hyi helvetti tota kiinalaista turkistarhausta! muun muassa...
en oo eläinaktivisti, mutta kuka tarvii turkiksia ja mihin?
ja etukäteen jo sori väärä palsta.
en oo eläinaktivisti, mutta kuka tarvii turkiksia ja mihin?
ja etukäteen jo sori väärä palsta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Turkistarhaus muutenkin yksi turhimmista asioista maailmassa! Ihminen tarvitsee eläimen turkkia muka lämmikkeekseen... Kiss my fucking ass! En itsekään ole tavallasi mikään aktivisti... Mutta vihaan tollasta, että eläimistä tehdään esineitä ja välikappaleita ihmisen turhamaisuuteen. :/
Ugh! :D
Entä jos ajattelisi näin: joku_joka_tapauksessa tarhaa turkiseläimiä - tehkööt kiinalaiset sitä ja se Suomesta elinkeinona pois kuihtukoon. Näin saamme taas yhden maaseutusidonnaisen elinkeinon pois häiritsemästä sivistyksen kehitystä = demarien toivoma kaupungistuminen rulaa ja kesämökkeilyä häiritsevä vakituisasutus hiljenee.
Kokonaisuutta ajatellen on fiksua, että jotkut ovat älynneet alkaa viedä laadukkaita siitoseläimiä. Suomessa kuolevan toimeentulon yrittäjistä edes muutamat tekevät tulevaisuudestaan turvatun - loput jäävät sitten sossun ylläpidettäviksi joko alkoholisoituneiksi peräkamaripojiksi tai velkasaneerattaviksi perheiksi, joiden lapsilla on tiedossa vain köyhyyttä ja katkeruutta.
Kuka tarvis turkiksia ja mihin?
No minä ainakin tarvitsen lämmikkeeksi, kun on aika pakkasia ja tarvitsee käydä pilkillä, verkoilla ja täkykoukuilla. Perhettä ei enää ole, mutta nuoriso pitää täällä käymistä elämää eliksiirittävänä tapauksena, kun faija ei sovi kankeakaavailuun.
Sen verran "aktivisti", että ei millään jaksa pukeutua keinokuituisiin feikkivermeisiin. Ajattele nyt itsekin, mikä tasoero on mennä erälle luonnonmateriaaleihin (villaa, nahkaa, turkiksia) pukeutuneena ja oikealla autolla. Vaihtoehto olisi kipinäherkkiä keinokuituja ja säälittävä puolimoottorinen vajaavetoinen riisikuppi.
Saisivat nyt vielä suojeltua susikannan sen verran tukevaksi, että pääsisi tässä kunnolliseen susiturkkiin viimaa ja vilua vastaan
:P
No comments.... :D