Liian kokenut

Hei!!
Olen 27-vuotias sosiaalialan koulutuksen omaava nainen, juuri nyt työskentelen lastensuojelussa. Muutenkin minulla on useiden vuosien kokemus lastenhoidosta. Haluaisin lähteä lyhytaikaiseksi au-pairiksi, esimerkiksi kesälomallani pariksi kuukaudeksi.
Olenko liian vanha edes yrittämään? Eli haluaako kaikki perheet alle parikymppisen tytön vai kelpaisiko koulutettu "super nanny"??
81314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Et ole liian vanha. Aupairin yläikäraja on 30. Uskon, että monet innoissaan ottaisivat hieman vanhemman, erityisesti sinun kokemuksellasi. Pitää kuitenkin muistaa, että yhtäkin aupair-paikkaa monesti hakee monta kymmentä hakijaa, varsinkin kesäksi, joten valintaperusteet sellaiseen saattavat olla hyvinkin erilaisia, kullakin perheellä on omat kriteerinsä, eikä aina "paras" hakija tule valituksi - sehän jo tiedetään näistä "kauhujutuista", joita täältäkin toisinaan saa lukea. Mutta älä lannistu, olisit varmasti todella pätevä aupair-hommassa. Itse asiassa me olimme hakemassa joku aika sitten uutta aupairia, moni haki, mutta muutimme nimikkeen lopulta lastenhoitajaksi, koska meille haki todella lupaavan kuuloinen yli 40v, jonka halusimme ottaa, koska parikymppisistä kokemukset on olleet niin laidasta laitaan, ajattelimme poistaa ainakin ne tietynlaiset ongelmat, ehkä uudenlaisia ongelmia tulee eteen, mutta avoimin mielin ollaan.

Äänestä
  • Luulen, että ei ole mikään ongelma löytää perhe, joka on valmis ottamaan kaltaisesi au pairin!

    Enemmänkin sinun itse kannattaa paikkaa hakiessasi kiinnittää huomiota esim. asumisjärjestelyihin jne... Kun olet varmaan jo tuossa iässä tottunut olemaan omillasi ja elämään itsenäisesti, niin ei varmaan pelkkä huone toisten asunnossa toisten "säännöillä" ole mikään kovin mieluinen asuinpaikka.

    Koeta siis löytää au pair -perhe, jossa olisi tarjolla ainakin erillinen sisäänkäynti jne. vähän omaa rauhaa ja yksityisyyttä. Ja kysele perheen vapaa-ajasta ynnä muusta. On perheitä, jotka haluavat au pairin olevan läsnä 24/7 ja sitten taas niitä, joiden luo tullaan töihin tietyksi tuntimääräksi ja sitten alkaa oma aika, jolloin auppari on ihan oikeasti vapaalla. Jotkut tarjoavat jopa oman, erillisen asunnon, voisin kuvitella että sellainen olisi ihan paras ratkaisu.

    (...jollet nyt sattumalta ole itse suurperheestä tms. ja nimenomaan halua välttää yksin jäämistä..:))

    Äänestä

Sinun kokemuksellasi lähtisin ennemminkin etsimään nannyn työpaikkaa kuin au pairin. Parempaa palkkaa ja työ painottuu vain lastenhoitoon. Mutta toki au pairiksikin pääset, jos välttämättä haluat. Olen nähnyt useita ilmoituksia, joissa haetaan vanhempia auppareita. Etenkin perheissä, joissa on lapsia jotka vaativat enemmän huolenpitoa kuin ns. "normaalit" lapset. Kokemus ei au pairin työssä ole koskaan pahasta.

Äänestä

Toki voit mennä,on monia perheitä jotka ottavat mielellään kokeneen Au pairin.Itse olin täyttänyt 60 vuotta,ensimmäisellä kerralla ollessani USAssa Au pairina.Sen jälkeen olin vielä Lontoossakin,kivoja kokemuksia,mutta ole silti tarkkana työsopimuksen kanssa.

Äänestä

Tyokokemuksellasi oslisit sopivampi erikoisapua tarvitsevan lapsen hoitajaksi. PAlkkaus heilla yleensa on parempi ja saatat jopa pitaa niin lapsesta ja perheesta etta haluat jaada heile pidemmaksikin aikaa. Siina ohessa jatkaa opiskelujasi iltaisin (oli maa kuin maa) ja vaikka taysin erikoistua tuolle alalle.

Liian vanhako? Ehka lasten kesaseuralaiseksi muutataksi tunniksi paivassa, mutta kokopaivaiseksi lastenhoitajaksi: et tietenkaan!

Äänestä
  • Olipa mukava lukea teidän kannustavia vastauksia. Nyt ei siis muuta kuin sopivaa perhettä ja maata etsimään.
    Mukavaa kevättä kaikille!

    Äänestä

Jotkut perheet tietysti haluavat jonku noin 20v aupairin mutta varmasti moni on valmis ottamaan myös vanhemman. Silloin voi varmaan olla paremmalla mielellä siitä että todella osaat asiqasi, se kai on tärkeintä.!

Äänestä

au pairiksi halutaan usein vähän kokeneempia tyttöjä. ja sun kokemuksellasi voit saada parempaa palkkaakin siitä, vaikka eihän se raha varmasti ratkaise. suosittelen lämpimästi. mä oon kohta ensimmäisen au pair "vuoten" lopussa ja vietän varmasti toisenkin viellä joskus tulevaisuudessa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


au-pairiksi?? kirjoitti:

Hei!!
Olen 27-vuotias sosiaalialan koulutuksen omaava nainen, juuri nyt työskentelen lastensuojelussa. Muutenkin minulla on useiden vuosien kokemus lastenhoidosta. Haluaisin lähteä lyhytaikaiseksi au-pairiksi, esimerkiksi kesälomallani pariksi kuukaudeksi.
Olenko liian vanha edes yrittämään? Eli haluaako kaikki perheet alle parikymppisen tytön vai kelpaisiko koulutettu "super nanny"??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu