaehtoisesti ja huumaamatta lähtenyt pornobisnekseen mukaan kertoo vain naisten vapaudesta tehdä niin, mutta se ei kerro mitään naisen omista sisäisistä syistä, miksi hän lähtee pornoalalle."
Niin, nainen täytyy aina nähdä uhrina? Eikö naisella muka voi olla omaa vapaata tahtoa, vaan kaikki naisen tekeminen on aina välttämätöntä seurausta miesten alistavasta vaikutuksesta? Väitätkö, että naiset ovat jotain miesten ohjailemia robotteja muka?
" Moni pornotähti on lapsuudessa tullut hyväksikäytetyksi tai muuten laiminlyödyksi. Se siitä vapaudesta sitten."
Vielä useampi miespornotähti ja hitsari ja lentäjä ja poliisi jne jne on lapsena saanut selkäänsä tai tullut muuten laiminlyödyksi. Se siitä vapaaehtoisuudesta sitten?
puhua siitä, onko huumeidenkäyttäjä uhri vai käyttääkö hän aineita vapaaehtoisesti? Seksiin ja pornomaailmaan voi tulla addiktio siinä missä huumeisiinkin.
Opintonsa seksillä rahoittava on uhri, vaikkei sitä itse sillä hetkellä tiedostaisikaan. Jossakin myöhemmässä vaiheessa elämäänsä varmasti tiedostaa. Siitä olisi hyvä puhua, että minkä tai kenen uhri hän on? Kaikki eivät osaa käyttää valinnanvapauttaan oman hyvinvointinsa puolesta. Monet ovat itsetuhoisia ja sitä taas moni muu käyttää sumeilematta hyväkseen.
keskuudessa ei ainoastaan miesten. Mutta en usko, että pornoteollisuudessa esim. tuottajina toimivat naiset olisivat sovinisteja, mutta he käyttävät sovinismia hyväkseen. Heidänlaisensa käyttäisivät mitä_tahansa_ hyväkseen. Nainen lähtee mukaan pornobisnekseen vaikkapa lapsena koetun hyväksikäytön seurauksena ja pornomaailma turmelee heidät lopullisesti. Siinä selitys siihen, miksi naisia on pornoalalla myös tuottajina ja ohjaajina.
"Niin, nainen täytyy aina nähdä uhrina? Eikö naisella muka voi olla omaa vapaata tahtoa, vaan kaikki naisen tekeminen on aina välttämätöntä seurausta miesten alistavasta vaikutuksesta? Väitätkö, että naiset ovat jotain miesten ohjailemia robotteja muka?"
Vapaus valita miesten ohjailemana robottina toimimiseen? Siinäpä varsinainen vapaus. Miksi kukaan oikeasti vapaa ihminen valitsisi sellaista, ellei hänellä olisi jotakin pahasta vinksallaan menneisyyden kokemusten vuoksi? Pelkkä raha ja ahneus ei riitä selitykseksi. Itseään kunnioittava ihminen ei hanki rahaansa pornoteollisuudesta.
Pornofilmeistä ei millään lailla välity kuva miesten tasa-arvoisesta suhtautumisesta naisiin.
Uskoisin, että pornoteollisuudessa toimivilla ihmisillä ne lapsuudenaikaiset laiminlyönnit ovat rankempia kuin esim. lentokapteenina toimivilla ihmisillä.
"Vapaus valita miesten ohjailemana robottina toimimiseen? Siinäpä varsinainen vapaus. Miksi kukaan oikeasti vapaa ihminen valitsisi sellaista, ellei hänellä olisi jotakin pahasta vinksallaan menneisyyden kokemusten vuoksi? Pelkkä raha ja ahneus ei riitä selitykseksi. Itseään kunnioittava ihminen ei hanki rahaansa pornoteollisuudesta."
Koska et voi kuvitella itseäsi pornoteollisuudessa, sinun on pakko keksiä jotain tuulesta temmattuja syitä sille, miksi joku muu on valmis menemään leikkiin mukaan. Osaat peilata tätä asiaa ainoastaan itsesi kautta, etkä suostu uskomaan, että muilla naisilla voisi olla erilaiset periaatteet elämässään. Miksi muuten kirjoittaisit esimerkiksi että "moni pornotähti on lapsuudessa tullut hyväksikäytetyksi tai muuten laiminlyödyksi"? Koska et itse ilmeisesti toimi pornoteollisuudessa, niin kerroppa mistä näin varma tieto on peräisin? Kait sinulla nyt on edes näyttää joku tutkimus asiasta, kun kerran noin vankkana faktana sitä esität? Todellisuudessa kuvittelet ainoastaan asian siltä kannalta, mitä haluat uskoa tapahtuneen, koska vain siksi voit edes jotenkin ymmärtää heitä. Tekemällä heistä uhreja. Sinusta kukaan ei voi oikeasti suostua vapaaehtoisesti moiseen, koska se on sinulle sula mahdottomuus. Suosittelen tutustumaan bisneksen oikeaan kulissien takaiseen maailmaan, sillä siitä on uhreina oleminen kaukana.
sitä pimeää puolta, mikä pornoteollisuuteen liittyy. Mistäköhän tuo sitten mahtaa johtua.
Menneisyyden kokemukset vaikuttavat ihmiseen. Jokainen kai tajuaa tuon ilman, että tarvitsisi mitään tutkimusta asiasta lukea. Olen kuitenkin varma, että moisia tutkimuksia löytyy, jos olet kiinnostunut niitä lukemaan. Jotenkin kuitenkin luulen, ettet haluaisi sellaista edes lukea, mikäli se poikkeaisi omasta näkemyksestäsi.
Varmasti on naisia, jotka ovat niin kovettuneita ettei heille tuota minkäännäköistä omantunnon tai minkään muunkaan tuskaa ottaa raha irti seksin avulla. Voin ymmärtää jollakin tapaa sellaisia naisia aivan kuin voin ymmärtää kaikkia muitakin ihmisiä, jotka menevät aidan alta siitä kohtaa, mistä se on matalin. Miksi voin ymmärtää? Siksi, koska minussa itsessänikin on laiskuutta, kuten melkein kaikissa muissakin ihmisissä. Voin jopa hyväksyä niiden naisten ratkaisut, jotka ovat pornoteollisuudessa. Se on heidän elämänsä.
Näen heidät uhreina siksi, että tiedän naiselle olevan parempiakin vaihtoehtoja elämässä kuin pornotähteys, paljon parempia. Uskon, että nuo naiset aivan vapaaehtoisesti valitsevat pornon, mutta he valitsevat sen, koska eivät tiedä paremmasta tai eivät usko ansaitsevansa parempaa.
"Menneisyyden kokemukset vaikuttavat ihmiseen. Jokainen kai tajuaa tuon ilman, että tarvitsisi mitään tutkimusta asiasta lukea. Olen kuitenkin varma, että moisia tutkimuksia löytyy, jos olet kiinnostunut niitä lukemaan. Jotenkin kuitenkin luulen, ettet haluaisi sellaista edes lukea, mikäli se poikkeaisi omasta näkemyksestäsi."
kuin kuvittelinkin. Esitit tämän asian faktana, koska olet mielessäsi päättänyt, että näin sen täytyy olla. Siksihän minä kysyin että mistä tämä tieto on peräisi, koska haluaisin lukea asiasta. Todellisuudessa teit samaa kuin muutkin kaltaisesi naiset, eli esitit tämä hyväksikäytön faktana, vaikka sinulla ei ole esittää asiasta mitään muuta, kuin oma vakaa uskomuksesi siihen. Muutenhan minä lukisin jo tästä viestistä sitä tutkimusta ja sinä paukuttelisit henkseleitäsi, koska olisit tosiaan lukenut tästä asiasta tehdyn tutkimuksen, joka tukee väitettäsi. Nyt sinulla ei ole esittää muuta kuin oma uskomuksesi asiasta.
"Näen heidät uhreina siksi, että tiedän naiselle olevan parempiakin vaihtoehtoja elämässä kuin pornotähteys, paljon parempia. Uskon, että nuo naiset aivan vapaaehtoisesti valitsevat pornon, mutta he valitsevat sen, koska eivät tiedä paremmasta tai eivät usko ansaitsevansa parempaa."
Eiköhän heillä ole aivot siinä missä sinullakin. Jos älykkyysosamäärä on siellä jossain sadan hujakoilla, niin he ovat aivan yhtä kykeneviä kuin sinä, päättämään mikä on heidän arvolleen sopivaa ja mikä ei. Mihin perustat tämänkin luulon, että he eivät ymmärrä omia ratkaisujaan? Omiin uskomuksiisi. Todellisuudessa he ovat aikuisia ihmisiä, jotka ovat tehneet tietoisen valinnan, jota sinä et selvästikkään halua ymmärtää. Mielummin keksit jonkun verukkeen, jolla heidät on huijattu siihen tai he ovat jotain aivottomia robotteja. Tutustu nyt ihmeessä pornoteollisuuden kulissien takaiseen maailmaan, ennen kuin väität että pornotähdet ovat alistettuja, onnettomia ja omiin valintoihinsa kykenemättömiä lapsia. Kaikessa on pimeä puolensa, mutta et sinä voi koko asiaa magninaalisemman osuuden perusteella leimata. Eihän lapsityövoimakaan tarkoita automaattisesti sitä, että työelämässä olevat aikuiset ovat alistettuja ja hyväksikäytettyjä esineitä.
kuin tipahtaa. Olen mm. keskustellut sosiaalityöntekijöiden kanssa asiasta ja heidän työssään saamiensa kokemusten mukaan lapsena hyväksikäytetyistä tytöistä ja pojista moni löytyy pornoteollisuuden palveluksesta. Hyväksikäytetty lapsi jatkaa aikuisena siitä, mihin lapsena joutui.
En pidä pornotähtiä aivottomina idiootteina. Oletko muuten tietoinen, että ihmisessä on älyn lisäksi myös tunteet ja nimenomaan seksuaalisuus liittyy tunteisiin hyvin vahvasti. Sanoisin, että huomattavasti vahvemmin kuin älyyn. Kun tunne-elämä on vaikeiden lapsuudenkokemusten myötä mennyt pahasti sekaisin, on tuloksena itsetuhoinen käyttäytyminen. Siinä ei auta välttämättä korkeakaan älykkyydentaso ihmistä, jos kyse on tunnevaurioista.
Vertaat lapsityövoimaa ja pornoteollisuutta upeasti toisiinsa. Hyvä!
"Olen mm. keskustellut sosiaalityöntekijöiden kanssa asiasta ja heidän työssään saamiensa kokemusten mukaan lapsena hyväksikäytetyistä tytöistä ja pojista moni löytyy pornoteollisuuden palveluksesta."
tästä kappaleesta tekee se, että suomessa ei juurikaan ole pornoteollisuutta. Ei jos puhutaan maailman mittakaavassa. Suomessa on hyvin pienet markkinat, mistä kertoo jo se, että eipä useimmille tule pornotähdistäkään mieleen kuin ehkä hyvällä säkällä kolme. Saaren henkka, raakel liekki ja mariah. Aika heikolta pohjalta olet lähtenyt tekemään noin pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Ei parin ihmisen tapauksessa voi puhua monista.
"
Vapaus valita miesten ohjailemana robottina toimimiseen"
Sama vapaus on meillä kaikilla: sinun on pikku pakko myydä itseäsi tavalla tai toisella saadaksesi rahaa hankkiaksesi täysin turhanpäiväisiä hyödyttömyyksiä, ollaksesi keskivertokansalainen, kapitalismin ohjailema huorarobotti. Itse en näkisi MIESTÄ kaiken takana vaan ihmisen ahneuden ja vallanhalun.
"Itseään kunnioittava ihminen ei hanki rahaansa pornoteollisuudesta."
Tuo on pelkästään sinun oma näkemyksesi asiasta. Yhteiskunta lainsäätäjineen pitää pornoilijoita kunnioitettavina ihmisinä- samoin kuin prostituoituja. Onko kyseessä sitten enemmistön mielipide vai olosuhteiden määräämä pakko- hyväksytään tosiasiat, koska niitä ei voi muuttaakaan vai rahastaako yhteiskunta `naisten alistamisella`?
"Pornofilmeistä ei millään lailla välity kuva miesten tasa-arvoisesta suhtautumisesta naisiin."
Samoin kuin pornofilmeistä ei millään lailla välity kuva naisten tasa-arvoisesta suhtautumisesta miehiin. Kysehän on lopujen lopuksi viihteestä- ei todellisesta suhtautumisesta toiseen sukupuoleen. Mikäli kuluttajat sen kuvan saavat, niin paskempi juttu.
Addiktio voi tulla mihin tahansa. Kenen tehtävä on `suojella` ihmisiä jäätelöltä, rasvalta, omalta kädeltä, kuntoilulta tai kannabikselta? Missä on se uhri, jos teko ei vahingoita ketään muuta kuin ihmistä itseään? Pitääkö ihmisen henkilökohtaisesta valinasta rangaista- tasapäistää massojen käytös helpommin hallittavan aineksen luomiseksi? Eikö ihminen saa elää elämäänsä niin kuin haluaa- jos vaikka sitten haluaa käyttää hieman huumeita tai alkoholia, näytellä pronofilmissä tai myydä persettä kadulla? Päteekö joku `Äiti-Teresa-malli` jokaiseen ihmiseen? Pakotetaanko ihmiset eläämään pitkä, terve pyhimyksen kaltainen elämä? Miksi?
" Monet ovat itsetuhoisia ja sitä taas moni muu käyttää sumeilematta hyväkseen."
Kaikkea käytetään hyväksi, myös ihmisen itsesuojeluvaistoa. Jopa ihmisen välttämätöntä hengissä säilymisen viettiä käytetään räikeästi hyväksi, mutta eihän se ole ongelma?
kuitenkaan noin negatiivisissa yhteyksissä.
