Cipralexista unihäiriöitä

Olen käyttänyt sipraa kolmatta kuukautta nyt masennukseen, ja pari kuukautta sitten ilmeni (muiden sivuvaikutusten ohella) sellainen juttu, että näen joka ikinen yö painajaisia. Elämässä ei muuten mitään sellaista mullistavaa, joka voisi nämä selittää, ja haluaisinkin tietää, että voiko kyseinen lääke näitä aiheuttaa? Niistä ei suurempaa haittaa ole, mutta olisi kiva tietää, mistä johtuu.

Entä voiko paleleminen johtua cipralexista myös? Vaikka patterit paahtaa täysillä, palelee kuitenkin aivan helkutisti. Ei ennen tällaista. Että jos joku tietää, voisiko valaista minua?
3452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itselläni oli ensimmäisten kuukausien ajan tuota jatkuvaa palelua, joka on ajan mittaan hävinnyt. Nykyisin on sitten satunnaista yöhikoilua tilalla. Myös unimaailma oli vilkasta (mikä käsittääkseni on aika yleistä SSRI-lääkkeiden käyttäjillä) ja painajaisiakin on ollut, mutta sekin on kuukausien mittaan tasaantunut, kun mielialakin on normalisoitunut.

Äänestä

SSRI- lääkkeet eli selektiiviset serotoniinin takaisinoton estäjät yleensä potentoivat esimerkiksi ahdistuneisuusoireita ja aiheuttavat unettomuutta. Oireet siis pahenevat hoidon alkuvaiheessa ja joskus joudutaan käyttämään bentsodiatsepiinilääkitystä anksiolyyttinä jotta lääkitystä voi jatkaa.

Noin kuukauden syönnin jälkeen oireet helpottuvat ja loppuvat, sekä varsinainen hyöty tulee esille, mitä tulee SSRI- lääkitykseen. On esitetty hypoteeseja joidenka mukaan lääkitys tulee tehoamaan paremmin henkilöillä joilla lääkkeen sivuvaikutukset ovat kovat.

Voimia ja sitkeyttä kestää alkuvaiheen epämiellyttävät sivuvaikutukset!

Äänestä

No niin hyvä, kun kerroitte tuosta palelemisesta. Olen syönyt sipralexia tammikuusta asti ja ihmetellyt tätä kauheaa vilun tunnetta. Olen epäillyt kilpirauhasen vajaatoimintaa ym. Se on kumma ettei lääkeselostuksessakaan kerrota tälläisesta vaivasta. Välillä on myös nk. paineen tunnetta päässä. Liekö sekin taas sivuoireita?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jube kirjoitti:

Olen käyttänyt sipraa kolmatta kuukautta nyt masennukseen, ja pari kuukautta sitten ilmeni (muiden sivuvaikutusten ohella) sellainen juttu, että näen joka ikinen yö painajaisia. Elämässä ei muuten mitään sellaista mullistavaa, joka voisi nämä selittää, ja haluaisinkin tietää, että voiko kyseinen lääke näitä aiheuttaa? Niistä ei suurempaa haittaa ole, mutta olisi kiva tietää, mistä johtuu.

Entä voiko paleleminen johtua cipralexista myös? Vaikka patterit paahtaa täysillä, palelee kuitenkin aivan helkutisti. Ei ennen tällaista. Että jos joku tietää, voisiko valaista minua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu