sairasta

hyi helvetti tota kiinalaista turkistarhausta! muun muassa...

en oo eläinaktivisti, mutta kuka tarvii turkiksia ja mihin?

ja etukäteen jo sori väärä palsta.
3585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Turkistarhaus muutenkin yksi turhimmista asioista maailmassa! Ihminen tarvitsee eläimen turkkia muka lämmikkeekseen... Kiss my fucking ass! En itsekään ole tavallasi mikään aktivisti... Mutta vihaan tollasta, että eläimistä tehdään esineitä ja välikappaleita ihmisen turhamaisuuteen. :/


Ugh! :D

Äänestä

Entä jos ajattelisi näin: joku_joka_tapauksessa tarhaa turkiseläimiä - tehkööt kiinalaiset sitä ja se Suomesta elinkeinona pois kuihtukoon. Näin saamme taas yhden maaseutusidonnaisen elinkeinon pois häiritsemästä sivistyksen kehitystä = demarien toivoma kaupungistuminen rulaa ja kesämökkeilyä häiritsevä vakituisasutus hiljenee.

Kokonaisuutta ajatellen on fiksua, että jotkut ovat älynneet alkaa viedä laadukkaita siitoseläimiä. Suomessa kuolevan toimeentulon yrittäjistä edes muutamat tekevät tulevaisuudestaan turvatun - loput jäävät sitten sossun ylläpidettäviksi joko alkoholisoituneiksi peräkamaripojiksi tai velkasaneerattaviksi perheiksi, joiden lapsilla on tiedossa vain köyhyyttä ja katkeruutta.

Kuka tarvis turkiksia ja mihin?
No minä ainakin tarvitsen lämmikkeeksi, kun on aika pakkasia ja tarvitsee käydä pilkillä, verkoilla ja täkykoukuilla. Perhettä ei enää ole, mutta nuoriso pitää täällä käymistä elämää eliksiirittävänä tapauksena, kun faija ei sovi kankeakaavailuun.

Sen verran "aktivisti", että ei millään jaksa pukeutua keinokuituisiin feikkivermeisiin. Ajattele nyt itsekin, mikä tasoero on mennä erälle luonnonmateriaaleihin (villaa, nahkaa, turkiksia) pukeutuneena ja oikealla autolla. Vaihtoehto olisi kipinäherkkiä keinokuituja ja säälittävä puolimoottorinen vajaavetoinen riisikuppi.

Saisivat nyt vielä suojeltua susikannan sen verran tukevaksi, että pääsisi tässä kunnolliseen susiturkkiin viimaa ja vilua vastaan

:P

Äänestä
  • No comments.... :D

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


sairasta... kirjoitti:

hyi helvetti tota kiinalaista turkistarhausta! muun muassa...

en oo eläinaktivisti, mutta kuka tarvii turkiksia ja mihin?

ja etukäteen jo sori väärä palsta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu