Olisiko tämä hyvä ruokamäärä?

Hei! Olen nuori nainen, jonka lepokulutus on kutri.netistä laskettuna 1400 kcal ja peruskulutus 1700 kcal. En kuitenkaan liiku juuri yhtään terveydellisistä syistä, eli lähinnä päivittäistä kulutustani on varmaankin tuo 1400 kcal.

Nyt herääkin kysymys, että paljonko minun oikein tulisi syödä päivittäin... Olisiko tämä sopiva esimerkkipäivä:

2 ruispalaa, 4 siivua juustoa, hieman margariinia, lasi maitoa

hedelmä, ruispala, 2 siivua juustoa, margariinia

kanasuikaleita 150 g, 100 g perunaa, hieman jotain kastiketta (esim. 7% ruokakermaa), lasi maitoa

ruispala, 2 siivua juustoa, margariinia, runsaasti salaattia, tomaattia ja kurkkua

jogurttia 100-150 g, hedelmä

Tiedän, ettei tuossa taida olla ihan kamalasti; mutta kun ottaa huomioon tuon kulutukseni ja sen lisäksi vielä painonpudotustarveeni, joka on n. 10 kg, se voisi ehkä olla sopivasti? BMI on 26-27.

Kiitos teille, jotka vaivaudutte auttamaan!
91478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Miksi ihmeessä syöt noin paljon leipää!? Tiedän, että se on hyvää, mutta itse ainakin pyrin juuri leivän jättämään pois(kulutukseni samaa tasoa kun sinulla). Leivässä on yllättävän paljon kaloreita. Itse koitan 1-2leipää maksimissaan päivässä. Syö aamupalaksi mielummin puuroa. Koita korvata leipä vaikkapa hedelmillä.

Äänestä

Mitä jos itse laskisit kalorisi etkä yrittäisi teettää sitäkin toisilla? Taidat kuulua ihmisjoukkoon, joka haluaisi, että joku muu laihduttaisikin Sinun puolestasi, jotta saisit rauhassa edelleen makailla mahasi vieressä sohvalla suklaata mässyttäen.

www.fineli.fi

-VT

Äänestä
  • Ja sitäpaitsi koko suunnitelmasi on ihan päin seiniä. Kauheat määrät leipää ja juustoa. Mitä olet yrittämässä? "SuperSize you"?

    Puolet leivästä pois. Yhdelle leivälle max 1 pala tai vain ½ palaa juustoa.

    Aamiaiselta leipä pois kokonaan, tilalle 200 g rasvatonta raejuustoa. Ruokakerma, margariini ja jogurtti pois. Tilalle vaikka "Kesäpöytä Acapulco Sun" -wokkivihannekset, tomaatinviipaleet ja rasvaton maustamaton rahka. Hedelmiksi ananas, appelsiini, greippi, verigreippi, kiivi. Pois mandariini, klementiini, omena, banaani, persikka, avocado ja viinirypäleet.

    -VT

    Äänestä

  • ..kohtelias vastaus sinultakin! Mistäs sinä tiedät mitä toinen elämässään tekee tai ei tee?

    Joku tulee kysymään neuvoa, niin heti ollaan saivartelemassa! Toisen mielen pahoittamisella voitat varmasti taas paljon...

    Äänestä

  • paljonko tuossa on kaloreita. Ja siinähän on paljon vähemmän, kuin mitä suositellaan. Ja siksi kysyn, että onko tuo sopiva määrä vai ei.

    En muuten pidä suklaasta, ja makoilu johtuu vain ja ainoastaan terveydellisistä syistä. Onko vaikea tajuta, että ihmisellä voi olla esim. jalka paketissa?

    Äänestä

Minun mielestäni tuo vaikuttaa kohtuullisen hyvältä ruokavaliolta! :) Ateriarytmejä voi toki vaihdella ja aamiainen voisi olla reilumpikin, yhdistää siihen vaikka yksi välipala. Mutta sekin riippuu ihan tyypistä ja elämänrytmistä muutenkin.

