Kokemuksia BMW 500 sarjan dieselmoottoreista ja onko minkälainen vetoautona.Kestääkö automaattiloota vetämistä.
BMW veturina ?
autokuume
61388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos vetää mettään ei kestä mutta pieni asuntovaunun veto se on ihan ok. veturi. Ylensä automaatti ja tosi iso vaunu ei ole hyvä yhd. mutta sopusuhtanen yhd. on mainio vetää automaatilla. Ja vielä helppoa peruttaa.
MANUAALILAATIKOLLAKAAN.
Samoja koneita käytetään mm. Opel Omegassa.
vaihdelaatikon kestäminen on niin suhteellista. Se kestää kun toimii ohjeiden mukaan. Toiset vaativat ajoa alemmalla vaihteella, toiset vaativat lisäjäähdytintä jne.
Bemarissa taitaa olla riittävät vetopainot eli n. 1500 kg. Ihan maksimipainoilla ei kannata vetää millään autolla.
Nähdyt bemarit kyllä jaksavat, mutta perä on melko alhaalla, joten jämäkämmät jouset on tarpen tai jotkut tasonsäätimet.
Itse perämurikasta en mene lausumaan mitään, mutta erillisjousitetun vetonivelet ovat varmaan kovuilla jos on vaunu perässä.
Harvoin bemaria näkee vetohommissa.
Saksalainen veturidiesel!!!
Riippunee siitä, kuinka painavaa vaunua aiot vetää suhteessa vetoautoon. Kerran Lapissa näin norjalaisin rekisterikilvin varustetun 3-sarjan bemarin, joka veti suurinta Kaben vaunua,ja lujaa, ajoin suoralla satasta ja norski meni heittäen ohi ja katosi taivaanrantaan törkeää ylinopeutta! Mutta kyseessä tuskin oli myöskään pienimmällä moottorilla varustettu 3-sarjalainen.
kohtuullinen veturi, takaveto ja voimaa enemmän kuin riittävästi, puutteena on kevytperä, raskas vaunu heittelee takapäätä bemarissa, etenkin yksiakselinen vaunu, luistonesto talvella vilkkuu liki kaiken aikaa.