siis hyvä varmaankin sellainen, muodostaa äänellään vaikka kolmisointuja?
Ymmärtää ton nyt kyllä tuon yksittäisen nuotin sävelkorkeuden laulamisen. Siinäkin kun on jo pirusti töitä.
Mutta muokkautuko äänihuulet, niin harjotellessa, että niistä saa ulos yhtäaikaa eri sävelkorkeuksia?
Ymmärtää ton nyt kyllä tuon yksittäisen nuotin sävelkorkeuden laulamisen. Siinäkin kun on jo pirusti töitä.
Mutta muokkautuko äänihuulet, niin harjotellessa, että niistä saa ulos yhtäaikaa eri sävelkorkeuksia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
vastausta...
Jos on paha äänihuulten tulehdus, niin joskus voi pystyä laulamaan kahta ääntä samanaikaisesti. Tuo tulehduskin varmaan jo kertoo, et ei ole ihan tervettä kuitenkaan.
Myös äänenmurros vaikuttaa. Esim. Bachilla, joka kunnostautui aikanaan poikasopraanona, soi äänenmurroksen aikana ääni kahdessa oktaavissa samaan aikaan. Tai siis samanaikaisesti soi kaksi nuottia oktaavin päässä toisistaan. Sitä jatkui jonkun aikaa. En muista ihan tarkalleen, mutta loppujen lopuksi ylempi oktaavi jäi pois ja Bachista tuli siis miehinen matalaääni, joskin aikalaisten mukaan kaunis poikasopraano ääni menetti hohtonsa muutoksen myötä.
Mutta siis luulisin, et jos on joku rakenteellinen vika, niin se voi olla mahdollista kuten myös yllämainituissa tapauksissa, mutta en kyllä usko, että muuten olisi mahdollista. :)
Ei voi.
Kurkkulaulussa voidaan vahvistaa yläsäveliä mutta varsinaista duettoa tai trioa itsensä kanssa ei voi esittää.