Tänään menin kokeilemaan, josko peli lähtisi käyntiin ja olisi akku purkautunut pakkasen kourissa. Panin Webaston päälle puoleksi tunniksi ja mietin, että riittääkö virta.
Virta riitti, kapiini oli lämmin ja ikkunat sulaneet, auto lähti, kuin palmun alta käyntiin. Alelin 40 km, että akku latautuisi, katsellen kauniita talvisia maisemia.
Kyllä Webasto on hyvä keksintö näillä tavisilla ja kylmillä keleillä
Opel Vivaro seisoi viikon reissun takia
10
5559
Vastaukset
- pakkasesta
Hyvähän se auton on pakkasessa seistä. Ilma on kuivaa, joten kosteutta ei kerry mihinkään ja akun varauskin säilyy jopa paremmin kuin suojasäillä. Tänään on taas jo ollut lauhempi ilma, joten huonompikin akku suostuu taas antamaan virtaa ja auto muutenkin lähtee helpommin käyntiin kuin muutama päivä sitten.
- Coala
Polttoainelämmitin on hyvä laite.
Haittapuolina on vain, akun nopea loppuun kuluminen ja jos ei järjestelmässä katkaisinrelettä, joka jättää akkuun vähintään kännistysvirran... - toinen vivaro menossa
Vivaron akkupolitiikka on kyllä rehellisesti sanottuna hanurista suomen oloissa - jos päivittäin ei tule tarpeeksi pitkää huikosta ajettua, niin webaston käyttöä joutuu pakkasilla äkkiä varomaan, muuten on kyllä moottori ja mökki lämmin, mutta akku tyhjä kun yrittää käynnistää..
Ittellä oli parina pakkasaamuna käynnistys aika hilkulla, vaikka pidin webaa päällä vain noin 15-20min per aamu - startatessa meni akku niin tyhjäksi, että trippimittarikin nollautui.. (lähti käyntiin kuitenkin..)
Edelliseen Vivaroon asensin 100ampeerisen akun konttiin, ja releet väliin, niin rupesi helpottumaan liikkeellelähtö pakkasillakin (oli itseasiassa kuin eri auto)
Ja ps. onko missään muussa autossa akku yhtä typerästi kuin Vivarossa (kuskin jalkatilassa kahden maton ja ruuveilla kiinniolevan peltikannen alla montussa, jossa täysin pakkaselle ja ajoroiskeille yms paskaantumiselle alttiina.. Joissain merkeissä sentään koskettimet vedetty konepellin alle jos vaikka tarvitsee lisävirtaa suuntaan tai toiseen...- make
Mulla oli 55 ah hyytelöakku sen satojen kansien ja ruuvien takana ja arvaa toimiko pakkasella.
nyt ostin 80 ampeerisen akun, suurimman mikä mahtu koteloon ja hiukka helpotti lähtöä. Hiacessa sentään on 2 kpl akkua ja siki se lähtee aina!
kaiken lisäksi ruuvit jotka pitää akkukotelon kantta paikallaan; on torx ruuveja ja yksi ei lähtenyt ilman rälläkkää (tuoste)
- käynnistin
tosin jo toissapäivänä, ku oli vielä pakkastakin ~15 astetta jäljellä viikon seisottamisen (siis auton) jäljiltä ja hyvin hurahti ekalla yrittämällä eikä mulla suinkas oo mitään webastoja tai lohkolämppäreitä. Ei niitä siis ainakaan startin takia tarvita.
No mukavuus on toki huomioitava sekka. Eli mun autoon puhalsi lämmintä vasta ~1.5 km ajomatkan jälkeen. Siihen asti oli kärvisteltävä, mutt onneks on takki ja sormikkaat keksitty ;-) helpotti hiukka - turha keksintö
henkilöautoihin tuo webasto on turha keksintö..työkoneissa se on taas oikeassa paikassa. meillä on kaikissa koneissa webasto mutta ei yhdessäkään autossa ja on 2 uuttakin autoa.jos ei sen vartaa löydy kipukynnystä että 10 minuuttia ei kärsi ajaa kylmällä autolla niin saa unohtaa koko ajamisen..suomessa kun pitäisi olla tottunut talveen..koneissa vebasto on vain siksi että ne saisi aamulla kovilla pakkasilla työ-mailla käyntiin ja hommat runnaisivat kunnolla..T:konemies.
- ex-Mosse
Ei ennen vanhaan tarvittu autojakaan, joten mihin niitä nytkään tarvitset. Hyvin perille pääsee pakkasella vaikka kävellen, joten jättäkää ihmeessä ne turhat autot pois.
Kyllä sitä nyt pitää vähän olla kipukynnystä, ettei autolla tarvitse joka paikkaan mennä ;) - Anonyymi
ex-Mosse kirjoitti:
Ei ennen vanhaan tarvittu autojakaan, joten mihin niitä nytkään tarvitset. Hyvin perille pääsee pakkasella vaikka kävellen, joten jättäkää ihmeessä ne turhat autot pois.
Kyllä sitä nyt pitää vähän olla kipukynnystä, ettei autolla tarvitse joka paikkaan mennä ;)Ennen vanhaan mentiin hevosella ja reellä, tai potkukelkalla, nykyjään ei kelkalla pääse kun hiekottavat peijakkaat
- Vakooja
Pakkasta 27 astetta , ilman lohkolämppäriä ja käyntiin lähti että pärähti.
- make
mulla on jo! 89 2.0 aut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan844333Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan313222- 1712601
- 142026
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281492Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631376Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131160- 741009
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää38960Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13872