kyseli tai puheli tai mitä nyt sitten tästä joukkoon kuulumisesta. Tuli mieleen...mulla on aika usein sellainen tunne etten kuulu joukkoon...en tiedä mistä johtuu.
Onko teillä muilla vastaavia kokemuksia? Onks tää joku tauti?
Onko teillä muilla vastaavia kokemuksia? Onks tää joku tauti?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sitä kutsutaan inhimillisyydeksi?
on. En tiedä mistä johtuu, mutta
mulla se iskee joskus ihan tuttujenkin ihmisten keskellä eikä vain vieraiden, mitä vois kuvitella.
itseasiassa jos tarkemmin mietin, niin on se tunne tullut ihan yhtäkkiäkin, muuten vaan ihan yleiselläkin tasolla.
perimä
ympäristö
yksilöllisyys
tuossapa ne asiat on jotka sotkee ihmisen elämän jos ei satu kaikki noissa edellämainituissa olemaan kohdallaan, siitä tulee ongelmia (:
minä en koe kuuluvani mihinkään joukkoon.
Oikeastaan tähän samaan asiaan viittasin ihmetellessäni mikä saa ihmisen kannattamaan samaa (lätkä)jengiä vuodesta toiseen, pelimenestyksestä riippumatta.
Tuntuu, että suurin osa ihmisistä kykenee tuntemaan yhteenkuuluvuutta mitä erilaisimmissa porukoissa ja jopa ihan varta vasten hakeutuu niihin, ties minkä sisäisen vakaumuksen motivoimana. Minä tunnen yhteenkuuluvuutta vain perheeni ja kaikkein läheisimpien ihmisten kanssa. Olenko outo?
kun en aina tunne yhteenkuuluvuutta edes omien lapsieni tai muiden perheenjäsenten kanssa. Ei ole helppoa ei :/
aina tuntenut itseni yksinäiseksi sudeksi. Nautin siitä. Muitten miellyttäminen ei kiinnosta.
Mutta susikin kaipaa välillä laumaan.?