moi äkkiä mulle joku pika dietti ja helppo (joo tiedän liiku ja syö vähän) mutta jotain siihen lisäksi..vajaa 2kk enään aikaa..tavoite on/olis kiva
10-15kg.. yrittäny jo paria eikä mitää tapahdu..kiitos raskauden:) millä lähtis tod. hyvin alkuun että tulis intoa jatkaa..Kiitos jo etu käteen..
10-15kg.. yrittäny jo paria eikä mitää tapahdu..kiitos raskauden:) millä lähtis tod. hyvin alkuun että tulis intoa jatkaa..Kiitos jo etu käteen..
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja hedelmien määrää. luulisi muun ruoan määrän pienenevän.
syö noin kolmen tunnin välein.
syö mieluiten aamulla hyvä aamupala, vältä iltasyömistä.
elä syö mitään herkkuja viikolla, ja herkuttele kohtuullisesti lauantaina tai sunnuntaina.
tuossa noi "kootut" tavalliset ohjeet. auttavat kyllä, riippuen ruokatavoistasi.
katso kaupasta valmiiden tuotteiden, jogurttien, juomien, jne kalori- ja rasvamäärät. itse en muita ole tarkkaillut, kun en ole niihin niin perehtynyt...
tietty jos hieman lisäät liikuntaa, vaikka ihan pieni kävelylenkki, se on aina vaan hyvästä. paraskin puhumaan täällä ;) pitänyt jo muutaman viikon ajan lähteä päivittäin kävelylenkeille (pakkasen takia siirtänyt ;)
elä syö liian vähän, koska silloin helposti antaa periksi.
mä teen niin että mulla on päivässä klon ajat millon saan syödä, eli klo11 klo14 klo17 ja klo19 (jos on ihan pakko) pikastartin saat kun syöt alussa todella vähän. itse aloitin viikko sitten 1 litran prk rasvatonta jogurttia/vrk. ja kahvia ihan älyttömästi, aina kun tuntui että tekee mieli syödä. tiedän ettei ole terveellistä mutta lähteepähän kilot nopeasti. eli nyt viikko takana -5kg!!! tavoite olis 2kk/-10kg, tai enemmänkin.
Siis oletko alkuperäinen raskaana? Älä nyt jumanklavita raskaana ollessasi laihduta!
(Jos tarkoitit, että kilot tulivat aiemman raskauden aikana, niin sitten ei mitään).
en siis enään ole :D tyttö jo 5kk kilot tuli kyseisestä raskaudesta!
Jotta laihtuisit 8 viikossa haluamasi 10-15 kiloa, niin silloin voit syödä noin 1000-1200 kcal päivässä. Se tarkoittaa että esim. Päivä ruoka-annoksesi olisi siten esim.
annos riisiä ja jotain lihakastiketta
lisukkeena kasviksia
ruisleipä jossa päällä juustoa
maitoa lasillinen
Sen lisäksi sitten vielä liikut 3 kertaa viikossa noin 30 min. Tää on tietysti vain esimerkki, mutta kuvaa hyvin sitä miten paljon itsekuria vaatii olla syömättä.
ja lisäys vielä edelliseen. Jos luulet laihtuneesi ensimmäisen viikon aikana 5 kiloa, niin siitä viidestä kilosta yli puolet on pelkkää nestettä ja rasvaa noin kilon verran tai alle.