Sukunimen valinta

Menimme mieheni kanssa lauantaina 17.2.07 naimisiin ja valitsin sukunimekseni oman nimeni sekä hänen nimensä väliviivalla.

Miten menetellä tässä sukunimiasiassa? Mihin paikkoihin uusi nimi välittyy automaattisesti ja mihin ei? Kaiketi kela-kortti, passi ja ajokortti tulee uusia, mutta millä kustannuksilla?

Kiitos jo etukäteen vastanneille.
6968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

alempaa kirjotus miten sukunimi vaihdetaan ja sen eka vastaus,saat jotain tietoa. ainakin ajokortin nimimuutos maksaa jotain 40egee. kela-kortti varmaan tulee automaattisesti..? passi varmaan pitää uusia omakustanteisesti...

Äänestä
  • Kiitos, sain jo vastaukset kysymyksiini maistraatista. Elikkäs Kela-kortti tulee mulle kotiin automattisesti, mutta passi ja ajokortti pitää käydä uusimassa omakustanteisesti.Et silleen.

    Äänestä

Minä olen matkustellut pian viisi vuotta entisellä sukunimelläni (Euroopan ulkopuolella), ja asunutkin sillä nimellä ulkomailla.
En viitsinyt hankkia uutta passia sukunimen vaihtuessa, kun voimassaoloaikaa oli vielä 9 vuotta jäljellä, ja ed. passinkin jouduin vaihtamaan kesken kauden. Se vaihtuu sitten aikanaan passin voimassaolon päättyessä.

Äänestä
  • Itse olen samassa tilanteessa, passi voimassa vielä vuosia, joten ei sitä viitsisi nimen muutoksen takia uusia.

    Kelpaako passisi ihan tuollaisenaan, vai tarvitsetko esim. virkatodistusta osoittaaksesi, että olet sama henkilö?

    Äänestä

Onneksi olkoon !
Voit olla ihan huoletta. Uusi nimitieto menee kaikkiin istansseihin.
Kela- ja ajokortin voit uusia veloituksetta kun hommaat uudet valokuvat.Samoin passin, ellet ota uutta 5 vuoden biotunnistepassia.
Tuliko sinun oma nimesi ensimmäiseksi vai toiseksi sukunimeksi?
Eli sen väliviivan jälkeen.
Jos miehesi sukunimi tuli väliviivan jälkeen voit kätevästi moniin asiapapereihin mustalla tussilla kirjoittaa lisäksi uuden sukunimen.
Kätevää, eikö totta.Eikä tarvitse sen takia välttämättä uusia.
Kalakorttiin tuskin uutta nimeä vaaditaankaan koska se on uusittava muutenkin puolivuosittain.

Äänestä
  • Ja mä luin ihan että kela-kortti on uusittava puolivuosittain, sehän ei toki pidä paikkansa, ei kela-korttia tartte koskaan uusia, jos nimi pysyy samana, eikä tule mitään merkittävämpiä sairauksia. Mutta sehän olikin kalakortti, siitä en tiedä yhtään mitään, en ole koskaan kuullutkaan sellaisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Sofia- kirjoitti:

Menimme mieheni kanssa lauantaina 17.2.07 naimisiin ja valitsin sukunimekseni oman nimeni sekä hänen nimensä väliviivalla.

Miten menetellä tässä sukunimiasiassa? Mihin paikkoihin uusi nimi välittyy automaattisesti ja mihin ei? Kaiketi kela-kortti, passi ja ajokortti tulee uusia, mutta millä kustannuksilla?

Kiitos jo etukäteen vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu