Onko mahdollista...?

Yhdistää marshallin 100w nuppi ja fender pro reverb 40w nuppi yksi 15 tuumainen kaappi? Tai jompikumpi nupeista liitettynä ainoastaan Fender Super Reverbiin 4x10... Vai pitääkö tehdä näin, että on jompikumpi nupeista 15 tuumaisen kaapin kanssa ja se yhdistettynä Superiin?
8370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Selitäs tarkemmin. Mitkä vehkeet on päällä? Ja yhdistetäänkö nupit keskenään, ja mistä liitännöistä? Superin kaiuttimiin vai vahvistimeen?

Äänestä

Onko tuo kysymys nyt oikealla palstalla? Eikö se kuuluisi tuonne Audio&video palstalle?

Äänestä

Mutta erikoiselta meiningiltä kuulostaa.

Äänestä

Jos nyt puoliakaan ymmärsin tosta sun suhteellisen epämääräisestä selvityksestäs, niin aiot siis kytkeä kaks styrkkaria toisiinsa ja sit koko läjän kaappiin? Jos näin teet, niin savu kyllä nousee ja sen jälkeen on asiaa vahvarikauppaan.

Siis onko sulla fenkun 4x10" kaappi? Jos on, niin kytke se fenkun nuppi siihen. Hyvällä tsäkää se voi ton marsun 100W nupinkin kestää, mutta tsekkaa ekaks sen kaapin tehonkesto, löytyy kaapin persiisistä

Äänestä

...ne voi fyysisesti kytkeä toisiinsa, jos plugit ja tökkelit sopivat toisiinsa.

Mutta savun hälvennyttyä tarkasta kuitenkin kytkennät - ja tehonkestolukemat kaappien tyyppikilvestä.

Äänestä

Savua siinä varmaan nousisikin, jos liittäisin koko läjän :/ ei ois ainakaan wateista puutetta (hahhah). Koitin tänään aamulla Fenderin nuppia ja 15 tuumaista 8 ohmin speakeria Fender Super Reverbiä ja sondi oli suorastaan taivaallinen. Siis nää kaikki on vintage kamaa ei reissueta. Marshallia en uskalla liittää mihinkään noista koska tehoa löytyy ja paljon. Taidan hankkia sille ihan oman kaapin. Sellaisen suuren, joka on korkeudeltaan melkein yhtä pitkä kuin minä. Tzau!

Äänestä
  • Miten noi kolme mainittua laitetta on kytketty yhteen? Onko toi Super reverb niinkun kaiutinkaappina sulla, ilman sen vahvistinosan kytkemistä? Näin oletan.

    Äänestä

  • kerran vielä... kirjoitti:

    Miten noi kolme mainittua laitetta on kytketty yhteen? Onko toi Super reverb niinkun kaiutinkaappina sulla, ilman sen vahvistinosan kytkemistä? Näin oletan.

    Joo. Huomasin, että super antaa hyvän soundin kovemmissa volumeissa antaen pientä ns. "texas säröä" ja se nuppi liitettynä vielä 15 tuumaiseen speakeriin antaa hyvän pohjan. Eli vastaus on kyllä. Super Reverb toimii kaappina, mutta se voke tulee myös siitä 15 tuumaisesta 8 ohmin speakerista.

    Eli koko hässäkkä tulee siis superin 4x10 ja kaapin 1x15 kautta. Case closed

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ES..AR..VE kirjoitti:

Yhdistää marshallin 100w nuppi ja fender pro reverb 40w nuppi yksi 15 tuumainen kaappi? Tai jompikumpi nupeista liitettynä ainoastaan Fender Super Reverbiin 4x10... Vai pitääkö tehdä näin, että on jompikumpi nupeista 15 tuumaisen kaapin kanssa ja se yhdistettynä Superiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu