EU ampumassa taas itseään jalkaan!

Saa nähdä, kuinka tämäkin ratkiriemukas ajatus päästövähennyksistä oikein toteutuu!


http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id53944.html
5604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Muistelen lukeneeni jostain että energiankulutuksesta melkoinen osa on teollisuuden aiheuttamaa ja kotitalouksien osuus suhteellisen pieni, tosin voin muistaa väärinkin. Jos siis energiankulutusta pitäisi leikata tuosta vaan 20% taitaisi siitä suurin osa olla teollisuuden ongelma, ellei sitten maan johto suuressa "viisaudessaan" päättäisi että teollisuutta ei uhrata "yleisen hyvän" nimeen. Joten ei kuin kotitalouksille massiiviset energiansäästövelvoitteet. Tuollainen voisi olla Pohjois-Suomessa aika tuhoisaa ottaen huomioon pitkän kylmän talven. Jos lämmityskuluja pitäisi leikata vaikka 20% voisi se kylminä talvina olla vähintäänkin epämukavaa, mahdollisesti jopa hyvin vahingollista. Vaihtoehtoisesti pitäisi siirtyä energiantuotannossa mahdollisimman vähän saastuttaviin muotoihin (ydinvoima taitaa olla aika vähän saastuttava jos unohdetaan ydinjätteen säilytysongelma) koska saastuttamisestahan tuossa taitaa lähinnä olla ongelma.

Oli miten oli, ei taitaisi tulla mitään sellaisesta että maan johto vain ilmoittaisi tylysti kansalaisille "Nyt te kaikki vähennätte energian kulutusta 20%, eikä siihen ole nokan koputtamista". Veikkaisinpa että tuossa vaiheessa kansan mitta alkaisi olla aika lailla täynnä.

Äänestä

Että liikennettä kun auton omistajia tullaan jatkossa verottamaan entistä kovemmin erillaisilla hiilidioksidi ym välillisillä veroilla koska teollisuus ei eikä teollisuusjohtajat halua itseään verotettavan,toinen asia jonka Suomessa poliitkot munasivat oli hyväksyä koko ilmasto sopimus ja se ettei voida käyttää kotimaista turvetta polttoaineenan tai raaka-aineena esi bensiinille sillä siihen oli jo tekniikka olemassa,mutta typerä eu määrää ettei niin voi tehdä ja kiitos typerien poliitikkojenmme jotka typerykset valitsivat eduskuntaan!

Äänestä

Onhan se hankalaa. Vaikea noista päästörajoituksista on älyllisen rehellisyyden nimissä olla eri mieltäkään.

Pakko tästä on jotenkin mennä.. Ainakaan se että tunkee päänsä pensaaseen ja odottaa että joku muu tekee jotain ensin ei ratkaise mitään..

Äänestä

Aivan hullua tuo touhotus päästövähennyksistä. Ottasivat tavoitteksi vaikka 5-10% ja laittasivat saastuttavien maiden tuotteille vastaavasti tiukemmat tullit.

Hulluja nuo EU hörhöpoliitikot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Toinen Tuleminen kirjoitti:

Saa nähdä, kuinka tämäkin ratkiriemukas ajatus päästövähennyksistä oikein toteutuu!


http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id53944.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu