Hei,
olen opiskelija, mutta teen silloin tällöin töitä erään vuokrafirman kautta. Kävi kuitenkin niin, että eräänä päivänä firmasta soitettiin ja sanottiin, että kahdeksi seuraavaksi päiväksi olisi töitä. Minulle kerrottiin firman nimi ja yhdellä sanalla työtehtävä. Työsopimuksen olin aikaisemmin kirjoittanut ja jo tehnytkin muutaman keikan.
Kuitenkin paikka ollessani huomasinkin olevani aivan eri tehtävissä kuin mihin työsopimuksessani oli sovittu. Tietenkin myös palkka oli alempi ja matkakorvausta ei tällä alalla makseta. onko vuokratyövoimafirma toiminut oikein ja mistä asiaa pitäisi kysellä?
olen opiskelija, mutta teen silloin tällöin töitä erään vuokrafirman kautta. Kävi kuitenkin niin, että eräänä päivänä firmasta soitettiin ja sanottiin, että kahdeksi seuraavaksi päiväksi olisi töitä. Minulle kerrottiin firman nimi ja yhdellä sanalla työtehtävä. Työsopimuksen olin aikaisemmin kirjoittanut ja jo tehnytkin muutaman keikan.
Kuitenkin paikka ollessani huomasinkin olevani aivan eri tehtävissä kuin mihin työsopimuksessani oli sovittu. Tietenkin myös palkka oli alempi ja matkakorvausta ei tällä alalla makseta. onko vuokratyövoimafirma toiminut oikein ja mistä asiaa pitäisi kysellä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
No taitaa näyttää siltä, että vuokratyönantaja teki sopimusrikon. En ole varma, mutta ehkä paras instituutio auttamaan tällaisessa tilanteessa on ammattiliitto.
Vähintään nyt voisit tingata vuokrafirmalta alkuun normaalin palkkasi. Ota kuitenkin huomioon, että jos liikaa yrität pitää oikeuksistasi kiinni, voi olla että keikkaa heiltä ei enää tipu.
Kyllä tässä on menetelty ihan oikein ja käytännön mukaisesti. Työsopimusta et luonnollisestikaan kirjoita uudestaan, kun olet sen kerran tehnyt. Yleensä työsopimuksessa ei luetella työtehtäviä, koska nehän riippuvat ja vaihtelevat projektista jota asiakasyrityksellä teet.
Projektisopimus tms. on taas se, jossa määritellään työtehtäväsi ja kerrotaan missä yrityksessä työtäsi teet. Tuo sopimus tehdään aina uudestaan kun toimeksiantaja vaihtuu tai sopimusta pidennetään jne. Sopimusta ei tarvitse sinun allekirjoittaa, riittää että hyväksyt tehtävät vaikka esim. puhelimen välityksellä. Sopimuksen saat postitse kotiin lähi päivinä.
Se että uusi projektisi uudella asiakasyrityksellä on ollut eri kuin aikaisempi tehtäväsi on ihan luonnollista. Sinun olisi pitänyt itse tarkentaa tehtävänkuvaa puhelimessa, kun hyväksyit sen. Toki aktiivisuutta molemmilta osapuolilta olisi toivottavissa.
Jos paikka on oikein vastenmielinen, niin kyllä sinä saat koeajalla lähteä milloin vain. Tosin älä tee hätiköityjä päätöksiä, sillä ainahan uusi paikka tuntuu aluksi oudolta ja vieraalta. Ja vuokrafirma ei ainakaan ilahdu jos joutuvat tilallesi toisen hommaamaan kun olet jo kerran luvannut tehtävään suostua.
Ole ensi kerran aktiivisempi selvittämään uuden projektin alkaessa että minne olet menossa, mitä tekemään ja mahdollisesti vielä sekin, että kuinka pitkäksi aikaa. Helpottaa elämää kummasti.
Niin ja unohtui vielä: tottakai palkka riippuu projektista. Jos tehtävänkuvasi vaihtuu, niin ilman muuta palkka vaihtuu sen mukana. Ei tässä ole mitään laitonta. Ja kyllä matkakorvaukset alalla maksetaan, mutta tiedäthän mitä niillä tarkoitetaan? Matkakorvaus maksetaan työn aikana tapahtuvasta pakollisesta matkustamisesta. Sitä ei tietenkään makseta kotoa töihin tai töistä kotiin. Sitä ei työnantaja edes lain mukaan saa maksaa noin vain. Tämän luoteinen etu on verollista tuloa, kuten vaikkapa autoetu. Tarkoittaa että työntekijää pitäisi verottaa siitä.
Mites sitten kun puhelimessa oli yhdellä sanalla kerrottu työtehtävä ja alkup. postittaja vasta huomasi paikan päällä olevansa ihan muissa työtehtävissä.
Kuuluuko tämäkin "oikeaan toimintaan"?
Jos nyt kuitenkin puhuttaisiin vuokratyöstä, eikä lähinnä freelancereille kuuluvista projekteista.
Eli jos et ole tyytyväinen toimeesi, niin soita sinne toimistolle ja ilmoita asiasta. On hyvinkin yleistä, että esim. raksalle tilataan rakennusapumies vaikka homma on pelkkää rakennussiivousta, näin saadaan rankkaan työhön kaveri halvemmalla. Ja saadaan ylipäätään siihen hommaan kaveri.
Ilmeisesti toimesi ei kuitenkaan ole edes rakennuksilla, koska mainitsit matkakorvauksen puuttuvan. Rakennuksillahan matkakorvausta maksetaan siitä kodin ja työmaan välisestäkin matkasta, mutta kyseinen korvaus ei ole suuruudeltaan sama kuin mitä tuo tuleva insinöörinalku tarkoitti.
Yleensähän nämä asiat saa sovittua soittamalla sinne vuokrafirmaan, mutta minulle aikoinaan änkkäsivät että tee nyt vaan niitä hommia niin kauan että löydetään muita hommia (=tee keikka loppuun).
Kävin sanomassa mestarille, että lopetan hommat kun tehtävä ei vastaa toimenkuvaa, vähän mussutti että oli kyllä vuokrafirmaan sanonut, mutta pisti nimen alle. Vein tuntilistan toimistolle ja sanoin että homma loppu, ei ollut tarjota mulle sopivaa hommaa. Ja sain liksan tekemistäni tunneista.