kasvatan tässä just parhaillani pitkiä hiuksia :)
hiukset tuntuvat kasvavan melko hitaasti. Puoleen vuoteen ei ole näkynyt selvää merkkiä hiusten kasvamisesta. Minulla on jonkun verran kaksihaaraisia hiuksia, ja hiukseni ovat muutenkin hieman kärsineet. Käytän yleensä joka suihkukerta eri shampoota. Kannattaako käyttää samaa vai onko sillä ollenkaan väliä? Hilsettä mulla on kanssa tosi paljon. Hidastaako se hiusten kasvua? Meinaan vaan että hilse ei meinaa lähtee pois vaikka käytänkin joskus hilseshampoota. Miten sais hiukset kasvamaan nopeammin? Kiitos kaikille ihanille ihmisille jotka viitsivät vastata!!
hiukset tuntuvat kasvavan melko hitaasti. Puoleen vuoteen ei ole näkynyt selvää merkkiä hiusten kasvamisesta. Minulla on jonkun verran kaksihaaraisia hiuksia, ja hiukseni ovat muutenkin hieman kärsineet. Käytän yleensä joka suihkukerta eri shampoota. Kannattaako käyttää samaa vai onko sillä ollenkaan väliä? Hilsettä mulla on kanssa tosi paljon. Hidastaako se hiusten kasvua? Meinaan vaan että hilse ei meinaa lähtee pois vaikka käytänkin joskus hilseshampoota. Miten sais hiukset kasvamaan nopeammin? Kiitos kaikille ihanille ihmisille jotka viitsivät vastata!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä niistä pitkistä hiuksista paljon iloa ole, jos ovat huonossa kunnossa ja aivan karsean näköiset. Käy vaikka kysymässä neuvoa joltain ammattitaitoiselta kampaajalta ja hommaa kunnon shampoo/hoitotuotteet hiuksillesi. Yritä sitten hoitaa latvasi kuntoon, mikäli se ylipäätänsä on enää edes mahdollista. Kaksihaaraisiin "auttavat" ainoastaan sakset.
Et maininnut, käytätkö kaupan vai apteekin hilseshampoota. Nuo apteekista ilman reseptiä saatavat shampoot ym. tehoavat varmasti paremmin kuin kaupan vastaavat. Sitä hilseshampoota täytyy varmaankin käyttää pidemmän aikaa putkeen jotta se tehoaisi, tuo "joskus" ei ihan riitä. Jos et apteekin tuotteilla pääse hilseestä eroon niin käänny lääkärin puoleen.
Yhdyn edellisen kirjoittajan viestiin: huonokuntoiset pitkät hiukset ei näytä kivoilta. Sen huonokuntoisuuden oikeesti huomaa.
Hilse lähtee aivan älyttömän hyvin sellaisella System Tonic-aineella (ei ole shampoo, vaan sellainen aine jota laitetaan päänahkaan), maksaa kylläkin jonkun verran eikä sitä saa kuin harvoista ja valituista apteekeista tms.
Huonokuntoinen hius ei todellakaan edes kasva, niin kannattaa mennä kampaajalle ja antaa leikata huonokuntoiset kohdat kokonaan pois. Sen jälkeen värjääminen yms. pannaan ja kolmen kuukauden välein sentti pois. Shampoina ja hoitoaineina ei missään nimessä mitään markettitöhniä, vaan kannattaa ihan suosiolla ostaa kampaajalta kunnon aineet tai sitten tilata hairstoresta tms..Semmoinen kun Wella Lifetex uudelleen korjaava (? tai joku sinne päin ?) toimi aika hyvin. Tälleen sain itselläni kasvamaan.
"Huonokuntoinen hius ei todellakaan edes kasva"
Hius kasvaa hiusjuuresta eikä latvoista, ei liity millään tasolla missä kunnossa latvat ovat. Perimä ja ravinto sekä yleiskunto tähän enemmän vaikuttavat.
