Nouseeko kansan sivistystaso siitä, että Lipposen perhe käy katsomassa balettiesityksiä Moskovassa?
Suurin osa suomalaisista ei missään elämänsä vaiheessa käy katsomassa oopperaa, balettiesityksiä tai edes taidenäyttelyissä.
Köyhillä ihmisillä ei ole tähän varaa, vaikka olisi haluakin.
Mitä tämä nykytilanne siis kertoo sivistyneisyydestä Suomessa? Elämmekö tasa-arvoisessa yhteiskunnassa vai kääntyikö sosiaalidemokratia itseään vastaan?
Suurin osa suomalaisista ei missään elämänsä vaiheessa käy katsomassa oopperaa, balettiesityksiä tai edes taidenäyttelyissä.
Köyhillä ihmisillä ei ole tähän varaa, vaikka olisi haluakin.
Mitä tämä nykytilanne siis kertoo sivistyneisyydestä Suomessa? Elämmekö tasa-arvoisessa yhteiskunnassa vai kääntyikö sosiaalidemokratia itseään vastaan?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ainakin Helsingissä taidemuseoihin pääsee ilmaiseksi yhtenä päivänä viikossa ja gallerioihin on aina ilmainen sisäänpääsy, joten ei taiteesta nauttiminen ole rahasta kiinni.
asuu muualla, kuin Helsingin keskustassa?
on suoraa seurausta maassamme valitsevasta kolmen suuren puolueen yksipuoluejärjestelmästä...
kulttuuria ja sen tuomia elämyksiä on aika kivasti tarjolla kaikelle kansalle tulotasosta riippumatta. Vähän viitseliäisyyttä niin ilmaisia juttuja löytyy pilvin pimein. Esimerkkinä ilmaisista kulttuuripalveluista vaikkapa yksi maailman parhaiten toimivista kirjastolaitoksista sekä monenlaiset näyttelyt, konsertit jne. Tässä asiassa tasa-arvo ihmisryhmien välillä on kyllä huomattavasti paljon paremmin toteutunut kuin monien muiden asioiden kohdalla.
Toinen kysymys onkin tuo, että miten ooppera/baletti/taide ja ihmisen tai kansan sivistyneisyys liittyvät yhteen...
tai baletissa käynti jokin sivistyneisyyden mitta?
mahdollisuus tutustua korkeakulttuuriin tulisi tarjota jo peruskoululaisille.
Vähän väliähän koululaisia raahataan erilaisiin kulttuuririentoihin. Ehkä ei oopperaan kuitenkaan. Veikkaan että nyky-adhd-pennut eivät jaksaisi kauaa istua opperassa, kun minullakin alkaa siellä mielenkiinto usein pahasti herpaantua.
Suurin osa Suomen kansasta ei ole kiinnostunutta "korkeakulttuurista". Raha tähän harvemmin syynä. Kuten Kollikin totesi, monet kulttuuririennot ovat halpoja.
Oopperalippukin on halvempi kuin keskihintainen rock-konsertti. Noin muuten yhteiskunnan vähäosaisillakin tuntuu olevan rahaa viinaan ja tupakkaan, joten on paskapuhetta, etteikö sitä olisi kulttuuriin, jos vain haluja olisi.
jos ooppera sijaitsee jossakin jumalan selän takana 300 km päässä :)
En menisi katsomaan oopperaa, paitti jos se yksi nainen oliko se Mattila näyttelis taas tissejään :D
Balettiin taas ei tällaista junttia saisi aseella uhatenkaan katselemaan kun aikuiset äijät ja rimppakinttuiset naiset kekkuloi sukkahousut jalassa :D
harjoittelun puutteesta...
Ei nouse kansan sivistystaso tuosta, ei. En tiedä muista, mutta minulle Lipponen ei ole minkäänlainen esikuva, missään suhteessa.
Oopperassa on tullut muutaman kerran käytyä, baletissa taas ei koskaan. Jos käyn, niin en käy jonkun superdemarin inspiroimana. Olisin voinut nauttia enemmänkin ns. korkeakulttuuria, erityisen kallista se ei minusta ole ollut, kyse on ollut enemmän omasta tylsyydestä.
varaan suomalaisten identiteetti nykyään rakentuu?