Täysjyväleipää voi syödä hyvinkin 3-4 siivua päivässä ja lisäksi vielä annoksen jotain muuta hitaasti imeytyvää hiilihydraattia, esim. lämpimän ruoan tumma pasta (n. 1,5 dl). Peruna kannattaa rajoittaa pieneen määrään korkeintaan yhdelle aterialle päivässä, kuten olet tehnytkin. Hitaasti imeytyvät hiilihydraatit pitävät yhdessä proteiinien kanssa nälän pidempään poissa ja verensokerin tasaisena.

Laihduttajalle riittää yksi hedelmä tai marja-annos päivässä! Älä siis suotta ala syömään varsin sokeripitoisia hedelmiä enempää. Jos kaipaat ylimääräistä vatsantäytettä, niin kasvikset ovat parhaimpia siihen.

Äänestä

Käy katsomassa Kuopion yliopiston Energynet-sivuilla osoitteessa: http://ffp.uku.fi/cgi-bin/energynet03/index.pl?language_id=1
Siellä on mm. hauska virtuaaliravintola, jonka avulla voit laskea kuinka paljon energiaa tulee päivän aterioistasi. Virtuaalivalmentaja taas vinkkaa miten eri lajit sitä energiaa kuluttaa.

Tsemppiä vaan!

Äänestä

Mielestäni tuossa on liikaa leipää. Laihduttajan tulisi vähentää kohtuullisesti myös noita hiilihydraatteja, koska kun hiilareita on liikaa, ei kalorimäärään mahdu tarpeeksi proteiineja ja rasvaa joita myös tarvitaan. Laitan sinulle tähän nyt vaihtoehtoja, millä voisit korvata tuon leipäaterian. Näissä vaihtoehdoissa hiilarien määrä ei ole pilvissä ja proteiinia ja rasvaa löytyy sopivissa määrin. Täytyy muistaa että rasvaa tarvitaan laihdutuksessa, koska elimistö ei polta rasvaa mikäli se huomaa ettei sitä saa enää ravinnosta.

-proteiinipitoinen pirtelö: ½ prk maitorahkaa, loraus maitoa, marjoja/hedelmiä 1½ dl, pieni loraus öljyä (makeutusainetta)

-Tonnikalasalaatti: ½ purkkia tonnikalaa vedessä (öljyssä jos et laita salaatinkastiketta), jäävuorisalaattia, kurkkua, herneita (jne), 3 rkl raejuustoa, 2 rkl 20% öljypohjaista salaatin kastiketta.

-Munakas: Pari munaa, palvikinkkua/pinaattia/hernemaissipaprikaa, liraus rasvaa paistamiseen

On muutakin ruokaa kuin se leipä! Ja johan siihen kyllästyy monta kertaa päivässä kun popsii...

Äänestä
  • Kiitos hyvistä vinkeistä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


päärynätyttö kirjoitti:

Hei! Olen nuori nainen, jonka lepokulutus on kutri.netistä laskettuna 1400 kcal ja peruskulutus 1700 kcal. En kuitenkaan liiku juuri yhtään terveydellisistä syistä, eli lähinnä päivittäistä kulutustani on varmaankin tuo 1400 kcal.

Nyt herääkin kysymys, että paljonko minun oikein tulisi syödä päivittäin... Olisiko tämä sopiva esimerkkipäivä:

2 ruispalaa, 4 siivua juustoa, hieman margariinia, lasi maitoa

hedelmä, ruispala, 2 siivua juustoa, margariinia

kanasuikaleita 150 g, 100 g perunaa, hieman jotain kastiketta (esim. 7% ruokakermaa), lasi maitoa

ruispala, 2 siivua juustoa, margariinia, runsaasti salaattia, tomaattia ja kurkkua

jogurttia 100-150 g, hedelmä

Tiedän, ettei tuossa taida olla ihan kamalasti; mutta kun ottaa huomioon tuon kulutukseni ja sen lisäksi vielä painonpudotustarveeni, joka on n. 10 kg, se voisi ehkä olla sopivasti? BMI on 26-27.

Kiitos teille, jotka vaivaudutte auttamaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu