Elikkäs mietin tässä että onkohan muoveista jotka on ovipahvien alla jotain varsinaista hyötyä? tuskin ne siellä huvikseenkaan ovat mutta.. :D Tietysti ne voivat ulkoapäin tulevaa kosteutta pitää kurissa jos ne tiiviisti on siinä ovessa kiinni vai kuinka?
Muovit ovipahvien alla, tarpeellisiako?
Minaneao
3613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tarpeettomia. Ota vaan pois, autotehtaat laittelee niitä sinne huvikseen.Ei vaikuta bensan kulutukseen. Samalla kannattaa ottaa myös kaikki ovitiivisteet pois.
Eivät välttämättömät mutta estää kosteutta kulkeutumasta ovipahviin ja siitä läpi. Laita paikalleen jos maltat.
ovipahvin kastumista (ja homehtumista) lasin tiivisteen ohi valuvasta vedestä. Laita muovit kiinni vaikka kunnollisella teipillä. Jos vanhat muovit hävitit, uudet teet vaikka jätesäkistä.