Hius kasvaa päähanahasta ja sen takia päänahan tulee olla kunnossa. Jos haluaa hyvän näköisen/laatuisen pehkon. Syöthän monipuolisesti ja terveellisesti? Ethän harjaa hiuksiasi kun ne ovat vielä märät? märkä hius on alttiimpi venymiselle -> kuluu. Valitse SHAMPOO PÄÄNAHAN mukaan ja HOITOAINE HIUSLAADUN mukaan. Muista pestä päänahda kevyesti hieromalla, jotta verenkierto vilkastuu. Muutenkin pitkin päivää tekee päänahalle hyvää, kun sitä varovasti vähän hieroo. Kireitä pomputloita yms. tulee vältää niin paljon kuin mahdollista.
Siinä muutama vinkki. Perinnöllisille tekijöille emme valitettavasti mahda juuri mitään kuin lievittää "oireita".
Hilse ongelma voi johtua myös kuivasta päänahasta. Ihotautilääkäri suositteli minulle, että ei kannata pestä hiuksia liian usein jos se vain on mahdollista, eli siis pesen nykyään hiukseni korkeintaan joka toinen päivä. (Minulla ei rasvoitu juuri ollenkaan päänahka, joten olen pitänyt pidempiäkin välejä.) Hilseshampoot vain pahentavat minulla hilseilyä.
Toinen keino on apteekista saatavilla perusoiteilla rasvata päänahka ja antaa sen imeytya pidempään (yön yli esim.) ja pestä sitten pois. Päänahkakin saattaa kaivata vain kosteutta. Kokeilemalla sen saa selville mitä se oma pää kaipaa.
Kaksihaaraiset kannattaa leikkauttaa pois, koska ne haarautuvat koko ajan lisää, kohta sinulla on latvat yhtä takkupesää. Kuulostaa ehkä tylsälle, mutta kaikilla ei ole sellaista hiuslaatua, että se kestäisi kasvattamista saati, että edes kasvaisi pitkäksi.
Muutamia keinoja miten voit auttaa hiuksiasi kasvamaan on hyvä ravinto, se vaikuttaa suoraan tukkaan (kuten ihoonkin). Kesällä kannattaa miettiä tukansuojaamista auringolta ja samoin liiallista saunomista, hiuksia ei saisi harjata märkänä ja muotoilutuotteet heikentävät tukan kuntoa myös. Nämä nyt ensimmäisenä tulevat mieleen. =)
Ei kannata värjätä, koska aina se kuitenkin vahingoittaa hiusta. Ei kannata myöskään käyttää mitään ihmeaineita(hiuslakkoja, muotovaahtoja ym.) Äläkä edes haaveile permanentista!
Älä koskaan harjaa märkänä, se on toivotonta. Ja kun harjaat, niin aloita aina latvoista ja mene ylöspäin sitä mukaa kun hiukset selviää.
Älä pese hiuksia liian usein, korkeintaan kolmesti viikossa ja kuivaa hiuksia vain pyyhkeeseen, ei millään hiustenkuivaajalla. Shamppoota kannattaa käyttää vain juuriin, ja harvoin koko pehkoon. Hoitoainetta taas laita erityisesti latvoihin ja välille, juuriin ei tarvitse niin paljoa, päänahan rasvoittuminen pitää niitä kunnossa.
Kun menet nukkumaan, heitä hiukset tyynyn yli niin, ettet nuku niiden päällä, koska silloin ne eivät mene niin takkuun eikä niitä katkeile niin paljoa.
Syö terveellisesti, niin hiuksetkin pysyvät kunnossa.
Niin, ja jos todella haluat kasvattaa hiuksiasi, niin ei niitä silloin kannata kovin usein tasoittaa, se ei nopeuta kasvua ollenkaan, sehän on aina pituudesta pois. Eikä muutamaan kaksihaaraiseen kuole, minulta löytyy jopa kaksitoistahaaraisia, mutta niitä ei huomaa jos ei osaa etsiä.
(Miten pitkän tukan ajattelit muuten kasvattaa? Sillä vain, että eivät ne hetkessä kasva, vuodessa noin 12cm.)