Paljon tolla nutriletilla keskimäärin putoo paino esim. kuukaudessa ?
Jos keskimääräinen kulutus on n.3000kal/pv.
Harrastan yleensäkin 1,5-2h liikuntaa/päivä.
Tavote olis n.10 kiloa
Jos keskimääräinen kulutus on n.3000kal/pv.
Harrastan yleensäkin 1,5-2h liikuntaa/päivä.
Tavote olis n.10 kiloa
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei, Nutriletti on tyypiltään erittäin niukkaenerginen dieetti (very low calorie diet). Suomessa sitä on kommentoitu Käypä hoito -suositus sivuilla. Siis siellä lääkärien käyttämä hoitosuositus lihavuuden hoitoon. Kopion sieltä pari riviä, lisää tietoa löytyy www.kaypahoito.fi sivulta, hakuun "Aikuisten lihavuus".
"ENE-dieettiä käytetään hoidon alussa yhtäjaksoisesti ainoana ravinnonlähteenä (vähäenergiaisia vihanneksia ja juureksia saa nauttia).
Käytön kesto on 6–12 viikkoa, enintään 16 viikkoa. Jakson pituus riippuu liikapainon määrästä.
ENE-dieettiä ei saa käyttää ainoana hoitona, koska silloin tuloksen pysyvyys on huono.
ENE-dieetin aikana laihdutaan tavallisesti 1.5–2.5 kg viikossa, mutta pitkän jakson aikana painon väheneminen hidastuu.
ENE-dieetillä laihtuu 8–16 viikon aikana keskimäärin 15–21 kg."
Kannattaa myös käydä kattomassa www.nutrilett.fi -sivuilta mitä siellä kerrotaan tuotteista.
nutrilett sisältää soijaa joka aiheuttaa vähänkin herkkävatsaisille pahoja vatsavaivoja. itse en voi käyttää sitä. eikä se nälkää edes vienyt. ihan sama jos ottaa purkin raejuustoa. hinta on vaan paljon pienempi. vaikutus sama. nutri on mainostajien kikka eli turha tuote.