Tm:n talviautotesti

Itseä ihmetytti hieman melko kirjava hintascaala.
Halvin oli varmaan luokkaa 20 000 ja kallein ja vielä voittaja yllättäen 50 000 euroa.

Mitä jos heittäisi testiin myös sadantonnin auton niin varmaan sekin voittaisi testin.
6683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos täspäinen sitä lukee. Hondahan on kiistaton ykkönen.

Äänestä
  • olla OK! Mutta "Hondamies" mainokset radiossa sen verta perseestä että ostamatta jää!

    Äänestä

  • Honda! kirjoitti:

    olla OK! Mutta "Hondamies" mainokset radiossa sen verta perseestä että ostamatta jää!

    -"minä tulen"
    -"Joo"



    sään tarjosi uusi honda seeärvee

    Äänestä

TM:n talvitestiin valitaan vuoden tärkeimmät uutuudet tai uudistuksen kokenut malli.Toisaalta yhdeltä merkiltä hyväksytään mukaan ainoastaan yksi uutuus.
Uusia malleja tulee sekä halvemmasta että kallimmasta hintaluokasta,siitä johtuu myös suuret hintaerot.Yksinkertaista?

Äänestä

Autojen valinnassa ei ole mitään järkeä! Ketä palvelee talviautotesti, jonka osallistujia yhdistää vain ja ainoastaan se tekijä, että ne ovat uusia? Jo sen sanoo maalaisjärkikin, että avoauto on huonompi talviauto kuin sedan.

Pisteytyksessä ei ole mitään järkeä. Maksimivaikutuksen lopputuloksiin tekevät mm. päästöt ja kylmäkulutus! Mitä helvetin väliä niillä on? Jos kone kuluttaa 20% enemmän sen pari minuuttia, ennenkuin lämpenee, niin so what?

Toisaalta taas varusteilla ja auton toimivuudella ei ole mitään merkitystä loppupisteissä! Jossain autossa saattaa olla lämmitettävät tuulilasi ja pissapojan suuttimet ja toisessa lukot jäätyy, ovet jumii eikä ikkunat pysy auki. Loppupisteissä ovat kuitenkin samalla viivalla.

Entä auton ajettavuus, käyttäytyminen yms. joka on hyvän talviauton ehkä ratkaisevin tekijä? TM ajaa jäärataa, tekee kiihtyvyystestejä, testaa maantieajot ja etenemiskyvyt ja mitä vielä.
Kymmeniä ajotestejä tehdään, ja loppupeleissä ne vaikuttavat yhtä paljon kuin auton kylmäkulutus!

TÄYSIN ALA-ARVOINEN TESTI.

Äänestä
  • kannattaa ne loppupisteet jättää omaan arvoonsa ja
    lukea se koko testin teksti.
    Kyllä siitä selviää missä autossa lukot jäätyy ja
    ovet jumii.
    Ja vaikka tehdä ihan oman pistetaulukon omilla kriteereillään.

    Minusta ihan hyvä ja mielenkiintoinen testi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mitä mieltä.. kirjoitti:

Itseä ihmetytti hieman melko kirjava hintascaala.
Halvin oli varmaan luokkaa 20 000 ja kallein ja vielä voittaja yllättäen 50 000 euroa.

Mitä jos heittäisi testiin myös sadantonnin auton niin varmaan sekin voittaisi testin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu