Jos tois jenkeistä Hummerin suomeen, mitähän joutuisi maksamaan tuodessa veroina? Halpaa lystiähän se ei tosin olisi muutenkaan.
Hummerin verot?
.,.,.
93467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://www.automotive.com/2005/65/hummer/h2/sut/texas/fort-worth/15458537/2/index.html?index=8
k-autosta menee? Eilenkö säätivät sellaiset pykälät?
Jenkeistä tuotaessa joutuu maksamaan tullia, mutta lienee luokkaa 5-10% ostohinta+rahdista.
Kuorma-autoista ei makseta senttiäkään autoveroa, eikä edes tavallista ajoneuvoveron perusveroa eli "käyttömaksua".
Hummerit ovat kuorma-autoiksi rekisteröityjä eli verottomia.
Uudempaa tuskin saat edes ilman suurehkoja muutostöitä kilpiin täällä..muuttoautona saa helpommin
Ajovaloumpiot vaihdettava?
Tullit ja ALV:t joudut maksamaan, eli (ostohinta rahti vakuutukset) * 1,22 * 1,22 = lopullinen hinta maahantuotuna. Lisäksi muutostyöt Suomen puolella muutaman tuhannen (hatusta heitettynä).
Hae Tallinnasta, niin et joudu maksamaan mitään tulleja tai alveja. Rahtikuluihin uppoaa laivalipun hinta.
http://fin.auto24.ee/webcache_kasutatud/319/auto_php-id=291319-fin_auto24_ee.html
Eihän tuollainen uudenkarhea Hummeri maksa kuin reilut 40 tonnia! Sillä rahalla saa V70 Volvon tai Vw Passatin.
Suomessa sitten pidetään Hummeria jotenkin mielettömän kalliina ja ainutlaatuisena.
22% tulli tulee kuorma-autoille, joissa diesel-moottori. Tämä on EU:n suojatulli, jolla suojataan eurooppalaista kuorma-autoteollisuutta. Bensiini-moottorisille tulli huomattavasti pienempi.
Kiva körötellä ylihintaisella, hävytömän laaduttomalla muovileluhumveella kaheksaakymppiä? Aito sotilashumvee vois ollakin kiva, mutta kun molempien omistajia ja kuskeja leimaa yhdysvaltojen halveksittavat sotilastoimet/riistotoimet ympäri maailman niin jäisi minulta sotilashumveekin hankkimatta.
Hyvä vaihtoehto muovileluhumveelle olisi jokin yhdysvaltalainen kuorma-auto tyyliin Ford F-650. Kyseisellä ajoneuvolla köröttelisin mielelläni kaheksaakymppiä.
Ford F-650:
http://www.f650pickups.com/jack7.jpg