Muistaako kukaan 80 luvun alkua? Oli hienoa harrastaa silloin. Silloin täällä osattiin mellakoida jenkkiautoporukoissa. Muistelen erästä reissua liekö ollut jonnekin lahden liepeille. Suosikki lehti oli julistanut raggarikuninkaan ja saimme leppäsuon essolla vihiä että tämä raggarikuningas olisi esiintymässä jossain lahden lähellä. Suuntasimme koko pääkaupunkiseudun kaluston sinne kohti lahtea. Jossain vaiheessa keskellä matkaa saimme kuningasidean kun näimme lehmiä laitumella. Meidän piti päästä cowboyratsastamaan näillä lehmillä ja niinhän me sitten teimme myös. Harmillinen tapaus oli se kun lehmää ei ole tarkoitettu ratsastettavaksi. Yhden emakon selkäranka katkesi kun reilusti yli satakiloinen jenkkiautoilija ratsasti sillä. Talon isäntä tuli paikalle aseen kanssa ja paikalle kutsuttiin myös virkavalta. Emakko oli pakko lopettaa ja maksoimme sen isännälle yhteistuumin olisiko ollut 800 markkaa summa mitä se maksoi. Matka jatkui ja saavuimme tanssilavalle ja siellähän se Suosikki lehden nimeämä raggarikuningas istui valianttinsa katolla. Taisi kaverilla lorahtaa löysät pöksyihin kun muutama miekkonen kävi vähän ravistelemassa.
80 luvun alun muistelo
veitsi jackson
61076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jenkkiautoista uneksivat ja suomi24:llä provoilevat USA-fanipojut eivät olleet vielä syntyneetkään 80-luvun alussa! Ainoastaan pöksyihin lorahtamiset ovat niille tuttua.
-STS-
MOT!! Go USA GOgoGO!!
kuuleppa!!1 kyllä tuo totta on mitä viestin aloittaja palstalle kirjotti! isäni kertoi tarinan minullekin.
isäsi luki sen sulle veekasista, samoin kuin aloittajakin.
Tämä veekasiin kirjoittanut kusipäinen raggari on nykyisin fyyran johtomiehiä.
Kellä muulla on Gran Fury? Ooksää Lemmy?
Muistaako kukaan 80 luvun alkua? Oli hienoa harrastaa silloin. Silloin täällä osattiin mellakoida jenkkiautoporukoissa. Muistelen erästä reissua liekö ollut jonnekin lahden liepeille. Suosikki lehti oli julistanut raggarikuninkaan ja saimme leppäsuon essolla vihiä että tämä raggarikuningas olisi esiintymässä jossain lahden lähellä. Suuntasimme koko pääkaupunkiseudun kaluston sinne kohti lahtea. Jossain vaiheessa keskellä matkaa saimme kuningasidean kun näimme lehmiä laitumella. Meidän piti päästä nussimaan näitä lehmiä ja niinhän me sitten teimme myös. Harmillinen tapaus oli se kun lehmää ei ole tarkoitettu ratsastettavaksi. Yhden emakon selkäranka katkesi kun reilusti yli satakiloinen jenkkiautoilija ratsasti sillä. Talon isäntä tuli paikalle aseen kanssa ja paikalle kutsuttiin myös virkavalta. Emakko oli pakko lopettaa ja maksoimme sen isännälle yhteistuumin olisiko ollut 800 markkaa summa mitä se maksoi. Matka jatkui ja saavuimme tanssilavalle ja siellähän se Suosikki lehden nimeämä raggarikuningas istui valianttinsa katolla. Taisi meillä lehmännussijoilla lorahtaa löysät pöksyihin.
Emakko oli kyllä aikoinaan sika -naaraspuolinen, varmaan nyky peruskoulussa muuttunut lehmäksi!?