Hei, haluaisin saada miehiltä selkoa seuraavaan tilanteeseen.
Olen tuntenut erään miehen jo todella pitkään. Emme ole koskaan seurustelleet, mutta välillämme on ollut jatkuvasti "jotain". Hän välittää ja tykkää minusta, mutta ei halua seurustella kanssani (on sanonut niin). Nyt pitkään aikaan meidän välillämme ei ole ollut mitään. Hän on silti jatkuvasti päässäni, vaikka olenkin jatkanut elämääni ja tapaillut muita.
Vastauksen miehiltä tahtoisin helppoon kysymykseen, miksi tämä mies ottaa edelleen yhteyttä minuun aina silloin tällöin? Miksi hän haluaa tietää mitä minulle kuuluu, kun ei kuitenkaan koskaan ole halunnut/halua minusta mitään vakavaa?
Siinä tuli kaksi kysymystä joihin haluaisin vastauksen. Kiitos, jos joku osaa vastata :)
Olen tuntenut erään miehen jo todella pitkään. Emme ole koskaan seurustelleet, mutta välillämme on ollut jatkuvasti "jotain". Hän välittää ja tykkää minusta, mutta ei halua seurustella kanssani (on sanonut niin). Nyt pitkään aikaan meidän välillämme ei ole ollut mitään. Hän on silti jatkuvasti päässäni, vaikka olenkin jatkanut elämääni ja tapaillut muita.
Vastauksen miehiltä tahtoisin helppoon kysymykseen, miksi tämä mies ottaa edelleen yhteyttä minuun aina silloin tällöin? Miksi hän haluaa tietää mitä minulle kuuluu, kun ei kuitenkaan koskaan ole halunnut/halua minusta mitään vakavaa?
Siinä tuli kaksi kysymystä joihin haluaisin vastauksen. Kiitos, jos joku osaa vastata :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
että se pitää sua poikkeuksellisen mukavana ja kivana ihmisenä. Sellaisia kun yleensä haluaa tavata lisääkin kenen seurasta tykkää.
"Hän välittää ja tykkää minusta, mutta ei halua seurustella kanssani (on sanonut niin)."
-Siinähän se on jo sanottu.
Itselläni on ollut vähän samanlainen tilanne yhden
naisen kanssa. Nainen on todella mukava, luotettava
ystävä. Nauramme samoille vitseille.
Mutta miksi en kuitenkaan halua seurustella hänen kanssaan?
Kuiskaan sinulle vastauksen: en tunne häntä kohtaan
minkäänlaista seksuaalista vetovoimaa.
Jotkut toiset naiset kiinnostavat mua taas vain seksin merkeissä.
Tämä kaltaisesi nainen on minulle siis sellainen henkinen siskoni.
Itselläni on ollut vähän samanlainen tilanne yhden
naisen kanssa. Nainen on todella mukava, luotettava
ystäväni. Nauramme yhdessä samoille asioille.
Mutta miksi en kuitenkaan halua seurustella hänen kanssaan?
Kuiskaan sinulle vastauksen: en tunne häntä kohtaan
minkäänlaista seksuaalista vetovoimaa.
Toiset naiset saattavat taas kiinnostaa minua vain
seksuaalisessa merkityksessä.
Tämä nainen on minulle siis sellainen henkinen siskoni.
Nää Suomi 24:n sivut on tänään tökkineet aika pahasti!
Unohdinkin mainita, että seksiä meillä on ollut. "Yritimme" seurustelua, mutta hän ei sitä kuitenkaan sitten halunnut. Syytä en tiedä.
Hän oli myös mustasukkainen minusta, kun näki minut juttelemassa toiselle miehelle.
Meillä on hyvät välit (riitojakin on ollut), mutta emme ole yhteydessä paljoakaan, mutta välillä hän vaan ottaa yhteyttä.
Asia vaivaa minua. Haluaisin tietää tunteeko hän mitään minua kohtaan.
kysynyt suoraan? Voi olla että hän on tullut siihen tulokseen ettei seurustelusta tule mitään, mutta koska tykkää sinusta yrittää olla kuitenkin kaveria. Sellainen ei ole helppoa tuollaisessa tilanteessa, varsinkin jos hän ei ole varma haluatko sinä olla yhteydessä. Jos et itse ota yhteyttä häneen lainkaan ei ole ihme että hän ottaa yhteyttä harvoin.
Varmasti tuollaisen yhdessäolon jälkeen vielä jotain tunteita on ja välittää, mutta ei tuo siltä kuulosta että hän haluaisi yhteen palata.
Kiitos vastauksista KimmoG.
En ole kysynyt häneltä suoraan asiasta mitään. Enkä ole pitänyt häneen itse minkäänlaista yhteyttä, koska olen yrittänyt unohtaa hänet kokonaan ja jatkaa elämääni. Jos olen yhteydessä häneen, käy juuri näin, että alan miettimään ja pähkäilemään asioita, jolloin hän on mielessäni kokoajan.
En tiedä olisiko helpompaa olla kaveri hänen kanssaan, vai kokonaan unohtaa hänet. Vaikeaa on todellakin olla kaveri ihmisen kanssa, jota kohtaan on tunteita enemmän, kuin ketään koskaan. Eikä tilannetta helpota alkuunkaan se, että hän ottaa yhteyttä juuri, kun olen unohtamassa hänet.
No, tässä nyt hieman avauduin. Jos jollain on samanlaisia kokemuksia, niin luen mielelläni. Ja lisää neuvoja otan vastaan :)
Kaikille ihmisille ei vaan sovi kaverisuhteet vastakkaiseen sukupuoleen, ei varsinkaan sellaisiin tyyppeihin joihin itse on ollut ihastunut, mutta ihastus on jäänyt yksipuoliseksi. Jotkut tuntuu vaan jäävän jumiin tollaisiin haihatteluihin, jos siitä alkaa jotain kaverisuhdetta vääntämään.
Itse kuulun em. ihmisiin. Ja viime aikoina tapani toimia on ollut se, että kun tunteiden yksipuolisuus selviää, tai se että nainen vain koettaa vedättää minua ottamalla aina välillä yhteyttä, niin lopetan yhteydenpidon kokonaan ja yksinkertaisesti päätän unohtaa sekä siirtyä eteenpäin. Tämä käy hyvin yksinkertaisesti. Numero ja entiset viestit poistetaan kännykän muistista. Samoin sähköposti tyhjennetään vanhoista viesteistä tai mahdollisesti ryhdytään käyttämään jopa toista sähköpostia. Tämän jälkeen kun jättää oudot numerot vastailematta ja poistaa tietyistä osoitteista tulleet sähköpostit lukematta niitä, niin ei kulu montakaan kuukautta, kun tapaus unohtuu ja uusia viestejä tai puheluita ei enää kyseisestä osoitteesta tule. Yhteydenpidon täydellinen ja todellinen katkaisu on todella helppoa, kun sitä vain tosissaan haluaa.
Sinulla ei ilmeisesti ole mitään menetettävää, koska jo muutenkin olet yrittänyt unohtaa hänet kokonaan. Pistä kaikki peliin ja paljasta tunteesi hänelle. Jos ne eivät ole molemminpuolisia, niin siinä voisi olla sitten mahdollisuus katkaista välit kokonaan niin, ettei mieskään enää ottaisi yhteyttä sinuun. Ainakin saat selville miehen tunteet sinua kohtaan.
Voisi tosin kuvitella, että jos miehellä olisi samanlaisia tunteita sinua kohtaan kuin sinulla häntä kohtaan, niin olisitte jo onnellisesti yhdessä. Ellei onnenne tiellä sitten ole jotain käytännön esteitä miehen puolelta. Mutta sinä tiedät paremmin. Tai viime kädessä tämä miestuttavasi.
Mutta mitään menetettävää sinulla ei ilmeisesti ole, jos pistät nyt kaiken likoon ja paljastat korttisi tälle miehelle.
Itse huomannut saman. Moni nainen on roikkunut mukana ja ottanut aina sopivin väliajoin yhteyttä. Kun kenenkään kanssa ei asiat edenneet minnekään, poistin numerot kännykästä, enkä vastannut vieraisiin numeroihin. Muutaman kuukauden päästä ne soitot loppui. Naiset saattaa nykyään näyttää hapanta naamaa kun nähdään, mutta naisethan tekee samaa miehille koko ajan, miksei me miehet tehtäis samaa naisille.
Mikset kysy suoraan siltä? Kai välittää ja tykätä voi ihan ystävänkin? Ehkä sä et vaan ole ulkonäöltöäsi ja luonteeltasi hänen tyyppiään. Eikö sun muut kaverit halua tietää mitä sulle kuuluu?