APUA! Asiaa e-pillereistä

Olen siis syönyt liuskan pillereitä ja iho on aivan järkyttävässä kunnossa. Kipeitä finnejä puskee vähän väliä. Ennen ei ole tuollaisia kammotuksia ollut, toki pikkufinnejä, mustapäitä ym epäpuhtauksia, mutta ei kipeitä paiseita. Voiko tasaantua vai kannattaako jatkaa pillereitä joissa ei muuten vielä ole ilmaantunut mitään vikaa? Ostettuna on siis vielä kaksi liuskaa. Uskallanko jatkaa vai paheneeko tämä vain koko ajan ja jättää kamalat arvet naamaan. En tietenkään puristele paisita mutta selvää on että jälkiä jää:( Onko minkälaisia kokemuksia? Merkki on yasminelle, vaikkei se nyt mitenkään liitykkään mihinkään...
3454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kropalla kestää keskimäärin vajaa 3 liuskan ajan tottua pillereihin (ja lopettaa täysin oma hormonitoiminta). Tässä ajassa kroppa siis tottuu ulkoa syötettyihin hormoneihin ja sivuoireiden pitäisi kadota/tasaantua. Yhden liuskan perusteella ei voi vielä sanoa mitään.

Sen sijaan jos nyt lopetat, on se paljon suurempi paukku kropallesi. Oma hormonitoiminta on juuri alkanut loppua ja sitten lopetatkin pillerit jälleen. Ei hyvä.

Äänestä
  • Kaikki merkit eivät sovi kaikille. Katso muutama liuska, mitä tapahtuu ja jos finnit eivät hellitä, vaihda merkkiä.

    Äänestä

  • kaikille ei kaikki sovi kirjoitti:

    Kaikki merkit eivät sovi kaikille. Katso muutama liuska, mitä tapahtuu ja jos finnit eivät hellitä, vaihda merkkiä.

    Hei! Niin ikävältä kun se kuulostaakin, sinun kannattaa todella odottaa 3 kk ja vasta sitten lopettaa/vaihtaa toisiin pillereihin. Minulla(kin) iho tasapainottui muutaman kuukauden jälkeen pillereiden aloittamisesta. Nyt olen juuri vaihtanut merkkiä, ja taas sama juttu... aluksi oli finnejä, nyt 2 kk jälkeen iho on jo normaali.

    Hormonitoiminnan tasaantumista odotellessasi sinun kannattaa kokeilla uudenlaisia ihonhoitotuotteita. Ellet vielä käytä kuorinta-aineita ja kasvovettä, ala käyttää... perusteellinen puhdistus saattaa helpottaa tilannetta jonkin verran. Voit myös kokeilla jotain apteekin aknetuotteita, esim. puhdistusaineita joissa on salisyylihappoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjhkiuutf kirjoitti:

Olen siis syönyt liuskan pillereitä ja iho on aivan järkyttävässä kunnossa. Kipeitä finnejä puskee vähän väliä. Ennen ei ole tuollaisia kammotuksia ollut, toki pikkufinnejä, mustapäitä ym epäpuhtauksia, mutta ei kipeitä paiseita. Voiko tasaantua vai kannattaako jatkaa pillereitä joissa ei muuten vielä ole ilmaantunut mitään vikaa? Ostettuna on siis vielä kaksi liuskaa. Uskallanko jatkaa vai paheneeko tämä vain koko ajan ja jättää kamalat arvet naamaan. En tietenkään puristele paisita mutta selvää on että jälkiä jää:( Onko minkälaisia kokemuksia? Merkki on yasminelle, vaikkei se nyt mitenkään liitykkään mihinkään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu