Terve!
Eli oon itse lähdössä EF:n kautta joskus lakkiaisten jälkeen au pairiks Yhdysvaltoihin.
Olis kiva jos täältä löytyis joku jonka kans vois vaihtaa mielipiteitä ja ehkä jopa saada matkaseuraa...
Ite oon tällänen ujo, rockhenkinen 18vuotias tyttö.
En oo vielä hakupapereita lähettäny, mutta pikapuoliin se liike ois tehtävä :D
Mut jos jollekkulle seura kelpaa, nii voi vapaasti laittaa mailia [email protected]
Eli oon itse lähdössä EF:n kautta joskus lakkiaisten jälkeen au pairiks Yhdysvaltoihin.
Olis kiva jos täältä löytyis joku jonka kans vois vaihtaa mielipiteitä ja ehkä jopa saada matkaseuraa...
Ite oon tällänen ujo, rockhenkinen 18vuotias tyttö.
En oo vielä hakupapereita lähettäny, mutta pikapuoliin se liike ois tehtävä :D
Mut jos jollekkulle seura kelpaa, nii voi vapaasti laittaa mailia [email protected]
Vastaukset 9
Vanhimmat
Moikka!
Minä olisin ehkä lähdössä syksyllä, vielä vähän mietinnässä, laittelinkin tälle palstalle kyselyitä ko työreissusta... Onko sulla ketään tuttuja, jotka olis ollu au pairina EF:n kautta?
Ainiin, olen 19-vuotias tyttönen :P
Minä olen myös lähdössä EF:än kautta USAan, mutta vasta syksyllä. Olen 19 vuotias tyttö. Onko teillä suunnitelmissa minne päin olette menossa?
En tunne ketään joka olis ollu EF:n kautta... Ite kuitenkin päädyin siihen vaihtoehtoon kun aika tunnettu järjestö kyseessä.
Jos oot lähdössä niin suosittelen laitteleen hakupapereita jo. Niitten täyttämiseen oma aikansa ja hyvän perheen löytäminen voipi kestää :)
EF:llä ainakin se maksu maksetaan vasta sitten kun homma on lyöty lukkoon, eli jos kaduttaa, ni sen voi peruu ;D
Mä en oo vielä lähettänyt mun hakupapereita, eli eivielä tietoo minne oon menossa.
Toivottavasti ei mihkään kamalaan jengigettoon tai mihkään tuppukylään ;D
Mihin itte oot menossa?
Ei mulla oo viel tietoo et mihen meen, eikä sil varmaankaan oo välii jos vaan löytyy jostain joku kiva perhe :)
mulla on tiistaina haastattelu ja samalla annan ne paperit.
EI kannata mennä ef:n kautta mennä!! Vaikka olisi kuinka tunnettu, niin maine on kuitenkin aivan toisenlainen. EF:n kielimatkat ovat jotain todella kamalaa, pelkästään negatiivisia kokemuksia! Järjestö haikailee rahan perään eikä välitä au paireista ym. Lue vaikka keskusteluita, ef ei saa kuin risuja! Harkitkaa hyvät tulevat ap:t tarkkaan, onhan niitä muitakin tunnettuja, kuten STS tai EurAuPair, joks on edullisin ja tarjoaa parhaimmat vakuutukset sekä myös sisämaan lennot. EF ei edes takaa edes etsivänsä uutta perhettä jos ensimmäisen kanssa sukset ristissä. Ystäväni siis EF:n kautta oli, todella tyytymätön järjestön toimintaan.
Oon tällä hetkellä Philadelphiassa au pairina ef:n kautta ja on ollu aivan ihana kokemus. perhe on ihana ja järjestö on auttanu kaikessa. joten suosittelen ef:ää ovasti. ainoo mitä en suosittele on tää maa. mut jos haluutte kysellä ni mailtkaa vaan [email protected] vastaan mielelläni kysymyksiin ja kerron tarkemmin työstä ja sillee.
Miksi et pidä maasta, jos saa kysyä? :)
täällä au pairina oleminen on melkosen hankalaa. tai no on hankalaa jos oot semmonen au pair joka tekee täydet 45h viikko. täällä just tiukentu kaikki koulujutut joten enää hyväksytään vaan colleget et voi opiskella ja ne on ihan sika kalliita. ku opiskella pitää 6 creditsiä ni yks credit maksaa jotain 100-500 välillä ja perhe ku maksaa vaan 500 asti ni ite joutuu maksaa ihan sikana. ellei sit tosiaan haluu opiskella pelkkää englantii ulkomaalaisille ni sit pärjää tol 100credit. silti tulee itelle maksettavaa. huonosti järjestetty j au pairille tosi vaikeeta. mut maana muuten ihana. rakastan kaikkii shoppailu juttuja ja muuta mitä tääl on. toi opiskelu vaan suck ja ku se on palkollist ja kaikki painostaa ni vie aika paljon haluja pysyy tääl. olipa taas sepustus.toivottavasti ymmärrätte jotain.