lihottaako weetabixit? ja mitä niiden kanssa syödä ku ei viitsi laittaa sokeri kun lihottaa??
kiitos vastauksista ja hyvää helmikuun loppua!! :)
weetabix orginal, lihottaako??
7
13834
Vastaukset
- Weetabix!
Eivät weetabixit lihota ne ovat melkein kokonaan pelkkää kuitua eli 95% ja vain vähän sokeria ja rasvaa.. Voisit kokeilla weetabixejä esim marjojen ja jogurtin kera, tai sitten banaanien, omenan, pelkän jogurtin tai voit jopa laittaa jogurttia ja pikku hillo nokareen päälle.. se on hyvää! Mutta ei kuitenkaan kannata sitä sokeria laittaa eikä esim hunajaa.. Eli eikun syömään!
- bix ;)
kuitua 10%, siis runsaskuituinen tuote!
(hh 64.3).
- stra
Siis oikeestihan kaikessa ruoassa on kaloreita. Vedessä ei ole yhtään. Yhdessä Weetabx-murokkeessa on 97 kcal. Mutta täytyyhän sitä ihmisen syödä. Weetabixit ovat todella kuitupitoisia siis terveellisiä. Itse syön usein aamupalaksi 2 weeetabixiä, 1/2 dl pakastemansikoita (sokeroituja) / 1 rkl hilloa ja rasvatonta maitoa 1,5 dl. Kaloreita alle 300. Ja tällä pärjään hyvin lounaalle. Syö pois vaan. Eikä se haittaa, jos 1 tl sokeria laitat. Nipottamisesta tulee hulluksi.
- nalp
Weetabix paketin kyljessä kyllä lukee että kaksi muroketta sisältää vain 127 kcal.
- Hyvältä maistuu
Mä syön Rainbow vehnämurokkeita. Ovat samaa tavaraa kuin Weetabix, mutta huomattavasti halvempia. Syön aamuisin yhden murokkeen ja 2 dl rasvatonta maitoa. Yhteensä 134 kcal ja sillä pärjään hyvin lounaaseen asti. Olen aina syönyt Weetabixia ja näitä Rainbow vehnämurokkeita pelkän kylmän rasvattoman maidon kanssa ja mä kyllä tykkään.
Sitä en muuten ymmärrä, mistä toi edellinen kirjoittaja vetäsi Weetabix annokseensa noin paljon kaloreita....?- stra
2 kpl murokkeita yht. 197 kcal, 2 dl rasvatonta maitoa 66 kcal ja 0,5 dl sokeroituja pakastemansikoita 27 kcal. Eli yht. 290 kcal. Eikä tää ole aamupalaksi paljon. Siitä saa kaikenlaisia ravintopyramideja nousemaan (kuituja,kalcium,C-vitam). Hyvä valinta :-)
- Anonyymi
Onko huono iltapala, mustikkakeittoa kanssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1283781Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72995Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312819Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122512Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322393- 401796
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611165"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821099Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361060Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761050