Työttömyysturvan tasoa

Se selvä, työttömyysturvan tasoa on korotettava.
Sopiva taso voisi olla EU :n määrittelemä köyhyysraja: noin 850 €/kk , nettona.

Joka väittää että Suomella ei siihen olisi varaa, valehtelee. Rahaa kyllä löytyy, mutta löytyykö tahtoa?

Joku saattaa väittää että tuollainen raha passivoittaisi ihmisiä, että pienipalkkaisiin töihin ei enää löytyisi hakijoita.
Heille muistuttaisin että Suomessa työttömillä on velvollisuus ottaa tarjottu työ vastaan, karenssin uhalla.

Itse uskon pikemminkin että liian pieni työttömyysturvan taso estää työnhakemista. Jos rahaa ei ole käytössä, elämä on vain päivästä päivään selviytymistä, kaikki energia kuluu siihen.

On SUURI HÄPEÄ että Suomi kohtelee omia kansalaisiaan näin. HÄPEÄ kuuluu siis yhteiskunnalle, ei työttömille.
8553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

850 korvauksella moni pienipalkkainen lopettaisi työnteon,kärsisi karenssin ja siirtyisi nauttimaan työttömyyspäivärahasta.
mutta ilman muuta liian pieni se nyt on,500€ olisi kohtuullinen summa.kaikki on niin perkeleen kallista,peruspäivärahasta ei ole varaa ostaa bussilippua kuukaudeksi.

Äänestä

"Itse uskon pikemminkin että liian pieni työttömyysturvan taso estää työnhakemista. Jos rahaa ei ole käytössä, elämä on vain päivästä päivään selviytymistä, kaikki energia kuluu siihen. "

Ainakin se estää työnhaun vähän kotipiiriään kauempaa kas kun joukkoliikenne on kallista. Tietääkseni jonkinlaisia korvauksia työnhakumatkoista voi saada, mutta ne tulee tietysti pitkän ajan kuluttua jälkikäteen eikä niitä suuremmin mainosteta.

Mutta kun työvoimapulaa ei ole, niin ei ole mitään syytä kantaa huolta siitä, että työnhaku rajoittuu vain pienelle alueelle.

"On SUURI HÄPEÄ että Suomi kohtelee omia kansalaisiaan näin. HÄPEÄ kuuluu siis yhteiskunnalle, ei työttömille."

Paska maa, joka petkuttaa omia kansalaisiaan röyhkeillä hyvinvointipuheilla. Kieriskelee rahoissa niin kuin Roope Ankka. Ahneella on kuitenkin paskainen loppu. Ikävä kyllä kun se loppu tulee, niin se vaikuttaa vähemmänkin ahneisiin.

Äänestä
  • sitten herää kun tämä paska laukeaa heidän silmilleen.
    Hokevat sitten miten nyt näin kävi.
    Raja se on ihmisten kyykytykselläkin.
    Paskavati kun tulee täyteen rupeaa se läikkymään.




    Turhaa byrokratiaa vastaan.
    Työn ja oikeuksien puolesta.
    Siksi:

    http://www.adressit.com/tyovoimatoimiston_lopettaminen

    Äänestä

Koska olen työskennellyt työttömyysturvan (=turvattomuuden) parissa, kannatan lämpimästi ajatusta siitä, että työttömyysturvan tasoa nostetaan. Itse asiassa pidän tuota 850 e:n tasoa liian matalana.

Työtön maksaa työttömyydellään sen, että tällä yhteiskunnalla menee lujaa, mutta työtön itse syrjäytetään sen tuloksista. Minusta työttömälle pitäisi korvata kohtuullisesti se, että hänet syrjäytetään työelämästä, jotta joku muu saa pitää paikkansa, yritykset saavat lisää voittoja, liliukset saavat lisää opitioita jne.

Olen myös sitä mieltä, että jos työttömyysturvan taso nostettaisiin sille tasolle, jolla oikeasti tulee toimeen, se lisäisi työllistymistä, eikä päinvastoin. Nyt monen työttömän työllistymisen este on äärimmäisen köyhyyden aiheuttama lamaantuminen.

Äänestä

työvoimatoimisto voisi heti laittaa ovensa kiinni,vuokratyöfirmat hoitavat homman kyllä jollei työnantaja muilla keinoilla saa työvoimaa.
tarpeeton henkilökunta kelassa ja sosiaalivirastossa jotka nykyisin käsittelevät hakemuksia,valtaosa ulos.
kyseisillä säästöillä rahoitettaisiin kansalaispalkka.
työharjoittelu/orjatyö pois,työnteko kannattavaksi myös duunareille eikä piiskureille.

Äänestä
  • Kyllä jämpti on näin!

    Äänestä

  • joka sana kirjoitti:

    Kyllä jämpti on näin!

    Lamaantuminen johtuu myös siitä, että ei uskalleta lähteä esim. pätkätyöhön tai muuhun osa-aikaiseen, koska talous menee välittömästi ihan sekaisin.

    Ensin odottelet uusia asuntotukipäätöksiä ja ensimmäistä tiliä iänkaiken. Koska Kelan byrokratia hidastaa asuntotukipäätöstä, se palkinnoksi perii sinulta pahimmassa tapauksessa kahden kuukauden asuntotukea takaisin. Ei auta, vaikka liput ja laput olisi ajoissa toimitettu.

    Sitten se pahempi, eli kun lopetat työt, kestää viikkoja saada työttömyyskorvausta ja jos työvoimatoimikunta haluaa jotakin selvitystä (esim. miksi vaihdoit työtä paikasta A paikkaan B), voit olla varma, että olet toimeentuloluukulla niin, että napsahtaa, koska olet rahatta vähintään 8 viikkoa.
    Maksa laskut ja ruoki lapset, helppoa :/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


korotettava kirjoitti:

Se selvä, työttömyysturvan tasoa on korotettava.
Sopiva taso voisi olla EU :n määrittelemä köyhyysraja: noin 850 €/kk , nettona.

Joka väittää että Suomella ei siihen olisi varaa, valehtelee. Rahaa kyllä löytyy, mutta löytyykö tahtoa?

Joku saattaa väittää että tuollainen raha passivoittaisi ihmisiä, että pienipalkkaisiin töihin ei enää löytyisi hakijoita.
Heille muistuttaisin että Suomessa työttömillä on velvollisuus ottaa tarjottu työ vastaan, karenssin uhalla.

Itse uskon pikemminkin että liian pieni työttömyysturvan taso estää työnhakemista. Jos rahaa ei ole käytössä, elämä on vain päivästä päivään selviytymistä, kaikki energia kuluu siihen.

On SUURI HÄPEÄ että Suomi kohtelee omia kansalaisiaan näin. HÄPEÄ kuuluu siis yhteiskunnalle, ei työttömille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu