Funkin määritelmä

Ei niin funk

Mielenkiintoisena luin jutun millainen on funkin määritelmä ja tuli vastaan sellainen homma että Alkuperäiselle funk-musiikille ominaista ovat mm. ”slapp bass” – bassonsoittotekniikka,ja soul-vaikutteinen laulutapa. Eikö nykyajan funkissa ole kuitenkin myös muita määritelmiä tietääkseni?

http://www.kookas.fi/articles/read/7530

4

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jassay

      se on, sais jo tapahtua jotain musiikissa.
      1955 oli merkki uudesta

    • YKSI kaksi kolme neljä

      Slapp bass kuulostaa enempi rockabillyltä. Slap bass tarkoittaa minun nähdäkseni sitä, että kontrabassoa (=iso akustinen bassoviulu) soitetaan niin, että läiskyy.

      Funkia soitetaan sähköbassolla (=bassokitara) ja nimenomaan peukalolla ("peukkubasso").

      Funkissa iskut jaetaan eri tavalla kuin ns takapotkussa. Takapotku = yks KAKS kol NEL, funk taas YKS kaks kol nel.

      Esimerkkibasisteja Larry Graham ja Bootsy Collins.

      • Main man

        Slap bassosta:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Slapping

        Ja ei todellakaan ole rockabillyä, vai mitä arvelet nimien Bootsy Collins, Larry Graham, Louis Johnson, Stanley Clarke ja Marcus Miller edustavan?

        Ykkös-tahtia korostavilla beateillä ei ole mitään tekemistä funkin eikä minkään muunkaan mustan musiikin kanssa. Mutta näyttää tosiaan siltä että suurin osa keskustelupalstalla ei näytä edes tajuavan että funk on mustaa musiikkia. Tai ainakin oli ennen kuin suomi-rokki-kriitikot alkoivat kuvailla joka toista rokki-levyä "funkiksi".


    • -nmöö-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      428
      6179
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      116
      3520
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2406
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1879
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1135
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      94
      1103
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1045
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1025
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      922
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      919
    Aihe