Heips!
Ajatuksissa oli mieheni kanssa, että naimisiin mennään elokuussa -07. Tuleeko liian kiire vai vieläkö ehtii hyvin? Mitään emme vielä ole suunnitelleet emmekä kirkkoa varanneet, joten mitäs olette mieltä?
Ajatuksissa oli mieheni kanssa, että naimisiin mennään elokuussa -07. Tuleeko liian kiire vai vieläkö ehtii hyvin? Mitään emme vielä ole suunnitelleet emmekä kirkkoa varanneet, joten mitäs olette mieltä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
naimisiin. Riippuu siitä, missä häät pidetään. Pienellä paikkakunnalla voi olla vielä vapaita kirkkoaikoja mutta suositut kirkot ovat jo menneet. Meillä on häät kesäkuussa ja kaikki tarvittava on jo varattu ja häitä suunnitellaan kovaa vauhtia. Varmaan jossain on vielä vapaita aikoja jos vaan tarpeeksi etsii....riippuu siitä missä menee naimisiin. Onnea päätökselle!
Minä aikoinaan ehdotin 4,5 vuoden seurustelun jälkeen naimisiinmenoa. Seuraavana päivänä varattiin maistraatista vihkimisaika reilun viikon päähän, jolloin sitten mentiin naimisiin lähimpien läsnäollessa.
Eräs tuttavapariskunta puolestaan solmi äskettäin kirkossa avioliiton noin 3 viikon varoitusajalla.
Eli reilussa viikossa ehtii vihkimisen yms. järjestää, jos avioliiton solmiminen on se tärkein asia teille (eikä kulissit ja muu hulabaloo sen ympärillä).
2 kuukauden päästä kosinnasta. Ainakin me kerittiin hyvin, varattiin kirkko ja pappi, minä tein koristeet, kutsut ym. mitä häiden järjestelemiseen kuuluu. Tosin kannattaa tietysti selvittää ensin kirkon tilanne, jos haluatte naimisiin jossain tietyssä kirkossa, voi olla että sitten ei kerkiä. Suosituimmat kirkot on varattu jo kuukausiksi eteenpäin, jotkut jopa vuodeksi. Onnea teille
Meillä on viikon päästä häät:) Alettiin valmistella häitä 3 kk sitten ja ihan kirkkohäät on tulossa. Tämä viimeinen kuukausi on ollut tosi kiireinen, mutta joka viikko tämän kolmen kuukauden aikana on saanut soitella ympäriinsä ja hoidella hääjuttuja. Minusta on hyvä että valmisteluaikaa ei ollut tämän enempää, en ymmärrä miten joku jaksaa järkkäillä ja sopia asioita kokonaisen vuoden tai jopa pidempäänkin:0
Me menimme naimisiin viime elokuussa. Kirkon varasimme tammikuussa. Jos ei päivämäärällä ole väliä, niin luultavasti saa jonkun lauantaiajan. Kaiken muun kyllä ehtii vielä järjestää.