Naiset kuulemma tykkäävät jos mies on sopivassa määrin romanttinen ja huomaavainen.
Mutta missäs se raja kulkee? Millaiset jutut menevät sitten jo ällösöpöilyn ja yli-imelyyksien puolelle? Millaisia ovat sellaiset eleet ja teot, joita et mieheltäsi haluaisi vaikka tämä pelkkää hyvää tarkoittaisikin?
Mutta missäs se raja kulkee? Millaiset jutut menevät sitten jo ällösöpöilyn ja yli-imelyyksien puolelle? Millaisia ovat sellaiset eleet ja teot, joita et mieheltäsi haluaisi vaikka tämä pelkkää hyvää tarkoittaisikin?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itte oot varmaankin se"ÄLLÖSÖPÖ"keksi parempi aloitus,kun mun rekattu nim:sö...i ja kissan nimi on söpö,ei millään pahalla tuntui vaan että osui ja uppos.Mieskin vielä jaksaa kutsua lempi nimillä,noh mitäs pahaa siinä sit on,olisko parempi jos miehes kuttuin sua vaikka akaks,vosuksu muijaksi,tai vaikkapa lehmäksi,mieluummin kuuntelen kyllä niitä hellyttelynimiä,ainut josta en oikein pidä on"API"koska se juontaa yhteen kotimaiseen,tosin ihan kivaan sarjikseen,ja nimi juontaa kautta rantain mun toiseen sukunimeen,vaikka sen etu-liitteenä kyllä onkin mun oma-api kulta.
hyi olkoon.....
Olipa viksu kannan otto,oot varmaan miesten MIES.
tietää,mikä on ällös öpö?
ja minusta lässyttämällä puhuva mies on kamala.
En tarkoita tällä puhevikaa vaan sitä että aikuinen mies puhuu toiselle aikuiselle samalla tavalla kuin pielle lapselle puhutaan.
käyttäytyy vähäänkään normaalin herrasmiesmäisesti, ottaa naisen huomioon ja arvostaa naisen mielipidettä, se riittää. Ei siis mitään ylisanoja ja kehuja koko illan, vaan vain sopivasti silloin tällöin...
lipevä lässytys on ällöä. Söpöä se ei ole.
Mä en pysty yhdistämään ällöä ja söpöä yhteen. Näen asiat ällönä tai söpönä, eli sellainen ylitsevuotava teennäinen söpöstely taas on yliällöä.
Mies saa olla romanttinen ja huomaavainen, muttei teennäinen, jos se ei siltä muuten onnistu. Yli-imelyydet ei tule siltä luonnostaan.
Hyvin sanottu, samaa mieltä täälläpäin. Varsinkin toi oli tosi hauskasti ilmaistu: "ylitsevuotava teennäinen söpöstely taas on yliällöä". Naureskelen täällä itekseni..
ällösöpöilyä en kestä ollenkaan mieheltä jota en tunne, toinen juttu on jos ollaan jo seukkailtu niin pitkään että on syntynyt sellainen "oma kieli", mutta silloinkin vain harkitusti.
Ällösöpöillä voi myös meilitse, enkä ollenkaan kestä jos mies kirjoittelee esim. jotain "ärr, murr" tyyppistä tekstiä tai vääntelee sanoja muka-söpöiksi.
Teoista voisi mainita (tämäkin puolituntemattomalta) esim. käden hivelemisen. Tästä tuli mieleen mies joka istui minua vastapäätä junassa, ja rupesi juttelemaan... jossain vaiheessa kertoi että on hieroja ja yritti tarttua mua kädestä. En pidä siitä että tuntemattomat ihmiset koskee.
En tiedä muista naisista mutta oon itse aika kriittinen ton imellyksen suhteen ja täytyy sanoa että kiinnostus lopahtaa tyystin jo aika ensimmäisistä imellysrepliikeistä.
Ällösöpöilyesimerkkinä mainitsisin sen maajussille morsian -Anssin. Ei semmosta... eikä semmosta....
näkee et se söpöilee tehdäkseen vaikutusta/saadakseen jotain=on lipevä.
Jos mies tuo kukkia tai jonkun pienen lahjan niin kivahan se vaan on.
Ehkä joku kynttilämeri ja klassinen musiikki saattas ihmetyttää mutta..noh, jos tykkäisin miehestä niin eiköhän sekin olis vaan ihqua.