Olisko jotain toimivia vinkkejä painonhallintaan? Pitäisi pudottaa ainakin 10 kg, ja keskivartalolta saaha nuo makkarat pois. :P (olen 176cm/80kg)
Kuinka nopeasti näkyviä tuloksia olisi mahdollista saada?
Kuinka nopeasti näkyviä tuloksia olisi mahdollista saada?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Syö vähemmän kuin kulutat. Elimistö ottaa silloin ylimääräisen energian rasvavarastoistasi. Tämä toimii aina. (On nimittäin mahdotonta että kuluttaisi enemmän kuin syö eikä laihtuisi, jostain se elimistö sen energian ottaa)
Pyri syömään n. 500 kcal vähemmän kuin kulutuat. Silloin laihdut ilman näläntunnetta. Laihtuminen on silloin n. 1/2kg viikossa, eli tavoitteeseen menee 20 viikkoa. Näkyviä tuloksia tulee jo 5 kg jälkeen.
Laihtumisen jälkeen et voi nostaa syömistäsi takaisin samalle tasolle, koska silloin lihot uudestaan. Laihempana kulutat vähemmän kuin ennen, joten sinun on syötäväkin vähemmän, ainakin 200 kcal vähemmän. Eli 20 viikko 500 kcal vähemmän kuin nyt, sen jälkeen 200 kcal vähemmän kuin nyt.
Itse olin lähes samankokoinen (178cm/78kg), kun päätimme kaveriporukan kanssa ottaa 100 EUR vedon laihdutukseen liittyen. Joten minulle ainakin tuo raha lisämotivaatiokeinona toimi ja toimii edelleen ihan ok. Tavoite pitäisi saavuttaa maaliskuun loppuun mennessä ja eiköhän se onnistu. Tavoitteen asettaminen kannattaa tehdä realistisesti ja välitavoitteisiin pääseminen antaa lisämotivaatiota!
Mieti alussa ihan kohtuu tarkkaan, miten pystyt muuttamaan syömistäsi kevyemmäksi mutta pitämään sen silti monipuolisena; onko eväiden kuljetus mahdollista, yritätkö etsiä valmisruoista kevyet vaihtoehdot vai teetkö itse ruokasi. Olen kuljettanut töissä eväänä itse tekemäni salaatin ja hedelmiä tai vastaavasti pari eväsleipää. Aamiaiseksi minulle riittää lautasellinen puuroa ja illalla syön keittoa tai vaikka kasvispaistosta, ilman kermoja ja juustoja. =) Muista muuten juoda tarpeeksi ja paljon vettä.. Viikonloppuna voi sitten syödä hieman "juhlavammin" mutta kohtuudella. Täytyy kyllä myöntää, että annoskoot ovat itselläni ainakin pienentyneet ja alussa olikin nälkäinen olo, kun totuttelin vähempään määrään. Vaan sittenpä se vatsalaukkukin taisi pienentyä.
Niin ja suklaan muuten jätin pois kokonaan, pysyy tuo naamavärkkikin paremmassa kunnossa. Ruoan jälkeen suosittelen vaikka xylitol-purkkaa tai hedelmää, jos tulee makean kaipuu... ei siis sitä suklaata tai keksiä, ellet pysy todella tiukkana ja ota vain sitä yhtä ainoata pikkupalasta.
Tsemppiä joka tapauksessa, kyllä se onnistuu kun on motivaatio kohdallaan!
Kalorien laskemiseen olen antanut vinkkejä aikaisemmassa keskustelussa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=601&posting=22000000023289666
Onnea matkaan!
Hyvin ja selkeästi esitetty!
Atkinsin dieetillä kolmessa kuukaudessa 8,5 kiloa pois! Ja nälkää ei ole tarvinnut nähdä.