Tottakai jokainen saa rahastaa perseellään niin paljon kuin perse ja sielu kestää mun puolesta.
ammatti-ihmisten kokemuksiin ja näkemyksiin asioista kuin sinun. Maailmahan on pieni ja globaali. Samat ongelmat kaikkialla.
Lieveilmiöitä riittää, oli kyseessä sitten mikä tahansa.
että miksi juuri epätasa-arvoon (ja nimenomaan naisten kannalta) perustuva viihde viihdyttää ja etupäässä miehiä?
Ihmisen vietithän siellä taustalla ovat. Seksi on pop nykyään ja sillä ratsastetaan kunnes keksitään jokin uusi ja parempi keino. Tuo epätasa-arvo taas on sinun näkemyksesi ilmiöstä taasen. Voi olla, voi olla, että ei. Riippuu tulkitsijasta.
tarttumaan melko epätoivoisiin yleistyksiin, silloin kun ne edes jollain tavalla tukevat käsityksiäsi. Minusta ei ole mitenkään järkevää tehdä marginaalisilla esimerkeillä noin pitkälle meneviä yleistyksiä. Tuskin sinä kuitenkaan olet kovin monen eri työntekijän kanssa jutellut tästä aiheesta. En vielä laittaisi parin alalla työskentelevän kaverin sanalle kovin suurta painoarvoa. Pornoteollisuudessa voi hyvinkin olla lapsuudessaan hyväksi käytettyjä ihmisiä, mutta lienee selvää, että he ovat pieni vähemmistö. No nyt minä oletan vähän, mutta kun asiaa miettii realistisesti, niin minun olettamukseni tuntuu paljon todennäköisemmältä.
parista sosiaalityöntekijästä puhumattakaan ole paremmat tiedot aiheesta kuin sinulla. Varmasti sosiaalityöntekijöillä olisi myös heti heittää kehiin jokin tutkimus, jota tuossa aiemmin minulta tivasit. Eiköhän jo heidän koulutukseensa kuulu ei ainoastaan Suomen vaan myös maailmanlaajuisten sosiaalialaan liittyvien asioiden tarkastelu, joihin myös porno kuuluu.
Nimenomaan riippuu tulkitsijasta siinä mielessä, että onko hän mies vai nainen.
perseelläänhän ne rahastaa lähinnä.
Tosin, ajattelusi mukaan (oletan, että olet aiempi kirjoittaja) jos uskot noin, niin miksi miehet sallisivat naisille suuremman vapauden kuin naiset? Miestenhän piti alistaa naisia?
Sukupuolen ei pitäisi vaikuttaa ihmisen ajatteluun tai todellisuuden hahmottamiseen. Liian rajoittavaa.
naiselle "vapauden" alentaa itsensä pornokuvissa. Pornosta viihdykettä saavat miehethän hyötyvät tuollaisesta naisen "vapaudesta". Mitä vapautta naiselle lopultakaan on se, että hän alentuu miesten panobarbaraksi? Vapaus tienata leipänsä kropallaan, jee.
Minäkin sallin naisille vapauden alentaa itsensä ihan niin alhaisiksi kuin haluavat alentaa. En kutsu sitä kuitenkaan tasa-arvon riemuvoitoksi.
"Vapaus tienata leipänsä kropallaan, jee."
Sitäpä juuri. 1900-luvun alussakin Helsingissä oli n. 100 laillista bordellia, mutta tänäpäivänä nainen joutuu piileksimää netin viidakossa tienatakseen laihan leipänsä hyväksikäyttämällä miesten rikollisia tarpeita. Huutava vääryys?
" En kutsu sitä kuitenkaan tasa-arvon riemuvoitoksi."
No en minäkään. Feminismin voitoksi sitä alunperin taisin kutsua ja selitykseni heittooni olen jo antanut.
En usko "pornoteollisuuden" vapaaehtoisuuteen missään muodossa,enkä missään maanosassa, vaikka mitään yleismaailmallista katsantokantaa asiaan tuskin on.Jonkun venäläisen parikymppisen,bulgarialaisen 15-vuotiaan ja burmalaisen 8 lapsen äidin maailmat eivät kohtaa mitenkään ja silti ne kohtaavat.Aina on kyse alistamisesta.
Muistaakseni joskus aiemmin pidit Rakel Liekkiä älykkäänä ja menestyneenä naisena. Hän on siis sinun mielestäsi "uhri"? Jos nyt pysytään ihan täällä koto-Suomessa vaan, jooko?
On kyllä aika pelottava esimerkki! Nainen,joka jatkaa uraansa varsinaisen pornouran jälkeenkin(oletan ainoastaan,että on lopettanut "ne hommat")Nainen,joka on osannut hyödyntää julkisuuden totaalisesti..
Jos hän vapaaehtoisesti tahtoi mukaan bisnekseen ja tienasi sillä hyvät rahat niin hänhän vain käytti kapitalismin hänelle suomia mahdollisuuksia. Samaa tekevät lukemattomat opiskelijatytöt, jotka myyvät persettä kustantaakseen opintonsa, kun eivät viitsi ottaa opintolainaa. Se ei ole rikollista ja ihan suvaittua nyky-yhteiskunnassa. Onko se nyt sitten mikään ihme, jos nuoriso alkaa käyttäytymään saman kaavan mukaisesti?
Voi olla,että R.Liekin kohdalla tuo vapaaehtoisuus on totta ja mahdollisimman moninaisen uran luominen julkisuudessa ja sitä hyväksi käyttäen...Muistan ko.naikkosen jokunen vuosi sitten moottoripyörämessuilta jakamassa "tabletteja" sairaanhoitajan asuun sonnustautuneena(miesten käytöstä oli hauska seurata),toisaalta saman naisen haastatteluohjelma oli ok,kolmanneksi naisten lehdissä on ollut juttuja taiteen tekemisestä ym.
Mutta minne miss.Liekki on kadonnut???
Jos helposta rahasta,julkisuuden hyödyntämisestä tms.on kysymys,niin tehkööt aikuiset kropalleen ja elämälleen mitä haluavat.Edustan ja tulen aina edustamaan sitä kantaa,että lapsia ja nuoria on kaikin mahdollisimmin keinoin aikuisten pahuudelta.Valitettavasti lainsäädäntöä parempaa keinoa siihen ei ole löydetty ja tuskin tullaan löytämäänkään.
Yhteisöllinen vastuu kilpailee hyvänä kakkosena lakien ja asetusten kanssa.Se,että me näemme,mitä ympärillämme tapahtuu ja uskallamme puuttua epäkohtiin.
No sitä juuri tässä ajoin takaa. Puuttuuko kukaan epäkohtiin, jos alaikäiset tytöt kuvauttavat itseään rahasta jonkun pervon sedän studiolla? Avautuuko yksikään silmä vai laskeutuuko kirves välittömästi ja ainoastaan mies syyllistetään tilanteesta? Itse näen tapahtuman laajempana ongelmana nyky-yhteiskunnassa, josta tosin kyseinen tapahtuma lienee yksi ääriesimerkki.
Nyt en lainaa vanhaa venäläistä..
Rikoksesta on seurattava rangaistus,myös yksilötasolla.
Mielestäni tämä koko ketjuilu tänään on merkkinä yhteisöllisestä vastuusta.Yksi kajahtanut alkaa kirjoittamaan,muut vastaavat - syntyy keskustelua asiasta..Vastaavanlaista keskustelua soisin syntyvän ihmisten kesken myös IRL ja puuttumista...Tätä tarkoitin yhteisöllisellä vastuulla esim.ns.entisaikaista "talkkarihenkeä".Kun joku näkee,että naapurin Maijalla tai Matilla alkaa mennä väärään suuntaan,siihen puututaan...Asiat koostuvat monesti pienistä palasista....Ja miksi näin ei tapahdu,olemme valitettavasti käpertyneet nyky-yhteiskunnassamme pienen pieniksi yksiköiksi,joita myös ns.perheiksi kutsutaan.Vain sillä on merkitystä,mitä meidän perheelle kuuluu,muulla tuskin paskan vertaa.Surullista.Ainakin minun mielestä.
"
Rikoksesta on seurattava rangaistus,myös yksilötasolla"
Joo, mutta alkuperäiseen aiheeseen palatakseni; ei ole rikos esiintyä pornokuvissa, oli alaikäinen tai ei. Jos olisi, muuttuisiko alaikäisten käytös?
"Yksi kajahtanut alkaa kirjoittamaan,muut vastaavat - syntyy keskustelua asiasta."
Ihan asiallinen pointtihan sillä oli, joskin provoilu oli hiukan liikaa ilmeisesti. Ihmiset eivät vain tajua misät on kyse, vaan primitiivireaktiot pukkaavat esiin ja kuohitsemisveitset ja painitrikoot kaivetaan välittömästi esile, kun ei ymmärretä, mistä on kysymys. Tämä pätee muuallakin yhteiskunnassa kuin jollain netin keskustelupalstalla.
"Ja miksi näin ei tapahdu,olemme valitettavasti käpertyneet nyky-yhteiskunnassamme pienen pieniksi yksiköiksi,joita myös ns.perheiksi kutsutaan.Vain sillä on merkitystä,mitä meidän perheelle kuuluu,muulla tuskin paskan vertaa"
Helpompi hallita ja alistaa massoja, kun ne eivät ole kosketuksissa toisiinsa vaan kaikki kamppailevat oman toimeentulonsa ja todellisuutensa kanssa. Ruokkimalla ihmisten eriytymistä luodaan toimintaedellytykset talouden kasvulle. Yksin, mutta sitti yhdessä.
Jos minuun viittasit (?) tuolla "kajahtanut" nimikkeellä, niin oli aika harvinaisen ala- arvoista...
Viittasi siihen poistetun viestiketjun aloittajaan.
Kuinka saatoitkaan epäillä??
"loukkaantuu ja alkaa murjottamaan"
Minulla on täysi syy olla nolona, että tuollaista sinulle juttelin. *punastuu*
Kyse oli tosin onnettomasta väärinkäsityksestä. En tiennyt siitä poistetusta ketjusta ja..no joo. Ei siitä..sen enempää.:/
Jokatapauksessa f.n.k olen anteeksipyynnön sinulle velkaa. Ethän tuon mokoman (tyhmän) kommenttini takia viitsi enää murjottaa?
PS. MMies harkitsee kyllä sitä Andien reissuanne. Niin ainakin minä kuulin.
"hymyilee"
pst.toivottavasti sitten tulevaisuudessa hyväksyt,kun oot MMiehen kanssa sormuksissa,että me matkustellaan sen kanssa koko loppuelämämme aina silloin tällöin ja välillä melko usein ja sit joskus ihan kokoajan kimpassa..Siis me ollaan vaan hyviä frendejä;) Ei me edes pussata,vaikka joskus saatetaan olla yhdessä ihan hirveessä tuubassa jossain intiaanireservaatissa..
Nuo sormukset olis kyllä mulle f.n.k aivan uusi idea.;D Mistä lie sellaisia oletkaan mieleesi saanut f.n.k?
Intiaanireservaatissa tuubailu kuulostaa kyllä hyvältä, kieltämättä. Sellasta "free your mind and soul"- meininkiä.;D Viisauden kasaamista lootusasennossa, kirjaimellisesti ulkona maallisista velvoitteista. Mä voisin ehkis lähteä mukaan teidän reissulle f.n.k, jos mä ehdin *vits*?:) No mutta joo.. se maa kutsuu.;) Pitää mennä.
Ilman lakia ja lainsäädäntöä.....Anarkia...Irak...Somalia..
Laki ja lainsäädäntö...kapitalismi...Saudi-Arabia..Mosambik...Yhdysvallat...Suomi...
Ovatko kiveen hakatut vai pommiin kirjoitetut lait toisiaan parempia? Ihmisen tekemiä,ihmiseen kohdistuvia,hyväksi tarkoitettuja,välillä vääräksi todistettuja...Vapaana kaikesta?? Ei missään..
Voi sua! Pysy erossa niistä 10-15 vuotiaitten tyttöjen pyllyistä!
puuttumatta.
Pornoa eri muodoissan on ollut kautta historian kuten joku aiemmista vastaajista sanoi. Esimerkkinä KAMASUTRA, se tuskin on nykyaikaisen tasa-arvon ja feminismin aikaansannos?
Viittasit muslimimaiden käytäntöön varmistaa että naiset on neitsyitä naimisiin mennessään. Näissä maissa homoseksuaalisuus rehottaa (siitä ei vaan pidetä isoa ääntä) ja on täysin normaalia että nuoret miehet harjoittelevat seksiä keskenään, tai että vanhemmalla naimisissaolevalla miehellä on poika rakastajanaan, koska kylmä ja seksistä nauttimaton nainen ei ole kiihottava. Myös raiskaukset muslimimaissa ovat yleisiä, tämäkin asia josta ko. yhteiskunnassa ei pidetä isoa ääntä vaan ongelma hoidetaan pikaisesti pois päiväjärjestyksestä laittamalla uhri pois päiviltä. Tämäkö on se siveä yhteiskuntamalli jonka perään haikailet?
Edelleen, hiukan ohi alkuperäisestä tekstistäsi, mutta liittyen myöhempiin, itse olen kyllä tasa-arvon kannattaja tiettyyn rajaan asti, esimerkiksi samasta työstä sama palkka (naisen euro edelleen n.80 centtiä). Mutta todellinen tasa-arvoisuus tekisi ihmisistä jonkinlaisia sukupuolettomia hermafrodiitteja, mikä ei ainakaan itselleni ole mitenkään houkutteleva tulevaisuudenkuva.
On totta että nuoriso imee kulttuuristamme itseensä helposti ne huonoimmat puolet, mutta tokihan iso osa vastuusta tässäkin asiassa on vanhemmilla ja kotikasvatuksella. Eli ei pidä hommata lapsia jos ei myös ole halukas tekemään töitä kasvatuksen eteen ja opettamaan oikean ja väärän eroja. En väitä että se olisi helppoa mutta seuraamasi logiikan mukaan kaikki nuoret naiset levittelevät itseään pornoleffoissa jne. näinhän ei kuitenkaan ole, vaan kyse on kuitenkin pienestä joukosta eikä välttämättä niiden vanhempien jälkeläisistä jotka ovat eniten uhranneet aikaansa jälkikasvunsa kasvatukseen.
" Esimerkkinä KAMASUTRA, se tuskin on nykyaikaisen tasa-arvon ja feminismin aikaansannos?"
Kama sutrahan on yli 2 ja puoli tuhatta vanha teos ihmisen seksuaaliduudesta. Se on pornoa vain länsimaisten silmissä, koska se on kuvitettu. Itse en näe minkäänlaista yhteyttä muinaisen kirjan, joka kertoo ihmisen seksuaalisuudesta ja nykyaikaisen gang bang- videon välillä, jossa 500 miestä panee yhtä naista.
"Tämäkö on se siveä yhteiskuntamalli jonka perään haikailet?"
Olenko haikaillut jonkun siveän yhteiskuntamallin perään? Lähinnä havainnoinnut nykyistä yhteiskuntaa.
"Mutta todellinen tasa-arvoisuus tekisi ihmisistä jonkinlaisia sukupuolettomia hermafrodiitteja, mikä ei ainakaan itselleni ole mitenkään houkutteleva tulevaisuudenkuva."
No ei välttämättä. Nainen on nainen ja mies on mies eikä sitä millään poiskaan saa hiottua. Ihmisten käytösmallit sen sijaan muuttuvat aikojen saatossa ja täällä meillä päin tasa-arvoisempaan suuntaan.
"En väitä että se olisi helppoa mutta seuraamasi logiikan mukaan kaikki nuoret naiset levittelevät itseään pornoleffoissa jne. näinhän ei kuitenkaan ole, vaan kyse on kuitenkin pienestä joukosta eikä välttämättä niiden vanhempien jälkeläisistä jotka ovat eniten uhranneet aikaansa jälkikasvunsa kasvatukseen."
Olet tainut ymmärtää logiikkani väärin. Asia, mihin viittasin tuolla vastauksellani f.n.k:lle oli se, että naiset menevät pornoteollisuuteen mukaan vapaaehtoisesti, mutta silti heidät tahdotaan nähdä jostain systä uhreina- puhun siis länsimaista. Itse en usko, että naiset ovat täysin ohjailtavissa olevia olentoja vailla omaa tahtoa ja seksuaalisuutta, kuten näytetään uskovan. Onhan se toki helpompaa ummistaa silmänsä ja kuvitella, että jokainen nainen on seksuaalisesti täysin latentti ja turvassa kaikelta "pahalta"- saati siltä, että itse sitä vapaahetoisesti tietoisesti harkiten harrastaisi. Koskee siis alkoholia, seksiä, huumeita, autolla hurjastelua jne jne. Ehkäpä vanhempien on vain vaikea myöntää itselleen, että jossain on epäonnistuttu, jos nuorisosta kasvaa seksuaalisesti ylikorostuneita otuksia vailla kontrollia- myös hyvissä ja rakastavissa perheissä.
Kai me pohjimmiltaan ollaan ihan samaa mieltä, tää yhteiskunnan (tai jumalan tai vanhempien tai naapurin Heikin) syyttely milloin mistäkin on naurettavaa. Kyllä jokainen aikuinen täysipäinen ihminen kaikesta huolimatta tekee omat päätöksensä ja omat valintansa. (no joo, ei nyt sitten jaksa vetää tähän mukaan seksikaupan tms. uhreja...)
Mutta alkuperäinen uutinen ei koskenut täysi-ikäisiä aikuisia. Ihmetyttää, jos 15-vuotias on rikosoikeudellisessa vastuussa teoistaan, niin miksi tällä ei muka olisi käsitystä muiden ei rikoksiksi luokiteltujen tekojensa seurauksista/vaikutuksista? Aina uhri, jos ei itse ole syytettynä?
Tulin pyjama päällä vain piipahtamaan,mutta..Alkuperäiseen aiheeseen;Voiko keskustelua pornoteollisuudesta kuitenkaan ikinä paikallisesti rajata,niinkuin alussa ehdotit( "että pysytään vain Suomessa jookos?").Pornoteollisuus ei kuitenkaan ikinä ole pelkästään paikallista...
"öitä"
No siihen tulisi pyrkiä, jos minkäänlaista tolkkua asiaan ylipäätään aiotaan saada. Tässä luen mukaan pornobiseneksen lisäksi siis perinteisen prostituutionkin. Esimerkiksi ei voida tehdä kansallisia päätöksiä lakiin viittaamalla esim. intialais- tai nepalilaisvanhempien huoriksi myymiin tyttölapsiin, jos todellisuus kotimaassa ei kosketa asiaa millään tasolla.
Muuten ilmiönä nykyaikainen pornoteollisuus on mielestäni kyllä globaali ilmiö- tosin länsimaisen valkoisen miehen ruokkimaa teollisuutta.
Länsimaisen miehen kätten tulos....
Onko prostituutiokin? Ja jos ei ole,eikö pornoteollisuus ole prostituution sisarpuoli,näinollen länsimainen mies on vain osallistunut tuotekehittelyyn..
Onko molemmissa,sekä prostituutiossa,että pornoteollisuudessa kuitenkin kokonaisuudessaan kysymys ihmisen kehityshistoriasta;toisen vapaan tahdon alistamisesta,toisen orjuuttamisesta.....Vahvemman voimasta heikompaan nähden erilaisia apuvälineitä avuksi käyttäen....Siinä kun burmalainen äiti myö itseään saadakseen lapsilleen ruokaa,helsinkiläinen opiskelijatyttö tekee samaa saadakseen itselleen mp3-soittimen.Tarve on molemmilla erilainen,ennustettu kohtalo yhtäläisen huono,riskit valtavat...Molemmat uhreja,kuitenkin.
Onko burmassa prostituutiota? Kuvittelisin ettei laajassa mittakaavassa ainakaan, koska siellä ei ole turismia. Enivei. Siinä, kun burmalainen äiti myy itseään, intialainen äiti myy tyttärensä. Mistä päästäänkiin takaisin lähtöpisteeseen, eli "Alaikäisten elämänhallinta ei ylety aikuisten tasolle,siksi aikuisten, yhteisön ja yhteiskunnan on heitä suojeltava."
Ääh, tylsä aihe.
Lähtemisen vaihtoehdot;kuolema tai prostituutio.
Vai tylsä aihe.Olkoon sitten.
Siis thaikkumafia kidnappaa naisia burmasta? Juurihan sanoit, että burmalaisäiti myy itseään ruokkiaksen lapsensa- ne rahathan menee sitten suoraan mafialle. Hmm...onkohan Pohjois-Koreassa prostituutiota?
Burma,Laos,Kambotzea..Niinkuin sanoin,ettei vaihtoehtoja ole kuin kuolema tai prostituutio.Kahdeksan lapsen äiti myö itseään tai myö lapsensa....Bangkok News...kerrotaan halvimmalla "lähteneiden" lasten kauppahinnan olleen n.2e..Omakohtaisia kokemuksiakin ko.seutukunnista on,joskaan ei prostituution alalta...
Taitavat tappaa,jos kiinni jää..
Tee uusi aloitus etusivulle,vaikka..aiheesta..
"Miksi minusta f.n.k on minusta niin ihana?"
"näyttää pitkää nenää"
*menee tiskaamaan*
Jätkää ei oo näkynyt sen jälkeen,kun se lähti tiskaamaam;)
Urakka pitää jaksottaa järkevästi. Jäi huomiseksi vielä pari kattilaa. Sitten alkaa imurointi-urakan suunnittelu ja järkeistys. Rankkaa puuhaa en muuta sano.
Ehkä se pitää tehdä juuri noin;)
Hyvää nettiystävänpäivää!
t.&(".")&
Mikseihän vielä ole keksitty Virtuaalipäivää? Jokainen jumisi yksin neljän seinän sisällä kaukana todellisuudesta ja ihmisistä ja sekoaisi turvallisesti netissä. Nojaa, joillekin se päivä on jokapäivä. Joku Mentaalipäivä olisi myös kätevä. Jokainen purkaisi kaiken hautomansa paskan ensimmäisen vastaantulijan niskaan.
Satuinpa selaamaan... Hyviä pointteja sulla, taas.:)
Olen tosin vakavasti sitä mieltä, että mainitsemasi Mentaalipäivän perimmäinen hyöty jäisi vaillinaiseksi jumivirtuaalipäivää viikossa kertaa seitsemän viettäville.;D
Tulin laittaa MMiehelle nettiystävänpäiväsuukon(ei voi olla yhdyssana?),mut en ilkiä,kun sie oot paikalla;(
"mie meen sitten nukkumaan"
En missään nimessä halua suukkojen tiellä olla, hyvä f.n.k! Nöyrimmät pahoitteluni.:)