5 kilon haaste

En ole päässyt koneelle aikoihin,mutta nyt tiuhemmin onneksi:) Hyvin on näköjään porukkaa tullut mukaan;) Mikäs on eka viikon saldo? Vai tänäänkö vasta eka mitat/lähtö tilanne ilmoitellaan?
Minulla:
Pituus 170cm
paino 65kg
tavoite 60kg
eli kesään mennessä ainakin tuo 5kg POIS!!!:)
10783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Heippa!

Minulla: 172cm, 65 kg ja tarkotus olis kans karistella n. 5 kiloa. En kuitenkaan tuijota vaakaa liiaksi vaan elän tervellisesti eli noudatan terveellistä ruokavaliota ja liikun päivittäin.

Kesällä ollaan kaposia ja hyvävoimaisia sekä tavoitteena liihotella rannalla string-bikineissä..=) No ehkä ei kuitenkaan, mutta kroppa siihen kuntoon, että voisi niitä halutessaan käyttää. Tsemppiä!

Äänestä

Pituutta 172,5, painoa 65kg myös.
Olen tiputtanut reilusti painoa mutta viimeset 5 junnaa.(liki vuoden)

Äänestä

Niinhän sitä sanotaan, että viimeiset 5kg ovat ne vaikeimmat tiputtaa. Itselläni on vähän hukassa, miten saisin ne tippumaan. Olen koittanut syödä n.1200 kcal päivässä ja liikkua 6 päivänä viikossa(jo useamman kuukauden), mutta paino vaan ei näytä tippuvan.. Nyt pitää van saada pidettyä motivaatio yllä niin kyllä se ehkä siitä..

Äänestä

Tjaha. Olen varmaan onnistunut turpoamaan taas kun vaaka naytti 70,9 vaikka paino oli jo aiemmalla viikolla 69,0. Voi saamari... Tuon mukaan kun koko alkuvuoden aikana on tippunut vain 0,9 kg.

Eilen oli siis viimeinen "vapaa" paiva ja meni kylla ravinto-opillisesti melko penkin alle. Tana aamuna alkoi lentoemantadieetti, jonka tavoitteena on jysayttaa se paino taman viikon loppuun mennessa alle 70 kilon. Kaverin kanssa suunniteltiin etta sitten ollaan tehodieetilla 3 viikkoa, joiden aikana 5 paivaa viikossa kituutetaan ja viikonloppuisin syodaan mita haluaa (kohtuuden rajoissa). Nyt kylla saisi paino alkaa tippumaan ja akkia, mutta ihan suorituksesta kay jo sekin etta dieetin vie lapi kunnialla. Eli aloitetaan nyt siita tavoitteesta ja katsotaan miten kay.

Äänestä

Pituus 165cm
"lähtö paino" 60kg
paino nyt 58,4kg
tavoite 55kg
Miul sit 1,5kg lähti nesteitä viikossa..mutta mutta..viikonloppuna on 2 juhlat tiedossa!!!Eli ruokaa ja varsinkin juomaa tulee nautittua ja sitten taas nousee paino pari kiloo..niin se aina menee:( Positiivista on se että nyt saanu liikkumista taas lisättyä!!:) Voi kun voisinkin joka päivä aloittaa päivän niiku tänää..poljin kuntopyörällä 40min ja yläkropan lihas liikkeitä tei 15min kuminauha jutskilla venyttelyä..mutta harvinaista herkkua tuo..aamusin oon pirteimmilläni niin liikunta maittaa:) Mihis porukat on kaikonnu?;)

Äänestä

Nonii elikkäs sain vaakaan patterit. Reilu 60kg on viimeksi näyttäny ku vaa'alla oon käyny, mut tänäaamuna mitat:
pituus 170cm
paino 59.3kg
Tavoite 57kg

Elikkäs nuo muutama viimenen kilo on tiukassa. Haluan päästä sinne entisiin mittoihin! :)
Tänään tulin töistä nii söin 6 PIKKUPULLAA!!!!! Kuvitelkaa!! :P Onneks oon leiponu nii pieniä et vastaa ehkä kolmea norm pullaa mutta silti... :( Noh, kyllä se taas palauttaa ruotuun ku vaa'alla alkaa joka aamu hyppimään :)
Mutta lähdempäs tästä lenkille. Jojoilua on ollu joten kiinteytyä pitäis ja äkkiä!

Äänestä

Viikko kituutusta takana ja vasta puoli kiloa tippunut.
Onko muilla ollut näin hidasta?
Siirryn kohta pelkkään kukkakaaliin...

Tässä esim. eilisen menu:
-6broileripyörykkää(saarioinen)
vähän peruna muussia
-reilu puoli lautasta kasviksia(kukkakaali, tomaatti,porkkana)
-2 pientä palaa jälkiuunileipää.
( lahdenleipälevitettä 2 siivua juustoa)

-reilusti nestettä(vettä ja sokeritonta mehua/pepsimaxia)

Äänestä
  • oliko tossa siun koko päivän ruuat?Et mitään muuta syöny? Mie syön tuon verran yhellä aterialla;D aika vähän proteiiniakin..ja 1/2kg viikossa on mielestäni ihan sopiva tahti:)

    Äänestä

  • mammarainen kirjoitti:

    oliko tossa siun koko päivän ruuat?Et mitään muuta syöny? Mie syön tuon verran yhellä aterialla;D aika vähän proteiiniakin..ja 1/2kg viikossa on mielestäni ihan sopiva tahti:)

    Koska tiedän että paino alkaa nousta jos syön enemmän...
    Nyt ihme ja kumma olen ollut tällä "teho -5kg" dietilläni yhden viikon ja 2 päivää ja nyt oli parin päivän aikana tippunut vielä 1,3kg lisää.
    Ja sitten sanotte ettei voi laihduttaa pysyvästi kuin kilon viikossa.
    Mun kohdalla toi ei toimi, tiputin viime talvena 10kg äkkiä ja 5kg äkkiä- poissa ovat pysyneet.
    Nyt tappelen viimesen 5 kilon kanssa.
    Hitaammalle temmolla en saa mitään aikaan (olen yli puoli vuotta tiputtanut viimesiä "terveellisesti" ja mitään ei tapahtunut)

    Äänestä

Menihan se paino alle 70 kilon, jippii!

1. viikon pudotus 70,9 -> 68,2. Eli nesteet lahtivat, luojan kiitos! Palailen asiaan paremmalla ajalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mammarainen kirjoitti:

En ole päässyt koneelle aikoihin,mutta nyt tiuhemmin onneksi:) Hyvin on näköjään porukkaa tullut mukaan;) Mikäs on eka viikon saldo? Vai tänäänkö vasta eka mitat/lähtö tilanne ilmoitellaan?
Minulla:
Pituus 170cm
paino 65kg
tavoite 60kg
eli kesään mennessä ainakin tuo 5kg POIS!!!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu