Jos esim. veriryhmä on B rh (D) pos, niin mitä tuo (D) mahtaa tarkoittaa???
Tietääkö kukaan?
Tara*
1291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
LähetäLähetetty: Kes Hei 12, 2006 8:29 am Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä
Rhesus-immunisaatiota vastaan annetaan vasta-ainetta, anti-D-immunoglobuliinia. Se ei ole oikeastaan rokote. Rokotehan ei ole valmiita vasta-aineita, vaan antigeeniä ja elimistö muodostaa vasta-aineet.
Alla ote artikkelista, joka on pitkä ja kattava Rh-immunisaation hoidosta.
Anti-D tuhoaa mahdolliset syntyneet D-vasta-aineet eli Rh vastaan syntyneet.
Veriryhmä, ABO ja Rh, punasoluista
Laboratoriotutkimukset
22.3.2006
HUSLAB
ABO-veriryhmä määritetään selvittämällä, onko punasolujen pinnalla A- ja/tai B-antigeenejä. Lisäksi selvitetään, onko plasmassa vastaavat isoagglutiniinit. Eri ABO-veriryhmät ovat A, B, AB ja O. RhD-määrityksessä tutkitaan, onko punasolujen pinnalla RhD-antigeeniä. Jos RhD-antigeeni todetaan, on tutkittava RhD positiivinen. Jos RhD-antigeeniä ei todeta, on tutkittava RhD negatiivinen.
Veriryhmämäärityksen vastauksena ilmoitetaan potilaan ABO- ja RhD-veriryhmät (A RhD pos, A RhD neg, B RhD pos, B RhD neg, AB RhD pos, AB RhD neg, O RhD pos tai O RhD neg). Mahdolliset tarkennukset (esim. A-veriryhmän alamuoto Afinn) voidaan ilmoittaa tutkimuksen lausunnossa. Mikäli veriryhmämäärityksen tulos on epäselvä, vastauksena on kysymysmerkki eli "?".
Alle puolen vuoden iässä ABO-järjestelmän isoagglutiniinit eivät ole vielä kehittyneet, joten veriryhmä määritetään vain punasolupuolelta. Näin määritettynä veriryhmätulos ei ole lopullinen, vaan se tulee varmistaa täydellisellä veriryhmämäärityksellä, jos potilaan veriryhmätietoa vastaisuudessa tarvitaan. Täydellinen veriryhmämääritys voidaan tehdä vasta, kun potilas on yli 6 kk:n ikäinen. Jos veriryhmä määritetään alle puolen vuoden iässä, laboratorio antaa veriryhmävastauksen yhteydessä lausunnon "Tulos voimassa enintään 6 kk:n ikään asti".
ABO- ja RhD-ominaisuudet säilyvät läpi elämän, minkä vuoksi veriryhmän määritys tehdään vain kerran. Poikkeuksen muodostavat kantasolujensiirron saaneet potilaat, joilla veriryhmä muuttuu luovuttajan ryhmän mukaiseksi, mikäli potilas ja luovuttaja ovat eri veriryhmää.
Artikkelin tunnus: lab33661 (KL2951)
© 2006 HUSLAB