Jimi Hendrixin käyttämät kitarat olivat varmaan jotain vahvempaa tuotantoa. Olen itse joskus vahingossa pudottanut pari sähkökitaraa maahan ja nehän hajosi jo siitä :D Hendrix hakkasi uransa alussa kitaroita mäsäksi esiintymisen aikana. Viimeisissä esiintymisissään hän ei enää hajottanut kitaroita, vaan tyytyi pudottamaan sen maahan vikan kappaleen jälkeen ja ne pysyivät ehjinä.
Jimi Hendrixin kitarat
14
1288
Vastaukset
- lujiakin.
Pete Townshend oli joskus pamauttanut Telecasterin päin kaiutinkaappia sillä seurauksella että kaappi meni nätisti halki, mutta kitara ei mennyt edes epävireeseen.
- kitara...
putos seinältä eikä tullu muuta kuin kolhu pari. oli siis mexicolainen strato. olenko mä nyt henkka ?
- janne henriksson
Jos olet nähnyt vanhan Kummeli-sketsin "Janne Henriksson ja Kokemus", niin huomaat että mitä sähkökitara kestää kun se on kunnon puuta. Lattialle pudottaminen ei tee vielä mitään ja talttakin raapaisee vain pintaa.
- YrjöJurri
*
Strato on aikanaan kestävä ja nämä 60-luvun lopun leveälapaiset eivät olleet muutenkaan mitään huippuvuosikertaa, joten niitä sai suruitta piestä paskaksi. Kaula kestää lyömistä siinä kun kirvesvarsi. Koppakin oli umpipuuta, ainoastaan kaulan ruuviliitos repesi ensin ja koppa pyöri kielien varassa kun pässin munat.
Nyt voisi tulla itku jos mättäisi 57-mallista Stratoa kaapin kulmaan- Jesus1
Tulta se tuommoinen paskakin kitara pelkää ;)
- www2
Fenkun stratot ja telet on pirun kestäviä rakenteellisesti eli ovat vähän sellaisia duunarin vehkeitä. Les paulin heikko kohta on lapa joka taittuu yli pohjan linjan. Lespa kun kaatuu selälleen niin lapa saattaa helposti katketa.
En tiedä onko ihan legendaa että keith Richards olisi todennut että telellä voi vaikka lyödä jotakuta ilman että se edes putoaa vireestä.
- jeppp
Aivan normaaleja stratocastereita hän käytti.
- kitaeisti
joo,
tein itse joskus aikoja sitten sähkökitadan ja pikku päissäni kehuin että kestää mitä vaan. No heittekinkin sitä sitten seinään ja pikkuisen virityskoneisto vääntyi. No ei siinä muuta kun uutta osaa tilalle ja taas soittelemaan. Kyllä täys lautakitara kesti pienet kolhut. - ovat
Olikohan se Montrealin keikka missä paukutti Straton paskaksi ja poltti sen ? Pisti kuitenkin silmään että joutui hakkaamaan kitaraa monta kertaa lavaan olkansa yli ennenkuin kitara suostui antamaan periksi, varmaan 3-4 kertaa ja vielä Hendrixin pään yläpuolelta kunnon voimalla.
- jjjjjhhgggg
.....
- hhjhhhh
.....
- huihups
Jimi oli hullu kun hajotti kitaroita. Mutta jos rikkoo, niin se pitää tehdä kunnolla. Viulistit paiskokoot s-variuksia ja sähkärit 50-luvun stratoja. Halpispaskan rikkominen ei tunnu kenestäkään miltään.
- gfffffh
Annetaan Jimille anteeksi, koska hän ei ymmärtänyt mitä teki. Eipä sen aikakauden stratot tainnu oikein mennä kaupaksi ja niinhän ne väittää, että Jimi pelasti Fenderin, joten ehkä hän sai muutaman kitaran hajottaakin, jos vaihtoehtona olis ollut Fenderin tarun loppu.
Pete Townsend ja Richie Blackmorekin ovat molemmat Jimin rikoskumppaneita ja he eivät saakaan tekojaan anteeksi, koska molemmat elävät vieläkin. Jimi sentään kaatui saappaat jalassa!
https://www.youtube.com/watch?v=tVG9u_nxWBI
Jonkun aikaa näyttäs strato kyllä kestävän iskuja.
Kalliimpia Les Pauleja eivät näköjään hennoneet hajottaa. Pete hajottaa kyllä SGn jollain keikalla. - stradivaari
SG on halpis. LP-puolelta löytyy sitten ne lankkujen stradit. Tosin kyllä sydän sykkii myös customi-telelle. Scot Andrssonni osaa semmosta käyttää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2743497Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1371905Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3011641- 801489
- 871483
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531186Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001150Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois711071- 631031
- 221017