Palstalla tuntuu olevan lähes pelkästään naisten vuodatusta siitä miten ihania arabi/afrikkalaiset miehet ovat ja miten hirveää rasismia he ovat kohdanneet...
Tilastojen mukaan suurin osa ulkomaalaisten kanssa sovituista liitoista on kuitenkin sellaisia joissa NAINEN on ulkkis ja mies suomalainen.
Kiinnostaisi kuulla erityisesti suomalaisten miesten kokemuksia aasialaisista tyttöystävistä/vaimoista? Esim. monethan Kiinaan ulkomaankomennukselle siirtyneet Nokialaiset ovat tuoneen sieltä tyttöystävän mukanaan?
Tilastojen mukaan suurin osa ulkomaalaisten kanssa sovituista liitoista on kuitenkin sellaisia joissa NAINEN on ulkkis ja mies suomalainen.
Kiinnostaisi kuulla erityisesti suomalaisten miesten kokemuksia aasialaisista tyttöystävistä/vaimoista? Esim. monethan Kiinaan ulkomaankomennukselle siirtyneet Nokialaiset ovat tuoneen sieltä tyttöystävän mukanaan?
Vastaukset 15
Vanhimmat
No en oikein ymmärrä miksi minun pitäisi tänne palstalle tulla hehkuttamaan että vaude viude jee mullapa on kiinalainen vaimo ja vähäks on hei ihquu kun on tullut maailma kylään ja kulttuuri rikastuu ja ihailkaa ja kadehtikaa mua kun oon niin suvaitsevainen ja avoin enkä lainkaan semmonen juntti kuten suomalaiset koska niillä on väärät mielipiteet jotka saa mut nolostumaan jos vaikka joku ulkomaalainen kuulee... kuten nuo moniosaajien suomalaiset vaimot ja tyttöystävät täällä tekevät.
Ja miksi ketään kiinnostaisikaan jonkun tuntemattoman kokemukset parisuhteesta vain sen takia että kumppani on kotoisin vaikka vinku-intiasta?
Mikset voisi kertoa suhteestasi ulkomaalaiseen naiseen/mieheen? Eihän sitä tarvi kaikkea henkilökohtaisia ja intiimejä asioita selittää. Kaikki asiat ei arjessakaan liity parisuhteeseen. Elämä on/voi olla monella tavalla erilaista/värikästä/ kun kaksi kulttuuria kohtaa.
Musta vaan taitaa olla silti mukavampi lukea miehen/naisen tekstiä, jossa hehkuttavat kuinka onnellisia ovat puolisonsa kanssa sen sijaan, että lukisin jonkun valitusta siitä kuinka kamalia ne suomalaiset/ulkomaalaiset naiset/miehet on...Mutta kuten sanottu; makunsa kullakin.
Pitäisi perustaa palsta, missä pohjalaiset miehet saisivat arvostella savolaisia vaimoja ja päinvastoin.
Nämä tarinat kiinnostaisivat varmaan suurta yleisöä.
Palstan aihe on ihan ok ja mielenkiintoinenkin. Kirjoittajista vain kovin moni tuntuu käsittävän sen oudolla tavalla.
Kiva se ois lukea pohjalaisten ja savolaistenkin kieliongelmista. Kun toiset paukuttaa asiansa suoraan ja toiset kiertäen ja kaartaen, syntyy varmaan ihan mielenkiintoisia kulttuurieroja:)
Näkevät asiat eri tavalla. :) Minusta taas tuntuu, että palsta on täynnä jokusen miehen valitusta siitä miten kamalia ne kaikki muut miehet paitsi suomalaiset ovat ja vielä hirveämpiä ovat suomalaiset naiset. Oli miten oli, mutta ei kauhean hyvässä hengessä "keskustelu" valitettavasti toimi.
Itselle nyt ihan sama puhuuko täällä miehet vai naiset ulkomaalaisista puolisoistaan - kunhan jutut pysyisivät nyt edes jotenkin asiallisina. Eikä siinä mitään pahaa ole jos joku nainen kehuu ulkomaalaista miestään eikä myöskään siinä, että mies kehuu sitä ulkomaalaista naistaan. Jätettäis vaan ne haukkumiset vähemmälle kun rehellisesti sanottuna tuskin kenenkään elämään vaikuttaa miten paljon joku muija/äijä täällä vihaa sitä toista sukupuolta.
Hienosti asian ilmaisit!
Moi, tiedän kaksi avioliittoa, joissa nainen on Aasiasta: toinen Japanista toinen Thaimaasta.
Kummassakin tapauksessa vaikuttaa aika onnistuneelta, molemmat naiset ovat töissä ja suhde on kestänyt jo lähemmäs 10 vuotta.
olen nähnyt vain muutaman.Siinä venäläinen nainen on hyväksikäyttänyt suomalaista.
Luulen että tämä sama asia on käänteinen että arabimies hyväksikäyttää suomalaista naista.
Kiitos suomalaisen hyvän luonteen.
Yleisesti luulen että ulkomaalaiset naiset onnistuvat suhteissaan suomalaisiin miehiin paremmin kuin ulkomaalainen mies suomalaisen naisen kanssa.
Minulle on periaatteessa aivan sama kunhan ulkomailta ei rahdata tänne rikollisia ja moraaliltaan löyhiä jotka käyttävät systeemiä hyväkseen.Ja luulen että ulkomaalaiset miehet ovat tässä asiassa häikäilemättömimpiä.
Lainaus edellisestä:
"Yleisesti luulen että ulkomaalaiset naiset onnistuvat suhteissaan suomalaisiin miehiin paremmin kuin ulkomaalainen mies suomalaisen naisen kanssa. "
Olen 100% samaa mieltä. Nämä suominaisten arabikokeilut ovat tuhoon tuomittuja lähes poikkeuksetta kulttuurierojen takia. Muslimeilla naiset ovat yleensä nyrkin ja hellan välissä pitkine kaapuineen. Kun sitten suomalainen, miehiä komentelemaan tottunut tasa-arvo ideologian kyllästämä Justiina menee kimppaan tälläisen Muhammed Ali Hassanin kanssa ymmärtää tyhmempikin ettei siitä mitään kovin kestävää voi seurata - ellei nainen sitten käänny miehen uskoon ja pukeudu kaapuun. Siis ala leikkiä musliminaista.
Sen sijaan kun suomalainen mies tuo maahan naisen esim. Kiinasta tai Thaimaasta on tilanne täysin toinen. Nämä naiset lähtökohtaisesti odottavat että mies on perheen pää ja tekee päätökset. Kunhan suomalainen mies vaan käy töissä ja kohtelee naista asiallisesti, voi liitto olla hyvinkin pitkäikäinen. Tämän näyttävät tilastotkin todeksi.
No jaa, vaikkei tätä palstaa lukiessa uskoisikaan, suomalaisten naisten ulkomaiset partnerit ovat yleensä länsimaalaisia, eivätkä ne eroprosentitkaan näissä liitoissa käsittääkseni ole kovasti suurempia kuin suomi-suomi -pareilla.
Aika hyvin, sait esitettyä kaksi väitettä ja molemmat virheellisiä. :)
Hmm... ohan täällä ollut paljonkin aasialaisista naisista ja vaimoista juttua (taaempana ainakin)... ikävä vain, että usein nämä aasialaisen kanssa onnellisesti yhdessä olevat intoutuvat haukkumaan kaikki kotimaan naiset samassa viestissä, jossa kertovat olevansa niin onnellisia. Eipä siinä mitään, niinhän jotkut naisetkin täällä intoutuvat Turkin tms. reissun jälkeen;D.
Minä ainakin voin sanoa olevani hyvässä suhteessa mieheeni haukkumatta ketään suomalaista miestä.
Ei olla rasismiakaan kohdattu, en voi valittaa oikein siitäkään.
Pakkohan sen miehen on olla "ihana", mitäs sen kanssa muuten, mutta eipä nyt hehkuteta liikaa kuiteskaan;D
Nämä, jotka täällä hehkuttavat ovat vielä seurustelu vaiheessa tai korkeintaan näkevät kultsiansa kolmesti viikossa... sitä kun yhdessä asuu ja elää sen puoliskonsa kanssa (24h/vuorokausi) ja joutuu sietämään sen virheitä (kenpä meistä on täydellinen), niin yletön hehkuttaminen ei oikein enää luonnistu, sama varmaan molempiin suuntiin;D
Sinänsä ihan sama tällä palstalla, mistä päin puolisot ovat tai mitä kulttuureita tai uskontoja edustavat kunhan tarinoita riittää ja pysytään edes aiheen vieressä, eikä nyt kamalasti morkata suomalaisia miehiä tai naisia kun ei ole oikeasti mitään syytä, vaikka olisi juuri tultu Alanyasta tai Bhuketista ja siellä olisi ollut niin paljon enemmän silmälle iloa;D.
"Tilastojen mukaan suurin osa ulkomaalaisten kanssa sovituista liitoista on kuitenkin sellaisia joissa NAINEN on ulkkis ja mies suomalainen."
Niin siis Suomen rajojen sisäpuolella on hieman enemmän suomalaisten miesten liittoja ulkkisten kanssa kuin toisinpäin. Maailmanlaajuisesti suomalaisia naisia on varmaankin noin kymmenkertaisesti parisuhteessa/aviossa ulkomaisen miehen kanssa kuin suomalaisia miehiä ulkomaisen naisen kanssa. Pelkästään Saksassa ja Ranskassa asuu vajaat 60.000 suomalaista naista parisuhteessa paikallisen kanssa.
"Maailmanlaajuisesti suomalaisia naisia on varmaankin noin kymmenkertaisesti parisuhteessa/aviossa ulkomaisen miehen kanssa kuin suomalaisia miehiä ulkomaisen naisen kanssa."
Ja höpö höpö. Varmaankinpa hyvinkin.