karkit vai pizza?

Jos haluaa mässätä ja ei osaa päättää, niin kumpi olisi "parempi": eli
-pizza, jossa 850 kcal, mutta rasvaa n. 40g/100g
-irtokarkkeja 300g eli n. 1100 kcal, mutta rasvaa vain 1-2 g

Eli karkeissahan tulee n. muutama sata gramma kaloreita enempi, mutta rasvaa huomattavasti vähempi, joten onko suurinpiirtein sama asia? Ja nyt en sitten suostu pienempään karkkimäärään, jos joku sitä ehdottaa ;)
Eli lähinnä haluan tietää, että miten rasvan määrä ja kalorimäärä kompensoituvat?
71513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Karkkia kun mässäät, niissä on sokeria, joka saa aikaan insuluunipiikin, niin kohta oot jiäkuapilla mässäämässä leipää ja meetvurstia lisäksi.

Äänestä
  • Syö oikeeta ruokaa vähän ja jos tekee jotain hyvvää mieli, niin syö vaikka karkkien sijaan pähkinöitä tai tee maitorahkasta jotain hyvää vaikka marjoja ja mandariinia pilkot siihen sekaan, niin saat turvallista sokeria.

    Äänestä

  • John Candy.. kirjoitti:

    Syö oikeeta ruokaa vähän ja jos tekee jotain hyvvää mieli, niin syö vaikka karkkien sijaan pähkinöitä tai tee maitorahkasta jotain hyvää vaikka marjoja ja mandariinia pilkot siihen sekaan, niin saat turvallista sokeria.

    Täällä siis alkuperäinen. Mulla siis ruokavalio hanskassa ja ylipainoa ei ole, mutta sen sitä haluakaan, joten varuikseni vaan kyselen, että kumpi em. olisi suositeltavampaa. En ala millekään suosittelemallesi pähkin - rahka -linjalle, koska jos haluan herkutella tapahtuu se sitten aidosti. Toki kertomasi tapa on hyvä ja terveellisempi ja varsinkin paino-ongelmista kärsiville suositeltavampikin.

    Äänestä

En ymmärrä,

Äänestä
  • Alkuperäinen halusi kai vain tietää, että kumpi, pitsa vai karkit (kalorimäärä sama, rasva/sokerimäärä eri) on ei-lihottavampi tapa mässätä kunnolla, jos nyt haluaa mässätä kunnolla.

    Eli oli kai kyse vain siitä, kumpi on loppujen lopuksi ei-lihottvempaa, pitsa vai namit, kun on kyseessä sama kalorimäärä.

    Äänestä

  • se pitää vääntää kirjoitti:

    Alkuperäinen halusi kai vain tietää, että kumpi, pitsa vai karkit (kalorimäärä sama, rasva/sokerimäärä eri) on ei-lihottavampi tapa mässätä kunnolla, jos nyt haluaa mässätä kunnolla.

    Eli oli kai kyse vain siitä, kumpi on loppujen lopuksi ei-lihottvempaa, pitsa vai namit, kun on kyseessä sama kalorimäärä.

    Ihmetyttää kyllä minuakin että miksi ylipäätään pitäisi mässäillä jos kerran tähtäimessä on laihtuminen. Itsekurista se on kiinni että meneekö se mässynhimo ohi ilmankin vai antaako himolleen ylivallan, mässäilee ja ollaan plusmiinusnollassa ihmetellen miksei laihdu.

    Äänestä

Ylimääräinen energia muuttuu rasvaksi, ei sinänsä ole merkitystä onko tuleeko energia rasvan, proteiinin, alkoholin vai hiilihydraattien muodossa. Kalori on kalori. Teoriassa siis olisi parempi syödä rasvaa pienempi määrä kuin isompi määrä sokeria.

Käytännössä insluliinipiikit ym aiheuttaa sen että helposti syö vielä enemmän jos täyttää vatsansa sokerilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Danna74 kirjoitti:

Jos haluaa mässätä ja ei osaa päättää, niin kumpi olisi "parempi": eli
-pizza, jossa 850 kcal, mutta rasvaa n. 40g/100g
-irtokarkkeja 300g eli n. 1100 kcal, mutta rasvaa vain 1-2 g

Eli karkeissahan tulee n. muutama sata gramma kaloreita enempi, mutta rasvaa huomattavasti vähempi, joten onko suurinpiirtein sama asia? Ja nyt en sitten suostu pienempään karkkimäärään, jos joku sitä ehdottaa ;)
Eli lähinnä haluan tietää, että miten rasvan määrä ja kalorimäärä kompensoituvat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu