Paljon on ollut puhetta teiden talvi kunnossa pidosta. Mitä mieltä olette, hoidetaanko tiet talvella hyvin ja missä olisi parantamisen varaa..
Mitä mieltä olette teiden kunnossa pidosta ?
tiekarhu
19963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
hoito on perseestä! Ei hiekanmuruakaan ja lunta aina enemmän kuin autoteillä
Teiden kunnossapito on todellakin ala-arvoista ja tässä sen näkee, kun hommat yksityistetään ja kilpailutetaan. Eipä näy aura-autoja siihen malliin, kuin oli Tielaitoksen aikana ja maantiekarhut ovat tainneet kuolla sukupuuttoon. Näin se vain. Perseestä tosiaan koko touhu.
Asumme omakotialueella....meilläpäin ei ole varmaankaan ketään tärkeää vaikuttajaa.....
Tiemme on aurattu viimeksi 3 viikkoa sitten. Sen jälkeen on satanut 4 kertaa luntaa. Lumi on on painunut autoilla ajelusta. Tiereunoilla on lunta 25 senttiä. Viikolla oli lehdessä juttu, kuinka aurauskalusto lähtee töihin 8 sentin lumipeitteen jälkeen. Tämä tarkoittaa sitä, että asuinalueemme tiet olisi pitänyt aurata jo kolmeen kertaan.
On yhtä tyhjän kanssa kilpailuttaa mitään, jos ei ole ketään niitä töitä hoitamassa/valvomassa, miten työt suoritetaan ja milloin.
Autoilla pääsee liikkumaan, mutta mites kävelijät ja pyörällä kulkijat ?
nim. lumikolatko töihin ?
Autot pitää olla iskussa ja joka vuosi katsastetaan.on rengas ratsiaa ja testiä.kaikki pitää olla suomimaassa huippua autoissa.Tutkataan automaattisesti kalliilla pöntöllä.Silti tiet ovat niin kuoppaisia ajaa että autoni hajoaa siinä.Urat työmatkallani olivat niin pahat alkutalvena, että laskin 7 ulos ajoa niiden takia.Ihme ettei ole käynyt pahasti.Nytkin on auki vain puoli kaistaa tiestä.
Arvatkaa miten käy kohtaamis tilanteessa jos penkka tulee yllättäen vähän ennen.
Maasturi on seuraava autoni.
ne joiden ajotaito ja ajoneuvot ei pysy tiellä hiljentäkää vauhtia tai jääkää kotia
jos tiellä on kauheat kinokset, kun aura ei ole käynyt niin pakko siitä on kovaa ajaa ettei jää kiinni.
Yleisesti ottaen hyvin on aurattu. Ihmisen ei saa antaa tottua siihen että joka möykky on jonkun tasoittama, vaan omaa jalkaa pitää jaksaa hiukan nostaa.
aivan autoissahan on jouset
Hyvin tiet on hoidettu. Kemissä toimii ainakin koivuharjulla katujen auraus moitteitta.
Ei valittamista.
"Paljon on ollut puhetta teiden talvi kunnossa pidosta. Mitä mieltä olette"
Tähän täytyy sanoa että teiden talvi kunnossa pidossa on paranta misen varaa.
Esi merkiksi Ahjo katu on talvisin huonossa kunnossa. Huono ajaa polku pyörällä. Aura auton pitäisi aurata useammin. Tänä aamuna vielä pystyi aja maan. Pitäisi hommata polku pyörä jossa on läski renkaat. Ne ovat maasto polku pyöriä joissa on paksut kumi renkaat. Kemissä on nyt ulko maa laisia. Heidän on vaikea ymmär tää tällaista välin pitämättömyyttä.
ei kai kaupunki rupea kyseleen maahan tunkeutujilta millon pitäs aurata tiet menkööt sinne mistä ovat tullu tänne.
teiden kunnossapito talvella ja kesällä varmaankin maailman ala-arvoisinta.jonkun pitää vielä kuolla.meilläkin auto tänätalvena lähtenyt urista kolme kertaa heittelemään.onneksi ei jalankulkijoita tai autoilijoita osunut kohdalle.
Peurasaaressa ainaki hyvin hoidettu tiet kiitos!
jotku tieosuudet ovat kuin junankiskoilla ajais..on meinaa niin syvät urat..auto lähtee heittelehtiin kun yrittää nousta urista pois..joo joku vääräleukahan kommentoi tietty että onko pakko ajaa urissa mutta kait sitä joskus pitää kääntyäkkin eikä vai ajaa suoraan...siis teiden talvihoito on aivan hanurista
Ihan hyvin hoidettu mielestäni kemissä.normi talviolosuhteet.tiekarhuilla kiirettä kaluston vähyyden takia.malttia kaikille.
Aika hyvä muuten mutta pyöräolijöillä välillä hankalaa, pitää etsiä että missä voisi mennä, kadulla vai jalkakäytävällä.
lääkkeet!
Olen ollut Tielaitoksella 3kk. Se oliliikkuvaa työtä.