missä heitä on!?
Hyviä karaoken
vetäjiä???
111812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
karaoken vetäjiä on sellaiset,jotka antaa kaikille laulu vuoron siinä järjestyksessä kun ovat laulunsa ilmoittaneet ja ketju ei katkea uusien takia. Uudet menee hännille niin kun kuuluukin eikä kiilaa väliin!!!
Tälläsiä oikeudenmukaisia vetäjiä on harvassa tai sitten jos onkin nekin lopettavat ja tilalle tulee joku harjottelija =(
Ei huvita lähteä johonkin disko-karaoke yhdistelmä iltaan kyttäämään illaksi vuoroaan tai joku tunkee kaverinsa väliin. Tylsää!!!
Myös inhottaa kun monissa karaokeissa on käytössä rämisevät kaiuttimet tai säädöt päin hel***tiä ja vetäjän naama on norsun vit***.
Ainakin itse käyn joskus paikassa, jossa lauletaan 02.30 asti.
Siellä karaokevetäjä laittaa vaikkapa 10.30 tai yleensäkin myöhemmin tulleet jo kerran laulaneiden väliin.
Silloin on mahdollista että saa laulaa jopa kaksi laulua illan mittaan.
Tuskinpa sinne kukaan karaokea laulava edes menisi, jos pitäisi vain kuunnella esim. 21.00 menneiden laulua, joita saisi hyvässä lykyssä kuulla kaksikin kertaa, itse ei enää olisi mitään toivoa päästä laulamaan kertaakaan, jos menee vaikka klo 23.30.
Sillä tämä jo kerran laulanut olisi vienyt oman toisen biisinsä klo. 23.28.
Kyllä minusta on reilua että myöhemminkin tulleet saavat edes kerran laulaa.
Mutta olen joskus roiskaissut laput ympäri salia, kun huomasin yhden vetäjän jakävan vuoroja aivan mielivaltaisesti, ja minä uutena kasvona en päässyt laulaman ollenkaan, vaikka kävin kysymässä, mmontako vielä on minun vuorooni; "kuusi vielä", Ehkä 15 odotin ja sitten meni hermo, kun samat naamat lauloi monta kertaa.
Eivät järkkärit edes heittäneet pihalle, olikohan joku muukin joutunut "keskustelemaan" ko. vetäjän kanssa ja järkkärit eivät enää syyttäneet asiakasta.
Tietenkin hyvät laitteet, sekä vetäjän sopiva "säätäminen" oikean balanssin saamiseksi on plussaa.
Eiköhän sitä mikin voluumia joudu aina pikkuisen sovittamaan kulloisenkin laulajan; joko luontevan voluumin mahdollistamiseksi, taikka muuten hentoäänistä korostamaan, ja kännistä huutajaa hieman rajoittamaan.
Samoin hyvän esittäjän laulama iskevä tanssittava biisi saa soida vahvemmin, kuin aivan surkean esittäjän "ns. taiteellinen balladi".
Toki tämänkin kuulua pitää, mutta ei liikaa häiritä.
Jotkut pitävät siitä tyylistä, että vetäjä laittaa laulajat prikuulleen siihen järjestykseen, kuin ne tulevat - oli niitä sitten 5 tai 25! No se ei kaikkia välttämättä ilahduta, että todellakin joutuu
yllättäin odottamaankin 2t omaa vuoroaan, mutta tyylinsä kullakin.
Itse toimin niin, että pidän kohtuullisen järjestyksen ja jos laulajia ei mitenkään hurjasti ole illassa, niin silloin voi tiukankin järjestyksen pitää ja uudet lisätä jonoon mukaan. Mutta jos laulajia alkaa tulla enemmänkin, niin ujuttelen uusia aina sopiviin väleihin yksi sinne-toinen tänne jne. ja homma rullaa...
Näin saa mahdollisimman moni tilaisuutensa esiintyä
ja mahdolliset laulukerratkin illan aikana eivät välttämättä jää siihen yhteen tällä tavalla.
Kritiikkiä tästä ei vuosien saatossa pahemmin ole tullut, varsinkaan sen jälkeen kun on selvittänyt asian laidan tarvittaessa.
Laulelemisiin - tavalla tai toisella tasapuolisesti
kaikille.
Kaikilla vetäjillä on varmaan oma tyylinsä ja kukin varmaan joutuu joka kerta pähkimään millä ratkaista laulaja suman.
Onneksi tilaa tulee jonoihin normaalillakin harvenemisella. Kun osa on jo niin päihtyneitä etteivät enään haluakkaan laulaa tai ovat jo kotiin lähdössä. Joskus tilanne ratkeaa ihan näinkin.=)
Kyllähän se aika vaativaa hommaa on toi karaoken vetäminen.Harvat sitä edes ymmärtää kuinka stressaavaa se voi olla. Se on selvää,että aina löytyy joku jolle ei mukamas löydy mitään sopivaa biisiä tai joku joka muuten vaan haluaa aukoa päätään vetäjälle,jos ei muusta niin ulkonäöstä tms.
Itse kyllästyin karaoken vetoon juuri kännisten ukkojen hipelöimisen vuoksi. Nätisti vaikka kuinka sanoi,että olisitko ystävällinen ja lopettaisit niin ei mennyt jakeluun.=(
Joskus sitten tuli illan myötä mitta täysi ja piti sanoa jo pikkasen napakammin.Joku työskentely rauha vetäjällekkin pitäisi kuitenkin suoda,olkoon niin asiakaspalvelua kuin lystää.
Kyllä se tietynlaista luonnetta edellyttää,että sitä pitkäänkin kestää ja jokainen vetäjä saa osansa niin hyvässä kuin pahassakin =)
Mun vanhemmat siinä hommassa ovat pärjänneet tasasen luonteensa ansiosta ja iän tuoman karisman myötä. Myös kyky suodattaa ikävät kommentit on lahja jo sinänsä.
Meilläkin koko karaoke yrittäminen sai alkunsa 8 vuoden karaoke harrastamisen myötä. Kilpailu on kovaa ja hinnat vaihtelee rajusti. Myös niitä juomalla työskentelijöitä riittää. Se on kyllä jo alan kilpailun vääristämistä minun mielestäni.
Mutta makunsa kullakin. Kuka sitä elannokseen aikoo tehdä ei kaljalla kykene laskuja maksamaan ja näin ollen moni juomapuolen hemmo vie paikan nenän edestä,joka kertoo jo ravintolan ja baarinkin tasosta.
Yrittäminen on kovaa puuhaa alalla kun alalla,niinpä minä olenkin siellä harrastaja puolella =D mieluummin.
Myös karaoke hommiin palaa usein rahaa enemmän,kuin sitä illasta saa tai monestakaan illasta yhteensä. Menot uusien levy hankitojen myötä on aika moisia ja laitteitakin pitää tarvittaessa huollattaa merkin tuntevassa paikassa ja jos jotain hajoaa,niin uuttahan se on heti tilalle hommattava.
Monilla ihmisillä on sellanen käsitys,että ne laitteet siinä maksavat jonkun kotistereoiden tai normaalin kotiteatterin verran. Pieleen menee.Jos haluaa homman toimivuuteen panostaa,niin kyllä niihin uppoaa helposti uudemman auton verran rahaa. Ja levytkin ovat monien käsityksen mukaan vain cd tai tavallisten dvd levyjen hinnoissa.
Voi mahotonta niitä luuloja. Kyllä se yksi levy maksaa äkkiseltään sen 400 euroa kappale. Niitä kun sitten alkaa laskea yhteen kuinka monta kultakin löytyy,niin sai aika huikea summan kasaan. Eli ei passaa pojat ja tytöt toheloida vetäjän laitteita kumoon eikä levyjä lattiaan. Voipi tulla helvetin iso ja kallis lasku maksettavaksi.Se ei kuukausi palkka äkkiä monella riitä.
Vanha vetäjä,oletko vielä vetäjänä jossakin päin vaiko jo ns. eläkkeelle hommista vetäytynyt??=D
ei tuolla tyylillä voi haukkuja tullakaan,ainoa oikea tyyli minun makuuni.helpompi iltaakin työstää kun päästää uusiakin laulajia väliin(ei tarvi selitellä miksi jonon hännillä).vielä jos viitsii pitää listaa niin järjestys säilyy.joku tuossa sanoi että hyvien vetäjien tilalle tulee aloittelijoita tai harjottelijoita.noh millekkä alalle synnytään valmiiksi oppineena?annetaan aloittelevienkin tehdä ne virheet mitä vanhemmatkin vetäjät ovat tehneet,heistä tulee niitä tulevaisuuden huippujuontajia.jos vaan ei ammuta heitä alas noviisivaiheessa,ja sitähän emme tee koska vetäjistä tosiaan on puute.laulellaan ja ollaan ihmisiä toisillemme............regelle terkut!!!!!!!
Alkuun: Janatuisella on sana hallussa, pisteet siitä.
Toiseksi: Vaikka nimeni on vanha vetäjä, niin se ei tarkoita, että olisin joku 60v papparainen kepin kanssa keikoilla (vielä...).
Soittovuosia alkaa kuitenkin sen verran olla, että toisinaan sitä tuntee itsensä "vanhaksi" kun seuraa hieman nuorempien touhuja - jotkut touhuavat hyvin, toisen vähemmän...
Olen aktiivisesti keikoilla kyllä. Saa vapaasti nykäistä hihasta ja kysyä, olenko se-ja-se.
Laulelemisiin.
Kuka onkaan "Rege" -hmm, en taida tuntea.
Oletko sekoittanut henkilöt?
terveiset oli siinä erikseen,sinua en taida tuntea mutta terveiset vaikka sullekin =)
Juu en ihan niin pahasti meinannut "eläkkeellä" iän puolesta =D Meinasin,että joko olet siis karakoke hommelit jättänyt muille hoidettavaksi. Mutta siihen vastasitkin jo =)
Vaikka on niitä kyllä ihan oikeestikin eläkeikäsiä karaoken vetäjiä vastaan tullut ;)Haluavat silti pysyä pirtsakkana ja jammailla muiden mukana =D
Mä olen itse ollut jo muutamia vuosia pois noista karaoken vetämisistä ja myös laulamassa en ole käynyt varmaankaan pariin vuoteen. Tuntui,että tarvii hengähtää kumpasestakin hommasta.
Saas nähdä vieläkö puree karaoke kärpänen vaiko joko tulee jokin uusi buumi. Mutta kaikille karaoke kärpäsen puraisun saaneille oikein mukavia lauluhetkiä ja karaoken vetäjille myös mukavia iltoja iloisten ihmisten ympäröimänä =D
Jos karaokevetäjä ei ole osaa säätää tai jaksa tehdä sitä, lienee vääränä päivänä tai yönä töissä, tai kokonaan väärässä osassa. Jos karaoken vetäjä rakastaa omaa laulamistaan, niin että joudun jonottamaan, tai jos karaoken vetäjä on itsepäisesti illan päähenkilö, varsikin kilpailussa, keinolla millä hyvänsä.( Sitäkin näkee jos jonniinlaista suheltajaa) Ihan varmasti annan palautetta. Suoraan, että ohjelmatoimistoon. En nimittäin siedä missään ammatissa ihmisiä, jotka eivät ole oivaltaneet, mikä kuuluu heidän perustehtäviinsä. Hyviä vetäjiä on, mutta mainita heitä voisi noin kahdella kädellä. Kiertelen ympäri maata kokeilemassa ja katsomassa. Muuta kun en ennee ossaa tehdäkään. Jonnekin paikoin oikein kertyy nää omahyväiset vetäjät, jotka sitten sannoo, ihmisiähän myökin vain ollaan. Minusta me laulajatkin olemme niitä, ja vieläpä yksi syy, minkä takia karaokevetäjä voi joko notkua paikalla tai tehdä työtä,vaikkapa nauttia itsekin. Kakkamaiset asiakkaat on asia erikseen, niiltäkin voi oottaa mitä vain, mutta kun sanon sanon takuulla asiaa. Enkä jätä mitään arvailujen varaan. Sen verran tiedän itsekin olevani joka kerta estraadille tullessa olevani "arvosteltavana". Jotta katson sen kuuluvan molemminpuoliseen oikeuteen. Jossain paikoin oikein näkee miten kyllästyneitä ovat ravintolan henkilökunta, vetäjät ja asiakkaat. Mutta mehän ei ollakaan Japani. Siellä kiitetään aina esiintyjää ja arvostetaan. Mites meille luotaisi sellainen henki? Aika paljon on vetäjistä ja ravintoloista asia kiinni ja siitä että luovuttaisiin siitä perinteisestä kateudesta, joka tuntuu pilaavan kaikki kivat asiat!
Word.