Mites USAssa pankkikorttihommat menee? Ku mietin että mulla on sellanen perus visakortti ja sit electron mikä varmaankin vanhenee tänä vuonna jossain vaiheessa.. Eikös tolla visalla oo kai jotain kuluja aina siitä jos nostaa esim rahaa? Millasia kortteja ihmisillä siis on mukanaan? Ehtis sitten hoitaa jossain vaiheessa asian ennen lähtöä, johon on tosin vielä aikaa puolisen vuotta, mutta kuitenkin.
pankkikortit usassa
mietin minä..
2590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse kavin usa:n puolella (olen kanadassa au-pairina) ja siella mukana oli visa electron ja mun tietaakseni ei tullut lisa kuluja siella nostetusta rahasta mutta ainakin taalla (kanadassa) on niin, etta yhden pankin koneista saa ilman lisa maksua, toisen koneissa tulee 2 dollarin maksu ja kolmannesta pankista ei saa edes nostettua rahaa mun kortilla, mutta sun kannattaa kayda pankista kyselemassa ne tietaa paremmin
olen tällä hetkellä philadelphiassa au pairina. mukana on suomalainen visa mutta avasin täällä pankkitilin jonka mukana sain pankkikortti visan jota on helpompi käyttää ku suomalaista. palkan ku laittaa tilille ni käyttää suoraan. tilikin on helppo avata. joten suosittelen kovasti avaamaan tilin. tarvii vaan paikallisen sosiaaliturbatunnukse mut senki saa helposti.